Справа № 2а-449/10/2570
26 березня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
при секретарі Якуш І.В.,
за участі позивача ОСОБА_1,
та представника відповідача Смірнова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Чернігівській області про визнання дій протиправними та скасування постанови, -
Ухвалою Деснянського районного суду міста Чернігова від 26.01.2010 справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Чернігівській області (далі - ТУ ГДІАТ) про визнання дій відповідача протиправними та скасування постанови про застосування фінансових санкцій від 11.11.2009 за № 086742 передано на розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що при винесенні постанови ТУ ГДІАТ неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, тому вона підлягає скасуванню.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити та зазначив, що постанова про застосування фінансових санкцій винесена відповідно до чинного законодавства і не підлягає скасуванню.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 6 Закону України від 23.02.2006 № 3492 «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 3492), державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо - регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснює урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок. При проведенні перевірок відповідач діє згідно Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок).
Пунктами 25-27 Порядку встановлено, що справа про порушення розглядається посадовою особою органу державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до зазначених вимог Закону № 3492, 18.09.2009 начальником ТУ ГДІАТ Корж В.Б. виписано державним інспекторам Назаренко В.М., Романченко Р.О. та Деркач О.Я. завдання на перевірку № 080651 для проведення перевірки транспортних засобів. В результаті перевірки складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Зазначеним Актом встановлено порушення вимог ст. 48 Закону № 3492, а саме: надання послуг з перевезення вантажу на договірних умовах, відправник ФОП ОСОБА_5, одержувач ПП «Квартал-Економ-Магазин», вантаж - продукти харчування. Накладна № ФОП - 000844 від 21.09.2009 без оформлених документів, а саме відсутність ліцензійної картки, відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону № 3492.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону № 3492 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. ст. 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Водій зі вказаним Актом ознайомлений, про що свідчить особистий підпис на вищезазначеному акті. Крім того в поясненнях до акту позивач зазначив, що всі необхідні документи підвезе до інспекції.
11.11.2009 відбулося засідання комісії, на якій начальником ТУ ГДІАТ Корж В.Б. винесено постанову № 086742 про застосування фінансової санкції до позивача в сумі 1 700,00 грн. Факт направлення запрошення позивача на засідання по розгляду даного правопорушення підтверджено зворотнім поштовим повідомленням про вручення, що знаходяться в матеріалах справи. Постанову від 11.11.2009 № 086742 позивачем отримано, що підтверджується наявним в матеріалах справи зворотнім поштовим повідомленням.
Статтею 48 Закону № 3492 встановлено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до копії договору оренди грузового автомобіля від 01.07.2009 № 1 автомобіль на якому здійснювались вантажні перевезення знаходиться в оренді у фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 Однак, перевезення здійснював позивач без наявності ліцензійної картки.
Отже згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Докази надані позивачем не підтверджують обставини на які позивач посилається в обґрунтуванні позовних вимог, та були спростовані доводами відповідача, які знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та в матеріалах справи.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Чернігівській області про визнання дій протиправними та скасування постанови - відмовити повністю. Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду в повному обсязі буде виготовлена 02 квітня 2010 року.
Суддя: О.М. Тихоненко