Ухвала від 20.05.2010 по справі 2-12/2010

№ 2- 12 /2010

ЯЛТИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇРЕСПУБЛІКИКРИМ
ОКРЕМА УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2010 року

Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - БІЛЮНАС В. Ю.,

при секретарі - КУЦЕНКО Є. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Ялти цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету позову, - Ялтинська міська рада, управління Держкомзему в м. Ялті, про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,

ВСТАНОВИВ:

В Ялтинському міському суді розглянуто цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 з вимогами про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом знесення (демонтування) металевого гаражу та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 з вимогами про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом спонукання до її повернення.

Під час розгляду справи судом встановлено наступні обставини (факти).

Рішенням Ялтинської міської ради від 28 березня 2002 року № 27 ОСОБА_2 передано у постійне користування земельну ділянку площею 0,0025 га для будівництва та обслуговування індивідуального гаража в районі АДРЕСА_1.

22 травня 2002 року ОСОБА_2 отримала державний акт серії ІІ-КМ № 071638.

Рішенням Ялтинської міської ради від 7 жовтня 2004 року № 78 ОСОБА_1 передано у власність земельну ділянку площею 0,0350 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруджень (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2.

23 листопада 2004 року ОСОБА_1 отримав державний акт серії КМ № 114892.

Судом встановлено, що земельна ділянка, яка надана у постійне користування ОСОБА_2, цілком знаходиться у межах земельної ділянки, що надана у власність ОСОБА_1

Отже, судом під час розгляду справи виявлені порушення закону, які призвели до негативних наслідків, відхилення від принципу рівності та порушення прав і охоронюваних законом інтересів громадян.

Земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Основним Законом України. Майном, що є в комунальній власності (в тому числі, землею), управляє територіальна громада, здійснюючи це безпосередньо або через утворені нею органи місцевого самоврядування (частина 1 ст. 13, частина 1 ст. 143 Конституції України, ст. 327 ЦК України).

Право власності на землю набувається і здійснюється відповідно до закону (частина 2 ст. 14 Конституції України, частина 2 ст. 373 ЦК України).

До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах міста, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні підприємства, віднесено до виключної компетенції міської ради (ст. 12, пункт 12 Перехідних положень ЗК України, частина 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Надання земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після її вилучення (викупу) (частина 5 ст. 116 ЗК України). Перелік підстав, за яких право власності на земельну ділянку (право постійного користування земельною ділянкою) може бути припинено, встановлено у ст.ст. 140, 141 ЗК України. Він є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.

Суд не погоджується з позицією Ялтинської міської ради, яка допустила надання земельної ділянки у власність до припинення права іншої особи на неї. Системний аналіз норм земельного законодавства та законодавства, яке регулює порядок діяльності органів місцевого самоврядування, свідчить про те, що міська рада не мала дискреційних (самостійних) повноважень на вчинення таких дій.

Досліджувані рішення міської ради не в повній мірі відповідають вимогам Земельного кодексу України та суперечать приписам частини 2 ст. 19 і частини 1 ст. 144 Конституції України, згідно з якими органи публічної влади (в тому числі місцеві ради при вирішенні питання розпоряджання землею) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає, що практика, при якій декілька осіб можуть мати правовстановлюючі документи на одну і ту саму земельну ділянку, є неприпустимою у правовій державі, головним обов'язком якої є утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Суд також звертає увагу на позицію Конституційного Суду України, викладену у Рішенні від 16 квітня 2009 року (справа № 1-9/2009), в якому наголошено, що місцеві ради, будучі відповідальними за свою діяльність перед фізичними та юридичними особами, не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо згідно з приписами цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав і інтересів, що охороняються законом, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни або припинення.

Ухваливши рішення про передання у власність земельної ділянки, яка вже була надана у постійне користування іншій особі, Ялтинська міська рада фактично знівелювала своє ж попереднє рішення та утруднила реалізацію права заінтересованих осіб на землю, відступивши від принципу рівності громадян перед законом.

Аналіз вищенаведених правових позицій дає підстави стверджувати, що, надавши земельну ділянку у власність (постійне користування, оренду), міська рада втрачає право на подальше самостійне розпоряджання нею.

За таких обставин, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню порушення у сфері земельних відносин, суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу та направити її посадовим особам для вжиття відповідних заходів і врахування в роботі.

На підставі викладеного та керуючись ст. 211 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Звернути увагу посадових (службових) осіб, до повноважень яких віднесено вирішення питань щодо узгодження місця розташування земельних ділянок, які надаються фізичним та юридичним особам із земель комунальної власності, на необхідність неухильного дотримання приписів Земельного кодексу України та законів України «Про архітектурну діяльність», «Про планування і забудову територій», «Про основи містобудування».

Звернути увагу Ялтинської міської ради на необхідність більш ретельного та детального вивчення матеріалів проектів землеустрою з відведення земельних ділянок (технічної документації) під час їх попереднього розгляду та опрацювання в постійних депутатських комісіях і виконавчих органах міської ради, а також при затвердженні проектів землеустрою на її пленарних засіданнях.

Направити окрему ухвалу Ялтинському міському голові, начальнику управління Державного комітету України із земельних ресурсів в м. Ялті та головному архітектору м. Ялти для врахування в роботі та вжиття заходів щодо усунення причин і умов, які сприяли порушенню закону.

Про вжиті заходи Ялтинський міський суд повідомити не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду АРК у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293-296 ЦПК України.

СУДДЯ