Справа № 2а-12475/09/2570
15 січня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
при секретарі Якуш І.В.,
за участі представника позивача Коленченка О.О.,
та представника відповідача Лисиці О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання дій незаконними та скасування розпорядження, -
18.12.2009 відкрите акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго» (далі - ВАТ «Облтеплокомуненерго») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові (далі - ДПІ у м. Чернігові) про визнання незаконними дій відповідача по винесенню розпорядження від 27.11.2009 року за № 281-р «Про створення постів та здійснення контролю», скасування розпорядження відповідача від 27.11.2009 року за № 281-р «Про створення постів та здійснення контролю» та визнання незаконними дій відповідача по проведенню щоденного контролю за рухом коштів, які надходять на рахунки ВАТ з газопостачання та газифікації, підприємств теплоенергетики за спожитий природний газ, а також напрямку розподілення і використання. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржуване розпорядження винесено з порушенням п.п. 4, 7 Постанови № 1241 «Про заходи щодо забезпечення надходжень до державного бюджету та розрахунків за природний газ» (далі - Постанова № 1241).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити в повному обсязі та зазначила, що оскаржуване розпорядження є обґрунтованим та винесене відповідно до законодавства України. В обґрунтування своїх заперечень зазначила, що ДПІ у м. Чернігові діяла на виконання Постанови № 1241, розпорядження Державної податкової адміністрації України від 26.11.2009 № 341-р, розпорядження Державної податкової адміністрації в Чернігівській області від 27.11.2009 за № 203 з метою забезпечення розрахунків відкритих акціонерних товариств з газопостачання та газифікації, підприємств теплоенергетики за спожитий природний газ.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ВАТ «Облтеплокомуненерго» зареєстроване виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 25.07.1995, що підтверджується наявним в матеріалах справи свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи статуту ВАТ «Облтеплокомуненерго» основним видом діяльності позивача є виробництво та розподілення тепла.
25.11.2009 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1241 «Про заходи щодо забезпечення надходжень до державного бюджету та розрахунків за природний газ».
На виконання даної постанови, з посиланням на п.п. 4, 5, 7 Постанови № 1241 ДПІ у м. Чернігові видано розпорядження від 27.11.2009 за № 281-р «Про створення постів та здійснення контролю» (далі - розпорядження).
Відповідно до розпорядження створено контрольний пост у складі працівників ДПІ у м. Чернігові та працівника ГВ ПМ ДПІ у м. Чернігові на підприємстві ВАТ «Облтеплокомуненерго»; затверджено регламент роботи контрольних постів; зобов'язано забезпечити щоденний контроль за рухом коштів, які надходять на рахунки відкритих акціонерних товариств з газопостачання та газифікації, підприємств теплоенергетики за спожитий природний газ, а також напрямку розподілення і використання.
Пунктом 4 Постанови № 1241 передбачено, що Державній податковій адміністрації разом з Головним контрольно-ревізійним управлінням, Державним комітетом фінансового моніторингу провести відповідно до законодавства перевірку відповідності використання у 2007 - 2009 роках коштів, що надходили на рахунки підприємств комунальної теплоенергетики як плата за надання послуг населенню з централізованого опалення і постачання гарячої води та відкритих акціонерних товариств з газопостачання і газифікації за використаний природний газ, вимогам законодавства. За результатами перевірки скласти таблиці із зазначенням обсягу і дати платежів, їх спрямування, зокрема в офшорні зони (у разі придбання матеріально-технічних ресурсів зазначається факт їх поставки, відповідність цін на такі ресурси цінам, що діяли на час їх придбання, випадки передоплати товарів і послуг, їх неодержання і неповернення сум такої передоплати; наявність позовів до суду у разі, коли не були поставлені товари, надані послуги, повернені суми передоплати, а також обсяги боргів, визнаних безнадійними).
Пункт 7 Постанови № 1241 вказує, Державній податковій адміністрації та Головному контрольно-ревізійному управлінню утворити на кожному підприємстві-боржнику, яке не відкрило поточний рахунок із спеціальним режимом використання в уповноваженому банку, пости для забезпечення контролю за надходженням виручки таких підприємств та її спрямуванням до державного бюджету в рахунок погашення заборгованості за зобов'язаннями, права вимоги за якими відступлені відповідно до пункту 2 цієї постанови, крім частини виручки, необхідної для виплати заробітної плати, сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), оплати вартості енергоносіїв та фінансування технологічних процесів, пов'язаних із забезпеченням безаварійної роботи підприємства, за переліком, що визначається Міністерством з питань житлово-комунального господарства.
