18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
20 квітня 2021 року
м. Черкаси справа № 925/251/21
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - не з"явився, відповідача - не з"явився, розглянувши у судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Степанецької сільської ради до виконавчого комітету Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області про визнання права власності на нерухоме майно,-
Заявлено позов про визнання за Позивачем права власності на нерухоме майно.
Позов вмотивовано тим, що земельна ділянка, на якій знаходиться спірне майно перебуває у постійному користуванні позивача, підприємство, якому це майно належало припинено у 2010 р. З 2000 р. спірним майном фактично користується позивач.
Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.
Позивач в підготовчому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач свого представника у судове засідання не направив, а у відзиві на позов визнав позовні вимоги.
Суд, оцінивши доводи сторін, з урахуванням визнання позову встановив наступне.
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Степанецька сільська рада об'єднаної територіальної громади Черкаської області є органом місцевого самоврядування.
У зв'язку з добровільним об'єднанням громад, що здійснене у відповідності до Закону України "Про добровільне об'єднання громад", враховуючи, що згідно рішення Степанецької сільської ради Канівського району Черкаської області від 23 травня 2017 року №1/16 "Про створення ліквідаційної комісії при Степанецькій сільській раді та реорганізації сільських рад" Степанецька сільська рада об'єднаної територіальної громади Черкаської області є правонаступником прав, обов'язків та майна Мартинівської, Палівської, Полствинської, Горобіївської, Попівської, Копіюватської, Беркозівської, сільських рад Канівського району Черкаської області.
Рішенням Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області від 14.02.2018 № 11-8/УІП «Про безоплатне прийняття майна» у власність та на баланс Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області було прийнято об'єкти нерухомого майна, серед яких:
1. Нежитлова будівля: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Павлівка, вул. Центральна, буд, 99, площа 170,00 м2, вартість 76400,00 грн.;
2. Нежитлова будівля (контора): Україна Черкаська обл., Канівський район, с.Полствин, вул. Центральна, буд. 90, площа, 158,4 м2, вартість 126800,00 грн.;
3. Нежитлова будівля, Беркозівська сільська рад: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Беркозівка, вул. Центральна, буд. 19, площа 164,3 м2, вартість 131500,00 грн.;
4. Нежитлова будівля, котельня: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Беркозівка, вул. Шевченка, буд. 6, площа 16,8м2, вартість 13500,00 грн,;
5. Нежитлова будівля, Беркозівський ФАП: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Беркозівка, вул. Шевченка, буд. 3, площа 65,8м2, вартість 52640,00 грн.;
6. Нежитлова будівля: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Горобіївка вул. Ватутіна, буд. 13, площа 581,7 м2, 200000,00 грн.;
7. Нежитлова будівля, Горобіївський ФП: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Горобіївка вул. Ватутіна, буд. 19а, площа 72,7м2, вартість 65500,00 грн.;
8. Нежитлова будівля: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Попівка, вул. Молодіжна, буд. 78, площа 66,5 м2, 54000,00 грн.
Відповідно до ст.327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Вказані приміщення знаходяться у спільній власності територіальних громад Степанецької ОТГ.
Частиною 1 ст. 143 Конституції України визначено, зокрема, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування (далі - ОМС) управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) територіальні громади є учасниками цивільних відносин, та можуть виступати суб'єктами права власності (ч. 1 ст. 318 ЦК України).
Частиною 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Основним законом України, що визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон). Згідно з абзацами другим, п'ятнадцятим статті 1 Закону територіальна громада жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад пунктами 30, 31 частини першої статті 26 Закону віднесено, зокрема, прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання п установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади. Також виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад приймаються рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Відповідно до підпункту 1 пункту «а» частини першої статті 29 Закону виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад. Районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об'єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, формують, затверджують, виконують відповідні бюджети та контролюють їх виконання, а також здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, в обсягах і межах, що визначаються міськими радами (частина друга статті 41 Закону).
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої, п'ятої, шостої та восьмої статті 60 Закон)' територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження. визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Згідно з п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про «місцеве самоврядування в Україні» з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
У відповідності до норм Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
У разі об'єднання кількох територіальних громад в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
У такому випадку право комунальної власності за об'єднаною територіальною громадою виникає на підставі рішення всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад.
Перехід речових прав до об'єднаної територіальної громади здійснюється відповідно до Закону «Про добровільне об'єднання територіальних громад» і в силу цього є безумовним.
Не зважаючи на те, що Закон «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не містить прямих приписів щодо обов'язковості проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно за об'єднаними територіальними громадами, така необхідність випливає із змісту іншого закону - «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Зокрема, у цьому законі сказано, що державній реєстрації речових прав на нерухоме майно підлягає набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно (пункт 1 частини 1 статті 2). Враховуючи, що за наслідками правонаступництва одні громади втрачають права на нерухоме майно, а одна громада при цьому їх набуває, то цілком логічною є необхідність внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Листом від 21.01.2020 року вих. № 291/3.4/216 Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) проінформувало, що за умови наявності записів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо власності територіальних громад що були об'єднані, перехід права власності на об'єкти нерухомості до об'єднаної територіальної громади буде відбуватися шляхом проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно за зверненням представника сільської, селищної, міської ради, об'єднаної територіальної громади, який має подати державному реєстратору рішення відповідних рад про добровільне об'єднання територіальних громад.
Натомість у випадку відсутності інформації про право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та інформаційних системах, що діяли до 2013 року, державна реєстрація права власності на нерухомість за об'єднаною територіальною громадою буде проводитись на підставі документів, визначених статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, в залежності від способу набуття права власності.
Статтею 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", який регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі статтею 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Відповідно до пункту 6.1 Тимчасового положення оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться органами місцевого самоврядування з видачою свідоцтва про право власності.
Відповідно до ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки.
Згідно частини 1 ст. 317 Цивільного кодексу У країни, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
В даному випадку, позивач, як власник, не може повноцінно здійснювати своє право власності на придбане майно, оскільки право власності на нього не зареєстровано в Державному реєстрі прав, тому звернувся до господарського суду з відповідною позовною заявою.
У відповідності до ст. 328 Цивільного кодексу України, а саме: право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим законно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати право власності за Степанецькою сільською радою об'єднаної територіальної громади Черкаської області (код за ЄДРПОУ 35777400, 19031, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Степанці, вул. Лісна,4) на об'єкти нерухомого майна:
1. Нежитлова будівля: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Павлівка, вул. Центральна, буд, 99, площа 170,00 м2, вартість 76400,00 грн.;
2. Нежитлова будівля (контора): Україна Черкаська обл., Канівський район, с.Полствин, вул. Центральна, буд. 90, площа, 158,4 м2, вартість 126800,00 грн.;
3. Нежитлова будівля, Беркозівська сільська рад: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Беркозівка, вул. Центральна, буд. 19, площа 164,3 м2, вартість 131500,00 грн.;
4. Нежитлова будівля, котельня: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Беркозівка, вул. Шевченка, буд. 6, площа 16,8м2, вартість 13500,00 грн,;
5. Нежитлова будівля, Беркозівський ФАП: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Беркозівка, вул. Шевченка, буд. 3, площа 65,8м2, вартість 52640,00 грн.;
6. Нежитлова будівля: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Горобіївка вул. Ватутіна, буд. 13, площа 581,7 м2, 200000,00 грн.;
7. Нежитлова будівля, Горобіївський ФП: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Горобіївка вул. Ватутіна, буд. 19а, площа 72,7м2, вартість 65500,00 грн.;
8. Нежитлова будівля: Україна Черкаська обл., Канівський район, с. Попівка, вул. Молодіжна, буд. 78, площа 66,5 м2, 54000,00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 11.06.2021.
Суддя К.І. Довгань