Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
Від "08" червня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/1154/20
Господарський суд Житомирської області у складі судді Макаревича В.А., за участі секретаря судового засідання Підгаєцької М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про визнання грошових вимог (по заробітній платі) до боржника на суму 101 591 грн; заяву ОСОБА_2 про визнання грошових вимог (по заробітній платі) до боржника на суму 98 812,10 грн; заяву Головного управління ДПС у Житомирській області №388/06-30-20-02 від 16.04.2021 про заміну кредитора правонаступником у справі №906/1154/20
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" (Хмельницька область, Славутський район, с. Крупець)
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бондарівське" (Житомирська обл., Коростенський район, с. Бондарівка)
про банкрутство
за участі представників: Комлика І.С., розпорядник майна (у режимі відеоконференцзв'язку)
У провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа про банкрутство Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бондарівське" (Житомирська область, Коростенський район, с. Бондарівка).
19.04.2021 до суду надійшла заява ГУ ДПС у Житомирській області №388/06-30-20-02 від 16.04.2021 про заміну кредитора правонаступником.
Ухвалою суду від 19.04.2021, зокрема, прийнято та призначено до розгляду заяву ГУ ДПС у Житомирській області №388/06-30-20-02 від 16.04.2021 про заміну кредитора правонаступником у судове засідання.
Ухвалою суду від 31.05.2021 призначено розгляд справи про банкрутство Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бондарівське" (Житомирська область, Коростенський район, с. Бондарівка) на "08" червня 2021 р. о 12:00 год.
У судовому засіданні розглядалася заява ОСОБА_1 про визнання грошових вимог (по заробітній платі) до боржника на суму 101 591 грн.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Розпорядник майна Комлик І.С. 17.05.2021 надіслав на адресу суду письмовий відзив на заяву ОСОБА_1 , у якому грошові вимоги по заробітній платі визнає.
Згідно з частиною 6 статті 12 ГГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.
За приписами частини 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України.
Право на отримання заробітної плати та соціальних виплат гарантується Конституцією України. Стаття 43 Конституції вказує, що право на своєчасне одержання нагороди за працю захищене законом, громадяни мають право на соціальний захист.
Статтею 21 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
На керівників установ, підприємств і організацій усіх рівнів й усіх форм власності покладено персональну відповідальність за несвоєчасну виплату заробітної плати та інших виплат.
У ч. 5 ст. 97 Кодексу законів про працю України зазначено, що оплата праці працівників здійснюється у першочерговому порядку, всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам закріплені в ст.115 Кодексу законів про працю України і ст.24 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР.
Відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Згідно з частиною 2 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства кредитори за вимогами щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також за вимогами щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування мають протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, також документи, що їх підтверджують.
Частина 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачає, що для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Дослідивши подані заявником матеріали до заяви про визнання грошових вимог (а.с. 192- 220, т. 6), суд дійшов висновку визнати грошові вимоги по заробітній платі ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 до боржника - Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бондарівське" на суму 101 591 грн, яку віднести до першої черги реєстру вимог кредиторів.
У судовому засіданні розглядалася заява ОСОБА_2 про визнання грошових вимог (по заробітній платі) до боржника на суму 98 812,10 грн.
ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розпорядник майна 17.05.2021 надіслав на адресу суду письмовий відзив на заяву ОСОБА_2 , у якому грошові вимоги по заробітній платі визнає.
Згідно з частиною 6 статті 12 ГГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.
За приписами частини 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України.
Право на отримання заробітної плати та соціальних виплат гарантується Конституцією України. Стаття 43 Конституції вказує, що право на своєчасне одержання нагороди за працю захищене законом, громадяни мають право на соціальний захист.
Статтею 21 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
На керівників установ, підприємств і організацій усіх рівнів й усіх форм власності покладено персональну відповідальність за несвоєчасну виплату заробітної плати та інших виплат.
У ч. 5 ст. 97 Кодексу законів про працю України зазначено, що оплата праці працівників здійснюється у першочерговому порядку, всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам закріплені в ст.115 Кодексу законів про працю України і ст.24 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР.
Відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Згідно з частиною 2 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства кредитори за вимогами щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також за вимогами щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування мають протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, також документи, що їх підтверджують.
Частина 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачає, що для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Дослідивши подані заявником матеріали до заяви про визнання грошових вимог (а.с. 5-32, т. 7), суд дійшов висновку визнати грошові вимоги по заробітній платі ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 до боржника - Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бондарівське" на суму 98 812,10 грн, яку віднести до першої черги реєстру вимог кредиторів.
У судовому засіданні розглядалась заява ГУ ДПС у Житомирській області №388/06-30-20-02 від 16.04.2021 про заміну кредитора правонаступником.
Представник Головного управління ДПС у Житомирській області у судове засідання не з'явився.
Розпорядник майна Комлик І.С. не заперечував проти заміни кредитора у справі - ГУ ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 43142501, вул. Юрка Тютюника,7,м.Житомир,10003) на правонаступника - ГУ ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 44096781, вул. Юрка Тютюника,7,м.Житомир,10003).
До суду від інших учасників провадження у справі не надходили письмові заперечення стосовно поданої заяви ГУ ДПС у Житомирській області №388/06-30-20-02 від 16.04.2021 про заміну кредитора правонаступником у справі.
Заява ГУ ДПС у Житомирській області №388/06-30-20-02 від 16.04.2021 про заміну кредитора правонаступником обґрунтована тим, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 43142501) з 16.10.2020 перебуває в стані припинення та на дату подання зави про заміну кредитора правонаступником не ліквідоване.
Враховуючи те, що передавальний акт складається на момент припинення юридичної особи та надається державному реєстратору, в ГУ ДПС у Житомирській області (ЄДРПОУ ВП 44096781) відсутня можливість надати вищезазначений документ.
За приписами частин першої та другої статті 52 ГПК України у разі припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41 статті 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
У свою чергу повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України (пункт 41.5 статті 41 ПК України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
Поряд із цим установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням ЗО відсотків вакансій (пункт 2 Постанови № 893).
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 3 Постанови № 893).
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" було утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.
Можливість з 01.01.2021 забезпечення здійснення новоствореними територіальними органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються, була передбачена відповідним наказом від 24.12.2020 № 755.
Крім цього регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується (наказ від 12.11.2020 № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС").
У частині самопредставництва визначено, що територіальний орган ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.
Необхідно зазначити, що згідно з частиною першою статті 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Держава бере участь у справі через відповідний орган державної влади відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади) або через представника (частина 4 статті 56 ГПК України).
Отже, відбулося фактичне (компетенційне) процесуальне правонаступництво, за яким здійснено передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
У свою чергу, територіальний орган ДПС як юридична особа публічного права втратив процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики.
Таким чином, для встановлення факту публічного правонаступництва суб'єкта владних повноважень визначальним є встановлення або припинення первісного суб'єкта або перехід повністю чи частково його функцій.
Дослідивши подані до заяви копії постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби"; Наказ Державної податкової служби України № 529 від 30.09.2020 "Про утворення територіальних органів ДПС"; Положення про Головне управління ДПС у Житомирській області; Наказ Державної податкової служби України № 556 від 08.10.2020 р. "Про ліквідацію територіальних органів ДПС"; Наказ Державної податкової служби України № 643 від 12.11.2020 р.; Наказ Державної податкової служби України № 755 від 24.12.2020 р. "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій"; Витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку про наявність правових підстав заміни як сторони у справі територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права на територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, а тому задовольняє заяву ГУ ДПС у Житомирській області №579/06-30-20-02 від 05.05.2021 про заміну кредитора у справі ГУ ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 43142501, вул. Юрка Тютюника, 7, м. Житомир, 10003) на його правонаступника - ГУ ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 44096781, вул.Юрка Тютюника, 7, м. Житомир,10003).
Керуючись ст. 2, ч.4 ст.9, 45 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.52, 233 - 235 ГПК України, господарський суд
1. Задовольнити заяву ОСОБА_1 про визнання грошових вимог (по заробітній платі) до боржника на суму 101 591 грн.
2. Визнати грошові вимоги ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 до боржника - Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бондарівське" на суму 101 591 грн, яку віднести до першої черги реєстру вимог кредиторів.
3. Задовольнити заяву ОСОБА_2 про визнання грошових вимог (по заробітній платі) до боржника на суму 98 812,10 грн.
4. Визнати грошові вимоги ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 до боржника - Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Бондарівське" на суму 98 812,10 грн, яку віднести до першої черги реєстру вимог кредиторів.
5. Задовольнити заяву Головного управління ДПС у Житомирській області про заміну кредитора правонаступником №388/06-30-20-02 від 16.04.2021.
6. Замінити кредитора у справі ГУ ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 43142501, вул.Юрка Тютюника,7, м.Житомир,10003) на його правонаступника - ГУ ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 44096781, вул.Юрка Тютюника, 7, м.Житомир,10003).
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена у встановленому порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Північно - Західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Житомирської області.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5007/.
Суддя Макаревич В.А.
Список розсилки:
1 - в справу
2 - ТОВ "Суффле Агро Україна" - на електронну пошту yuriy.stelmah@optima-1f.com та -реком.
3 - СТОВ "Бондарівське" - 11562, Житомирська обл., Коростенський район, с. Бондарівка, вул. Миру, буд. 50-А (рек.)
4 - ГУ ДПС у Житомирській області - на електронну пошту
5 - арбітражному керуючому Комлик І. С. - на електронну пошту
6 - ГУ ПФУ у Житомирській області - на електронну пошту gupfu@zt.pfu.gov.ua
7 - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) - рек.
8 - ОСОБА_2 - АДРЕСА_2 (рек.)
9 - ОСОБА_1 - АДРЕСА_2 (рек.)