ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
11 червня 2021 року справа №640/6566/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовомАкціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (далі по тексту - позивач, АТ «ОГС «Київоблгаз»)
доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі по тексту - відповідач, НКРЕКП)
провизнання протиправною та скасування постанови відповідача від 07 лютого 2020 року №330 «Про накладення штрафу на АТ «Київоблгаз» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу»,
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність постанови відповідача від 07 лютого 2020 року №330 «Про накладення штрафу на АТ «Київоблгаз» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу», оскільки відповідачем порушено строк проведення засідання комісії щодо розгляду акту перевірки від 22 січня 2020 року №13, порушено строк опублікування порядку денного відкритого засідання НКРЕКП на офіційному веб-сайті та не враховано дотримання законності дій позивача під час процедури приєднання об'єкта будівництва або існуючого об'єкта (земельної ділянки) до газорозподільної системи оператора ГРМ. Крім того, на думку позивача, постанова НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428, з урахуванням органу який її прийняв, не відповідає положенням частини четвертої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», прийнята всупереч Конституції України, а тому є незаконною та такою, що не підлягає виконанню.
Ухвалою від 23 березня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/6566/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач у відзиві на позовну заяву вказав, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні, оскільки оскаржувана постанова прийнята в межах компетенції та у спосіб, визначений законодавством України з дотриманням балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, а також основних принципів діяльності - законності, справедливості та недопущення дискримінації.
Позивач у відповіді на відзив наголосив на порушенні відповідачем порядку та строків проведення засідання комісії відповідно до Регламенту проведення відкритого засідання, а також відсутності підстав для застосування штрафу за порушення АТ «ОГС «Київоблгаз» пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов.
Відповідач у письмових запереченнях щодо відповіді на відзив зазначив, що викладені в ній доводи безпідставними, такими, що не спростовують твердження, викладені у відзиві НКРЕКП на позовну заяву, та такими, що дублюють твердження позовної заяви.
Позивач у письмових поясненнях зауважив, що відповідачем при складанні акта перевірки не дотримано його уніфікованої форми, передбаченої положеннями Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідач у запереченнях на пояснення позивача посилається на те, що встановлена додатком 18 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428, форма акта перевірки відповідає положенням та формі уніфікованого акта перевірки, незважаючи на те, що вона була затверджена до внесення змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Крім того, зазначений порядок був опублікований на офіційному веб - сайті НКРЕКП.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
31 жовтня 2019 року до НКРЕКП надійшло звернення від представника замовника в особі гр. ОСОБА_1 , який діє на підставі довіреності та в інтересах гр. ОСОБА_2 , щодо надання послуги з приєднання об'єктів до газорозподільної мережі (далі -ГРМ), за наступними адресами:
- АДРЕСА_1 ;
- АДРЕСА_2 ;
- АДРЕСА_3 ;
- АДРЕСА_4 ;
- АДРЕСА_5 ;
- АДРЕСА_6 ;
- АДРЕСА_7 ;
- АДРЕСА_8 ;
- АДРЕСА_9 ;
- вул. Шалімова, буд. 65-А, топкова № 149 у с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського р-ну Київської області;
- вул. Шалімова, буд. 67, топкова № 104 у с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району Київської області;
- вул. Шалімова, буд. 69, топкова № 101 у с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району Київської області;
- вул. Шалімова, буд. 67-Б, топкова № 97 у с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району Київської області;
- вул. Шалімова, буд. 67-Б, топкова № 98 у с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району Київської області;
- АДРЕСА_10 ;
- вул. Шалімова, буд. 69-Б топкова № 100 у с. Софійська Борщагівка, Києво-Святошинського району Київської області.
НКРЕКП листом від 13 листопада 2019 року № 2163/14/8-19 звернулась до Експертно- апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України, з метою отримання погодження для проведення позапланового заходу контролю АТ «Київоблгаз».
Листом від 21 грудня 2019 року № 9476/0/20-19 Державна регуляторна служба України погодила проведення позапланової перевірки, зокрема, з питань додержання АТ «Київоблгаз» вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201, відповідно до звернень ОСОБА_1 , (в інтересах ОСОБА_3 ) від 31 жовтня 2019 року б/н, в частині видачі технічних умов на приєднання до ГРМ АТ «Київоблгаз».
14 січня 2020 року НКРЕКП прийнято постанову «Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ «КИЇВОБЛГАЗ» щодо дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201.