Факт незаконності винесення розпорядження підтверджується невиконанням вимог п. 7 Постанови № 1241, відповідно до якого відповідачу дозволено створювати пости лише при умові відсутності у позивача поточного рахунку із спеціальним режимом використання в уповноваженому банку.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1082 «Питання удосконалення схем розрахунків за використану електроенергію та природний газ» (далі - Постанова № 1082) визначено уповноваженими банками, які обслуговують поточні рахунки із спеціальним режимом використання підприємств теплоенергетики та їх відокремлених підрозділів, відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» та публічне акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк» (далі - уповноважений банк).
Як вбачається з матеріалів справи ВАТ «Облтеплокомуненерго» укладено з відкритим акціонерним товариством «Державний ощадний банк Україна» договір банківського рахунку № 3/264.1 від 23.03.2009 (у національній валюті).
З огляду на пункт 1.1. вищевказаного договору на виконання Постанови № 1082 відкритим акціонерним товариством «Державний ощадний банк Україна» відкрито для ВАТ «Облтеплокомуненерго» поточний рахунок із спеціальним режимом використання № 26035301264 для зарахування коштів, що надходять від усіх категорій споживачів за теплову енергію.
Крім того, п. 2 Постанови № 1241 вказує, що Дочірній компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» здійснити відступлення прав вимоги до підприємств теплоенергетики та відкритих акціонерних товариств з газопостачання та газифікації (далі - права вимоги), за винятком прав вимоги за зобов'язаннями, заборгованість за якими підтверджена судовими рішеннями або за якими укладені договори про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 193 «Питання реалізації статті 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (Офіційний вісник України, 2009 р., № 18, ст. 577) та від 11.01.2005 № 20 «Про затвердження Порядку перерахування в 2009 році деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» (Офіційний вісник України, 2005 р., № 2, ст. 88; 2009 р., № 5, ст. 123), а також за договорами про взаєморозрахунки з відкритими акціонерними товариствами з газопостачання та газифікації за транспортні послуги, на користь Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» для подальшого відступлення зазначених прав вимоги на користь Державної податкової адміністрації.
Відповідно до ст. 517 Цивільного кодексу України первісний кредитор у зобов'язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення.
Боржник має право не виконувати свого обов'язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов'язанні.
Як зазначено в позові та поясненнях представника позивача в судовому засіданні, на даний час будь-яких доказів ані від ДК «Газ України», ані від НАК «Нафтогаз України», ані від ДПА України про відступлення прав вимоги по зобов'язаннях між позивачем та ДК «Газ України» щодо постачання природного газу ВАТ «Облтеплокомуненерго» не надано.
Пунктом 7 Постанови № 1241 передбачено право ДПІ у м. Чернігові разом з Головним контрольно-ревізійним управлінням створювати пости у випадку відсутності у позивача рахунку зі спеціальним режимом використання та проводити контроль за рухом коштів, які надходять на рахунки відкритих акціонерних товариств з газопостачання та газифікації, підприємств теплоенергетики за спожитий природний газ, а також напрямку розподілення і використання лише за зобов'язаннями, права вимоги за якими відступлені відповідно до пункту 2 Постанови № 1241 а не за будь-якими зобов'язаннями щодо постачання та розрахунків за природний газ.
Таким чином, оскаржуване розпорядження винесено з порушенням вимог Постанови № 1241, а тому є незаконним. Як наслідок є й незаконними дії ДПІ у м. Чернігові щодо проведення щоденного контролю за рухом коштів, які надходять на рахунки відкритих акціонерних товариств з газопостачання та газифікації, підприємств теплоенергетики за спожитий природний газ, а також напрямку розподілення і використання.
Відповідно до п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність винесення оскаржуваного розпорядження, а тому позовні вимоги відкритого акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові підлягають задоволенню, оскільки є законними та обґрунтованими, а оскаржуване розпорядження - скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги відкритого акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" до Державної податкової інспекції у м. Чернігові - задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Державної податкової інспекції у м. Чернігові по винесенню розпорядження від 27.11.2009 року за № 281-р "Про створення постів та здійснення контролю".
Скасувати розпорядження Державної податкової інспекції у м. Чернігові від 27.11.2009 року за № 281-р "Про створення постів та здійснення контролю".
Визнати незаконними дії Державної податкової інспекції у м. Чернігові по проведенню щоденного контролю за рухом коштів, які надходять на рахунки ВАТ з газопостачання та газифікації, підприємств теплоенергетики за спожитий природний газ, а також напрямку розподілення і використання.
Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: О.М. Тихоненко
Постанова в повному обсязі виготовлена - 22 січня 2010 року.