11 червня 2021 р. справа № 400/3038/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020,
третя особа:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А,Первомайськ,Миколаївська область,55210,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач), за участю третьої особи комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", в якому просить суд визнати протиправними дії щодо відмови в зарахуванні страхового стажу роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.03.2007 р. по 08.08.2019 р.; зобов'язання зарахувати до страхового стажу роботи з урахуванням заробітної плати період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал з 01.03.2007 р. по 08.08.2019 р. та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначених періодів роботи та отриманої заробітної плати за ці періоди.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 09.07.2003 р. отримує пенсію за віком, але з листа відповідача від 20.01.2021 р. позивач дізналась, що відповідач не зарахував до страхового стажу періоди його роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з березня 2007 р. по серпень 2019 р, у зв'язку з відсутністю інформації щодо сплати страхових внесків страхувальником. Однак, за даними довідок про заробітну плату за вказані періоди із заробітної плати позивача утримувались податки та суми страхових внесків, а несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків не повинна порушувати законні права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою від 05.05.2021 р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України).
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що згідно даних реєстру застрахованих осіб на ім'я позивача відсутня інформація про сплату страхових внесків КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.03.2007 р. по 08.08.2019 р., що виключає можливість зарахувати спірні періоди до страхового стажу позивача, відтак, дії відповідача є правомірними.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач з 09.07.2003 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).
Позивач звернулась до відповідача із заявою про зарахування до загального страхового стажу періодів роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.03.2007 р. по 08.08.2019 р
Листом відповідач повідомив про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу вказаних позивачем періодів у зв'язку з несплатою роботодавцем страхових внесків.
З індивідуальної відомості про застраховану особу форми ОК-5 вбачається, що КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з березня 2007 р. по серпень 2019 р страхові внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися.
Позивач надала суду довідки КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" про заробітну плату для обчислення пенсії, згідно з якими страхові внески за спірні періоди нараховувались.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За визначенням ст. 1 Закону № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено в ч. 1 ст. 20 Закону № 1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у ч. 10 ст. 20 Закону № 1058 вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач у період з 01.03.2007 р. по 08.08.2019 р отримувала дохід від КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з яких страхувальником мали сплачуватись страхові внески. Факт ненадходження відрахувань із заробітної плати позивача до Пенсійного фонду України за спірні періоди, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи з 01.03.2007 р. по 08.08.2019 р
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а, отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.03.2007 р. по 08.08.2019 р. з урахуванням заробітної плати.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову в цій частині.
При цьому, позовна вимога про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу задоволенню не підлягає, оскільки зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи спірні періоди є наслідком для перерахунку пенсії з дотриманням вимог Закону № 1058.
Позов задовольнити частково.
Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 908 грн. і з урахуванням того, що вимога в якій повивачу відмовлено є похідною, судовий збір присуджуються позивачу в розмірі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в зарахуванні стажу роботи в .в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.03.2007 р. по 08.08.2019 р
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) зарахувати до страхового стажу роботи з урахуванням заробітної плати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.03.2007 р. по 08.08.2019 р
4. Відмовити у задоволенні вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначених періодів роботи та отриманої заробітної плати за ці періоди.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 грн.
6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич