08.06.2021 Справа № 920/514/21
м. Суми
Господарський суд Сумської області у складі судді Джепи Ю.А. розглянувши без повідомлення учасників справи про дату, час і місце судового засідання, за наявними у справі матеріалами в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи № 920/514/21
за позовом: Акціонерного товариства «Укртелеком» (бул. Т. Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 21560766) в особі Сумської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» (вул. Іллінська, буд. 2, м. Суми, 40030, ідентифікаційний код 23825401),
до відповідача: Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації (вул. Пилипа Орлика, буд. 6, м. Буринь, Сумська область, 41700, ідентифікаційний код 03197902),
про стягнення 24 049,82 грн заборгованості по витратах, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах на підставі статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість в сумі 24 049,82 грн на підставі статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також позивач просить суд стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270,00 грн.
У позовній заяві позивач, посилаючись на норми статей 247, 249, 252 Господарського процесуального кодексу України, просить суд прийняти позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 19.05.2021 судом постановлено задовольнити клопотання представника позивача - Акціонерного товариства «Укртелеком» (бул. Т. Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 21560766) в особі Сумської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» (вул. Іллінська, буд. 2, м. Суми, 40030, ідентифікаційний код 23825401) про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження; прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 920/514/21; справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін про дату, час і місце судового засідання, за наявними у справі матеріалами; призначити розгляд справи по суті на 08.06.2021, 10:30 без повідомлення сторін про дату, час і місце судового засідання, за наявними у справі матеріалами; встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог статей 165, 251 Господарського процесуального кодексу України протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; встановити позивачу строк для подання до суду відповіді на відзив із урахуванням вимог статей 166, 251 Господарського процесуального кодексу України - до 07.06.2021; встановити відповідачу строк для подання до суду заперечення із урахуванням вимог статей 167, 251 Господарського процесуального кодексу України - до 07.06.2021.
Станом на 08.06.2020 від відповідача на адресу суду не надходило відзиву на позов та письмових заперечень по суті позовних вимог.
Копія ухвали від 19.05.2021 у справі № 920/514/21, яку судом надіслано відповідачеві - Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код 03197902) за адресою, що зазначена позивачем у позовній заяві, а саме: вул. Пилипа Орлика, буд. 6, м. Буринь, Сумська область, 41700, повернута на адресу суду відділенням поштового зв'язку з відміткою «адресат неіснує».
Частиною четвертою статті 89 Цивільного кодексу України визначено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини першої статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який вчинено судом, у відповідності до вимог статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», за кодом № 137250184824, станом на 07.06.2021 юридичну особу відповідача припинено з 24.05.2021, інформація про юридичних осіб - правонаступників відсутня.
02.06.2021 від представника позивача до суду надійшло клопотання про заміну сторони її правонаступником від 01.06.2021 № 59с000/36-21 (вх. № 2287 від 02.06.2021), відповідно до якого представник позивача просить суд допустити заміну відповідача у справі № 920/514/21 Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902) його правонаступником - Конотопською районною державною адміністрацією (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143).
Представник позивача вважає за необхідне здійснити заміну відповідача у даній справі його правонаступником виходячи з наступного.
Відповідно до пп. 18 п. І Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX (далі - Постанова № 807-IX), утворено у Сумській області, зокрема, Конотопський район (з адміністративним центром у місті Конотоп) у складі територій Бочечківської сільської, Буринської міської, Дубов'язівської селищної, Конотопської міської, Кролевецької міської, Новослобідської сільської, Попівської сільської, Путивльської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 18 пункту 3 Постанови № 807-ІХ ліквідовано у Сумській області, зокрема, Буринський район.
За змістом Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених Постановою № 807-ІХ, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р, Буринська райдержадміністрація реорганізується шляхом приєднання до Конотопської райдержадміністрації.
Посилаючись на норми статті 52 ГПК України та висновки Верховного Суду, які викладено у постанові від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а (№К/9901/23524/20) представник позивача зазначає, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин. Особливістю публічного правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій. а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв'язку із зміною адміністративно-територіального устрою України, визначає Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються. затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321 (далі -Порядок № 1321).
Відповідно до п.7 Порядку № 1321 перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, зокрема, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації).
Згідно з п. 8 Порядку № 1321 перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, зокрема, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку (п. 10 Порядку № 1321).
Пунктом 11 Порядку № 1321 визначено, що райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.
Представник позивача звертає увагу суду на те, що розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 15.01.2021 № 22-ОД «Про утворення комісії з реорганізації Буринської районної державної адміністрації», утворено комісію з реорганізації Буринської районної державної адміністрації шляхом приєднання до Конотопської районної державної адміністрації (далі - комісія) та затверджено її персональний склад згідно з додатком (п. 1). Структурним підрозділом Буринської районної державної адміністрації зі статусом юридичної особи публічного права є Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902).
Відповідно до п.1 та п.4 Положення про Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області, затвердженого розпорядженням голови Буринської РДА 23.01.2020 № 15-ОД, у редакції розпорядження голови Буринської районної державної адміністрації від 06.02.2020 № 37-ОД (яке знаходиться в матеріалах справи), Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області, скорочене найменування УСЗН Буринської РДА (далі - управління) утворюється головою Буринської РДА, є структурним підрозділом Буринської РДА і в межах району забезпечує виконання покладених на Управління завдань. Активи Управління у разі реорганізації (злиття, поділу, приєднання, перетворення) підлягають передачі правонаступнику, а у разі ліквідації -власнику майна або органу, що прийняв рішення про утворення Управління.
Розпорядженням голови Буринської районної державної адміністрації від 13.01.2021 №04-ОД «Про ліквідацію управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації» припинено шляхом ліквідації діяльність управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації ( ідентифікаційний код юридичної особи 03197902, юридична адреса: вулиця Пилипа Орлика, будинок №6. місто Буринь Сумської області, 41700.)
Відповідна інформація, 24.05.2021 внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (запис № 1006101110025000112).
В даному випадку, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Така позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 24.04.2018 у справі № 815/1637/17 (№ 11-654апп18).
Таким чином, як зазначає представник позивача, Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області втратило повноваження державного органу, який згідно із законом виконує функції, тому відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов'язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов'язання, які на нього покладені, в тому числі й судовими рішеннями. Розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 25.03.2021 №178-ОД затверджено передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів державного та районного бюджетів Буринської районної державної адміністрації правонаступнику Конотопській районній державній адміністрації.
На підставі наведеного, представник позивача просить суд замінити відповідача у справі № 920/514/21 Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902) його правонаступником - Конотопською районною державною адміністрацією (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143).
Проте суд звертає увагу позивача на те, що відповідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яку отримано судом у відповідності до вимог статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», за кодом № 17156288403 станом на 07.06.2021, Конотопська районна державна адміністрація (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143) не є правонаступником будь-якої юридичної особи (відомості відсутні), інформація про юридичних осіб - правонаступників також відсутня у ЄДР.
За приписами статті 194 ГПК України завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі вже зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат, а тому з метою дотримання розумного строку розгляду справи
Частиною другою статті 195 ГПК України визначено, що суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
З метою з'ясування судом питання щодо факту переходу прав та обов'язків від Буринської районної державної адміністрації правонаступнику Конотопській районній державній адміністрації, а також з метою забезпечення здійснення судочинства на засадах змагальності сторін з метою справедливого, неупередженого, повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи для її правильного вирішення по суті, суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи по суті та розгляд клопотання представника позивача про заміну сторони її правонаступником від 01.06.2021 № 59с000/36-21 (вх. № 2287 від 02.06.2021), а також зобов'язати Конотопську районну державну адміністрацію (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143) надати суду письмові пояснення щодо правонаступництва припиненої юридичної особи - Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902) Конотопською районною державною адміністрацією (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143) та обсягу її повноважень.
Керуючись статтями 194, 197, 234, 235, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Відкласти розгляд справи № 920/514/21 по суті та розгляд клопотання представника позивача про заміну сторони її правонаступником від 01.06.2021 № 59с000/36-21 (вх. № 2287 від 02.06.2021) на 13.07.2021, 09:30 без повідомлення учасників справи про дату, час і місце судового засідання.
2. Зобов'язати Конотопську районну державну адміністрацію (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143) надати суду письмові пояснення щодо правонаступництва припиненої юридичної особи - Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902) Конотопською районною державною адміністрацією (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143) та обсягу її повноважень.
3. Повідомити учасників справи про обов'язок повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання, зміну номерів телефонів і факсів, адреси електронної пошти або іншої аналогічної інформації.
4. Копію ухвали надіслати учасникам справи та Конотопській районній державній адміністрації (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143).
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею - 11.06.2021 та оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: htps://su.arbitr.gov.ua/sud5021/.
Суддя Ю.А. Джепа