14 червня 2021 р. Справа № 440/403/20
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 (головуючий суддя І інстанції: А.О. Чеснокова) по справі № 440/403/20
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії за заявою від 22 серпня 2019 року відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня відповідного року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2 як особі, яка має статус інваліда війни ІІ групи, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні обов'язків військової служби, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пункту 9-1 Порядку № 1210, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 за період з 25 квітня 2019 poкy по 30 червня 2019 року, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пункту 9-1 Постанови КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та здійснити її виплату з врахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
ОСОБА_2 , не погодившись із судовим рішенням в частині встановлення кінцевої дати перерахунку пенсії, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, що призвело до неправомірного висновку, просив рішення суду змінити, виключивши посилання на кінцеву дату перерахунку «по 30.06.2019».
В обґрунтування вимог зазначає, що відповідачем протиправно з 01.07.2019 виплачується йому пенсія у меншому розмірі. При цьому, судом першої інстанції не досліджено чи дійсно пенсійним органом йому проведено вірний перерахунок пенсії з 01.07.2019 на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та її виплата в належному розмірі.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач) подало відзив на апеляційну скаргу, в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2020 зупинено провадження у справі № 440/403/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 520/1972/19.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.06.2021 поновлено провадження у справі № 440/403/20 за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 по справі № 440/403/20
Відповідно до ч. 1 ст. 308, п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (І категорія), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, до 11.08.2020 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
З 12.08.2020 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі його заяви (а.с. 9).
22.08.2019 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати з 07.10.2017 (а.с. 7).
За наслідками розгляду звернення, 16.09.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом повідомило позивача, що перерахунок пенсії на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснено з 12.08.2019 на підставі його заяви з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 5-6).
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, здійснюючи нарахування та виплату пенсії позивачу з 01.07.2019, діяв в межах та у спосіб, встановлений пенсійним законодавством.
Враховуючи оскарження позивачем рішення суду першої інстанції фактично лише в частині встановлення кінцевої дати перерахунку пенсії та межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, слід зазначити наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України №1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до ст. 4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-IV встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пунктом 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.
Нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-ХІІ) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до положень ст. 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що в період з 01.07.2019 до 11.08.2019 ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV, із заявами про перехід на пенсію по інвалідності на підставі Закону № 796-ХІІ до пенсійного органу не звертався.
Колегія суддів зазначає, що законодавцем надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796-ХІІ.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на пенсію по інвалідності на підставі Закону №796-ХІІ лише 11.08.2019, отже саме з цієї дати пенсія ОСОБА_2 підлягає обчисленню за Законом №796-ХІІ.
Суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивачу з 01.07.2019 виплачується в розмірах, з урахуванням Порядку № 1210, а тому правомірно.
Проте, колегія суддів вважає такі висновки суду помилковими, зробленими при невірно встановлених обставинах справи, без належної оцінки доказів, наявних в матеріалах справи, та без врахування обставин отримання позивачем пенсії в період, зокрема, з 01.07.2019 по 11.08.2019 відповідно до Закону № 1058.
Враховуючи, що пенсійним органом в період з 01.07.2019 по 11.08.2019 нараховувалась і виплачувалась позивачу пенсія згідно з Законом №1058-IV, колегія суддів дійшла висновку про відсутність протиправних дій пенсійного органу в цій частині.
Щодо доводів апелянта про нарахування і виплату йому пенсії в меншому розмірі з 12.08.2019.
Відповідно до ч. 3 ст. 54 Закону № 796-XII умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами КМУ з відповідних питань.
Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України № 796-ХІІ (в редакції, чинній з 25.04.2019) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-ХІІ (далі - Порядок № 1210).
Постановою КМУ від 15 листопада 2017 року № 851 Порядок № 1210 доповнено пунктом 9-1, зі змісту якого випливає, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою. Зазначено також, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою КМУ від 26 червня 2019 року № 543 абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 викладено у редакції, за якою за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою. Нова редакція цього пункту передбачала також, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Судом встановлено, що відповідач, з 12.08.2019 при обчисленні пенсії позивача на підставі Закону № 796-XII, застосував Порядок № 1210 та виходив з того, що для розрахунку середнього коефіцієнта заробітної плати враховується п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року та розмір середньої заробітної плати (доходу) за попередній рік.
При обчисленні пенсії позивача враховано розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2019 року. Основний розмір пенсії позивача обчислено за формулою, визначеною пунктом 9-1 Порядку № 1210, з таких складових:
1) Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески - 7810,88 грн;
2) Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, розрахований шляхом ділення п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня 2019 року на розмір середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні (враховано за 2018 рік);
3) Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках), що визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи = 80 % або 0,8.
Загалом основний розмір пенсії позивача з 12 серпня 2019 року склав 9 412,17 грн.
Отже, для обчислення пенсії відповідачем застосовано три складові: середній показник середньої заробітної плати (доходу), середньомісячний коефіцієнт заробітної плати та розмір відшкодування фактичних збитків.
Колегія суддів зазначає, що на час виникнення спірних правовідносин Порядок № 1210 є чинним, не скасованим, а отже підлягає застосуванню пенсійним органом та врахуванню судом.
Застосування формули, передбаченої Порядком № 1210, при обчисленні розміру пенсії узгоджується також зі змістом ч.3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ, що передбачає право особи на обчислення пенсії по інвалідності відповідно до цього Закону або за бажанням - із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Колегія суддів зазначає, що за Законом № 796-XII умови, порядок призначення пенсії по інвалідності визначаються актами КМУ (частина третя статті 54), і розмір пенсії може бути обчислений із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому Закон № 796-XII не містить положень про те, що пенсія по інвалідності розраховується саме у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, водночас передбачають проведення розрахунку пенсії у порядку, передбаченому КМУ, за формулою, в якій однією зі складових є п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Конституційний Суд України у рішенні від 26.12.2011 р. № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
У Рішенні №3-рп/2012 від 25.01.2012 року Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Отже, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Нормативно-правові акти, які видані Кабінетом Міністрів України в межах своїх повноважень, підлягають обов'язковому застосуванню судами під час вирішення справ про соціальний захист громадян.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 21.04.2021 у справі №520/12609/19, яка, відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, повинна враховуватись судом апеляційної інстанції.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач, здійснюючи позивачу виплату пенсії з 12.08.2019, обчисленої відповідно до Порядку № 1210, діяв в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Доводи апелянта про те, що пенсійний орган з 01.07.2019 виплачує йому пенсію в меншому розмірі, колегія суддів вважає помилковими, оскільки як зазначено вище, в період з 01.07.2019 по 11.08.2019 пенсія позивача обчислена згідно вимог Закону №1058-IV, а з 12.08.2019 - відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ із застосуванням формули, передбаченої Порядком № 1210.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо правомірності дій пенсійного органу при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії з 01.07.2019 у розмірі, встановленому чинним законодавством, проте з інших підстав та мотивів, у зв'язку з чим рішення суду в цій частині підлягає зміні.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч.4 ст.317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 по справі № 440/403/20 - змінити з підстав та мотивів відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2019.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова