Головуючий І інстанції: С.О. Бондар
14 червня 2021 р. Справа № 480/8798/20
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Чалого І.С. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.02.2021, по справі № 480/8798/20
за позовом ОСОБА_1
до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати протиправними дії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в частині відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити необхідні документи та подання щодо призначення позивачу пенсії, як військовослужбовцю, за вислугою років відповідно до пункту «б» ст. 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та подати їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області призначити і нарахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з моменту звернення до обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (24 листопада 2020) та здійснити зазначені виплати.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач, не погодившись із зазначеним рішення, подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає, що положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не визначено, що право на отримання пенсії за вислугу років настає при наявності умов, передбачених п. «б» ст. 12 на момент звільнення, а передбачено лише право на отримання пенсії.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судовим розглядом, відповідно до наказу командира військової частини № НОМЕР_1 від 16.03.1998 № 0154 ОСОБА_1 звільнений у запас достроково за сімейними обставинами - у зв'язку із необхідністю догляду за членом родини.
Відповідно до наказу командира військової частини № НОМЕР_2 від 06.05.1998 № 85 ОСОБА_1 виключений зі списків військової частини.
19.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області із заявою про призначення, як військовослужбовцю, пенсії за вислугу років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області листом від 17.11.2020 № 7350-8968/К-02/8-1800/20 повідомило позивача про відсутність підстав для призначення пенсії за вислугу років за доданими до звернення документами, роз'яснено необхідність звернення до органу, у якому позивач проходив військову службу, для вирішення питання призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
26.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишній обласний військомат) із заявою про оформлення необхідних документів щодо призначення пенсії, як військовослужбовцю, за вислугою років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та подання їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області.
Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 26.11.2020 № 11/2959 відмовив позивачу в оформленні вказаних документів з тих підстав, що відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на призначення пенсії за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Обов'язковими умовами виходячи із норм вказаного пункту є: 1) досягнення на день звільнення 45 - річного віку; 2) наявність трудового стажу 25 років і більше; 3) 12 календарних років і 6 місяців становить кадрова служба або служба.
На день звільнення позивача з військової служби у запас достроково за сімейними обставинами - у зв'язку із необхідністю догляду за членом родини, ним не було досягнуто віку, встановленого Законом Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також встановленого стажу для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «б» ст. 12 вказаного Закону.
Позивач, не погодившись із відмовами відповідачів звернувся до суду із даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на день звільнення позивача з військової служби у запас достроково за сімейними обставинами ним не було досягнуто встановленого Законом № 2262- XII віку, а також встановленого стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Колегія суддів не погоджується із висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію та членів їх сімей визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
До спірних правовідносин застосуванню підлягають положення зазначеного Закону в редакції, чинній на момент виникнення права на призначення пенсії.
Так, право на пенсію ОСОБА_1 набув 26.10.2012, тобто після досягнення 45-річного віку.
Відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на момент набуття позивачем права на пенсію) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Пенсійного фонду від 30.01.2007 № 3-1.
Пунктом 1 Порядку № 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до п. 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Отже, заяви про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подаються особами до Головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи, зокрема, Міністерства оборони України.
Так, уповноваженим підрозділом на виконання функцій, передбачених пунктом 1 Порядку № 3-1, є Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
У той же час, рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" приймають саме органи Пенсійного фонду України.
Отже, виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Із матеріалів справи встановлено, що Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки листом від 26.11.2020 № 11/2959 відмовив позивачу в оформленні вказаних документів з тих підстав, що відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач не набув права на призначення пенсії у зв'язку із недосягненням необхідного віку.
Отже, враховуючи, що Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не наділений повноваженнями щодо встановлення наявності чи відсутності у особи права на призначення пенсії, колегія суддів доходить висновків про порушення відповідачем положень Порядку № 3-1 при розгляді заяви позивача, що виявилось у не оформленні всіх необхідних документів про призначення пенсії позивачу та подання їх у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії.
На підставі викладеного колегія суддів зазначає про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області необхідні документи щодо призначення позивачу пенсії, як військовослужбовцю, за вислугою років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області призначити і нарахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років колегія суддів зазначає наступне.
Так, суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні зазначеної частини позовних вимог виходив із відсутності у позивача права на призначення пенсії відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Колегія суддів погоджується із висновком щодо необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області, однак з інших підстав та мотивів.
Так, враховуючи, що Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у виконання вимог Порядку № 3-1 документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років не направлено, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області рішень щодо призначення чи відмови у призначенні пенсії позивачу не приймалось, позовні вимоги у зазначеній частині є передчасними та задоволенню не підлягають.
Суд першої інстанції зазначені обставини не врахував, у зв'язку з чим дійшов частково помилкового висновку про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з п. 3, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Згідно з ч. 4ст. 317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне скасувати рішення суду першої інстанції в частині позовних вимог до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково, визнати протиправною відмову Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у підготовці та направленні до органів Пенсійного фонду України документів ОСОБА_1 з метою розгляду питання щодо призначення пенсії у відповідності до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області наявні документи для розгляду питання про призначення ОСОБА_1 пенсії у відповідності до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
В іншій частині рішення суду першої інстанції необхідно змінити в частині підстав та мотивів прийнятого рішення.
Щодо розподілу судових витрат колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З урахуванням сплаченого позивачем судового збору за подання позову 840,80 грн., розміру судового збору, що підлягав сплаті за подання апеляційної скарги 1261,20 грн. з відповідача - Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно задоволеним вимогам в сумі 1051 грн.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 по справі № 480/8798/20 скасувати в частині відмови у задоволенні позову до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у підготовці та направленні до органів Пенсійного фонду України документів ОСОБА_1 з метою розгляду питання щодо призначення пенсії у відповідності до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області наявні документи для розгляду питання про призначення ОСОБА_1 пенсії у відповідності до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
В іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 року по справі № 480/8798/20 - змінити в частині підстав та мотивів прийнятого рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (ЄДРПОУ 21108013, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва 30) на користь ОСОБА_1 (ін.номер НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1051 (тисяча п'ятдесят одна) грн.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач І.М. Ральченко
Судді І.С. Чалий В.В. Катунов