Справа № 560/5887/21
14 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л., розглянувши заяву ОСОБА_1 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , в якому просить:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати ОСОБА_1 середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні - невиплату індексації грошового забезпечення та компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки учаснику бойових за період із 10.10.2018 по день фактичної виплати заборгованості індексації грошового забезпечення, тобто по 05.03.2021, із розрахунку 379,95 гривень в день;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні - невиплату індексації грошового забезпечення та компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки учаснику бойових дій за період із 10.10.2018 по день фактичної виплати заборгованості індексації грошового забезпечення 03.03.2021, із розрахунку 379,95 гривень в день, із одночасною компенсацією при виплаті сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.05.2021 позовну заяву залишено без руху. Зазначено, що недоліки можуть бути усунені позивачем шляхом подання до суду: 1) заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів наявності поважних причин його пропуску; 2) позовної заяви та її копій відповідно до кількості учасників справи із зазначенням: змісту позовних вимог щодо військової частини НОМЕР_2 ; позовних вимог зобов'язального характеру з правильною датою проведення з позивачем фактичного розрахунку. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На виконання вимог цієї ухвали до суду надійшла позовна заява та її копія відповідно до кількості учасників справи, а також заява про поновленням строку звернення до суду. Зазначає, що чинним законодавством встановлено тримісячний строк звернення до суду з позовом про вирішення трудового спору щодо стягнення середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку при звільненні. Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.02.2020 у справі №420/2934/19.
Суд критично оцінює твердження позивача, з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічною службою є, зокрема, військова служба.
За характером спірних правовідносин і їх суб'єктним складом цей спір є публічно-правовим спором з приводу проходження і звільнення з публічної служби, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Суд зазначає, що строки звернення до суду в порядку адміністративного судочинства визначені у статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України і частина 5 цієї статті визначає місячний строк звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Отже, з огляду на те, що строк звернення до суду за вирішенням цього публічно-правового спору щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні охоплюється нормою частини 5 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні підстави для застосування у спірних правовідносинах норм Кодексу законів про працю України, якими, на думку позивача, встановлено тримісячний строк звернення до суду.
В силу положень частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. При цьому, постановою Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі №240/532/20, визначено правомірність застосування частини 5 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Крім того, у вказаній постанові Верховний Суд відступив від висновку щодо застосування частини 1 статті 233 Кодексу законів про працю України для обчислення строку звернення до адміністративного суду з вимогами про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, викладеному, зокрема, в постанові Верховного Суду від 11.02.2020 у справі №420/2934/19, на яку посилається позивач.
Щодо доводів позивача про місячне лікування хвороби SARS-Cov-2, суд оцінює його критично. Так, згідно з наданими позивачем результатів аналізів крові та назофарингиального мазка неможливо встановити початок та закінчення періоду перебування позивача на лікуванні.
Таким чином, зміст доводів позивача не свідчить про те, що він не мав об'єктивної можливості звернутися до суду за захистом своїх прав у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України. Вказані позивачем підстави для поновлення строку звернення до суду визнаються неповажними, а тому, заява про поновлення строку звернення до суду задоволенню не належить.
Суд також звертає увагу на те, що дотримання строків звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.
Керуючись статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
визнати неповажними підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Продовжити позивачу строк залишення позовної заяви без руху в частині подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів наявності поважних причин його пропуску на 5 днів з дня вручення йому цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяД.Л. Фелонюк