Справа № 2а- 3585
2010 рік
07 травня 2010 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Чорної О. В., при секретарі Маланчук А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ялта адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської Ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати не в повному обсязі протягом березня - грудня 2009 року їй грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язати Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської ради нарахувати та виплатити їй недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період березень - грудень 2009 року у розмірі 4541,90 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач виплачував позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у меншому розмірі, ніж передбачено законом, а саме, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Позивачка в судове засідання не з'явилася, надала заяву з проханням розглядати справу у її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надані заперечення відповідно до яких, виплата зазначеної допомоги здійснюється за рахунок Державного бюджету України, тому відповідач правомірно здійснював виплату позивачу у межах бюджетних асигнувань. Просить розглядати справу у його відсутності.
Згідно із вимогами ч. 3 ст. 122 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.7).
Позивачка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як працюючим жінкам, з 03 жовтня 2006 року по 24 липня 2009 року, за період з 01 квітня 2007 року по 30 вересня 2007 року у розмірі 129,03 грн., з 01 жовтня 2007 року по 24 липня 2009 року у розмірі 130,64 грн. (а.с. 24), з 01 січня 2008 року по 24 липня 2009 року у розмірі 144,10 грн. (а.с. 25)
.Позивачці була виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у березні - червні 2009 року у розмірі 144,10 грн, у липні 2009 року 100,65 грн. (а.с. 26).
Згідно із ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Відповідно до п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України № 1757 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
У відповідності із ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є застраховані особи, якою є - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень зазначеного закону визначено, що до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених ст.ст. 41, 43, 46 цього закону, визначається Верховною Радою України щороку виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму.
Законом України від 28 грудня 2007 року №107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»: статті 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» виключені; у пункті 5 розділу IX "Прикінцеві положення" слова і цифри "розмір виплат, передбачених статтями 41, 43, 46" замінені словами і цифрами "розмір виплати, передбаченої статтею 46".
Вказані зміни, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10рп-2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, починаючи з 22 травня 2008 року набула чинності, як стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», так і пункт п Перехідних положень цього закону.
Відповідно до пункту 23 розділу 2 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» внесено зміни та виключено слова «не застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування». Цей закон набрав чинності з 01 січня 2008 року. Зміни не конституційними не визнавались.
Отже, з цього часу право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» набули, як застраховані особи, так і особи, які не застраховані в систему загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладена в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 гривень» (підпункт 7 пункт 23 розділу II ).
Зазначені зміни не визнані неконституційними до даного часу.
Підпунктом 8 пункту 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що д Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсоткам, з 1 січня 2009 року - 7 відсоткам, з 1 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Зазначені положенні є чинними, вони не конституційними не визнавались.
Згідно із статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Дані положення не були визнані неконституційними.
У відповідності із п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України № 1757 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за зазначений позивачкою період виплачена відповідачем відповідно до положень чинного законодавства України, тому позовні вимоги позивачки задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 70-72, 86, 158-163, 167, 256, 267 КАС України, ст.. 152 Конституції України, ст.ст. 2, 6, , 35, 43, 50, п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 13, 14, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Постановою Кабінету Міністрів України № 1757 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», п.п. 23, 25 розділу 2 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10рп-2008, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо по відомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» №1691-VI від 18 лютого 2010 року (набрав чинності 10 березня 2010 року),
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Ялтинської міської Ради про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного Суду Автономної Республіки Крим через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.