Листом від 20 січня 2020 року №42/41-20 НКРЕКП повідомила АТ «ОГС «Київоблгаз» про проведення у період з 20 січня 2020 року по 22 січня 2020 року позапланової перевірки з питань дотримання АТ «Київоблгаз» вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201, щодо дотримання положень глави 2 розділу V Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494 в частині видачі технічних умов на приєднання до ГРМ АТ «Київоблгаз».
За результатами проведення позапланової перевірки АТ «ОГС «Київоблгаз», НКРЕКП складено акт від 22 січня 2020 року №13 (далі по тексту - Акт перевірки), яким встановлені порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно - правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме абзацу четвертого пункту 2 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині видачі дозволу на приєднання, проекту договору на приєднання, проекту технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви про приєднання (або дати усунення зауважень).
АТ «ОГС «Київоблгаз» направило на адресу НКРЕКП заперечення від 27 січня 2020 року №81019-Сл-1285-0120 до Акта перевірки.
Листом від 04 лютого 2020 року №91/26.1/6-20 НКРЕКП повідомила АТ «ОГС «Київоблгаз» про необхідність прибути на засідання у формі відкритого слухання, на якому буде розглядатись питання про порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу АТ «ОГС «Київоблгаз», яке призначено на 07 лютого 2020 року о 10 год. 00 хв.
07 лютого 2020 року НКРЕКП прийнято постанову №330 «Про накладення штрафу на АТ «Київоблгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу», якою на АТ «ОГС «Київоблгаз» накладено штраф у розмірі 51 000,00 грн. за порушення пункту 2.1 глави Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотримання вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно - правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме абзацу четвертого пункту 2 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині видачі дозволу на приєднання, проекту договору на приєднання, проекту технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви про приєднання (або дати усунення зауважень).
Правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» з наступними змінами та доповненнями, у редакції на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до положень статті 1 цього Закону НКРЕКП (далі - Регулятор) є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Статтею 2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Частиною 3 цієї правової норми закріплено, що основними завданнями Регулятора є: забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
При цьому, згідно зі статтею 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ліцензування видів господарської діяльності», постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428 затверджено Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов (далі по тексту - Порядок №428).
Згідно з пунктом 5.2 Порядку №428 Про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) ліцензіат повідомляється рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки з надсиланням суб'єкту господарювання відповідного акта перевірки. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті НКРЕКП до розгляду акта на засіданні НКРЕКП.
Відповідно до пунктів 7.1, 7.2, 7.4 Порядку №428 за результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевіркиза формою, наведеною в додатку 18 до цього Порядку. Форма акта перевірки є уніфікованою формою. Переліки питань перевірки є однаковими для суб'єктів господарювання всіх ступенів ризику, щодо яких здійснюються заходи державного контролю.
В останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються головою та членами комісії з перевірки. Кожна сторінка акта перевірки візується головою комісії з перевірки.
Один примірник акта перевірки передається уповноваженій особі ліцензіата, діяльність якого перевірялася. Другий примірник акта перевірки з відміткою дати та часу його отримання уповноваженою особою ліцензіата, що засвідчується підписом уповноваженої особи ліцензіата, зберігається в НКРЕКП.
Ліцензіат, діяльність якого перевірялася, має право надати до НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
Акт перевірки реєструється працівниками СП НКРЕКП у книзі реєстрації актів про результати перевірок щодо дотримання ліцензіатом вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов за формою, наведеною в додатку 19 до цього Порядку, сторінки якої мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені печаткою.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання від ліцензіата, діяльність якого перевірялася, письмових пояснень та обґрунтувань до акта перевірки, але не пізніше тридцяти робочих днів з дня отримання ліцензіатом акта про результати перевірки.
Письмові пояснення та обґрунтування є невід'ємною частиною акта перевірки.
Строк внесення на засідання НКРЕКП та/або строк розгляду акта перевірки може бути продовжений за обґрунтованим клопотанням ліцензіата з метою дотримання принципів справедливості, об'єктивності та неупередженості під час прийняття рішення за результатами перевірки.
За результатами розгляду приймається рішення про застосування до ліцензіата санкцій, заходів державного регулювання, передбачених законами України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання».
Позивач у своїй позовній заяві зазначає про порушення відповідачем строку проведення засідання комісії щодо розгляду Акта перевірки, на що суд зазначає таке.
Матеріалами справи встановлено та не заперечується сторонами, що Акт перевірки складено НКРЕКП 22 січня 2020 року. Вказаний Акт перевірки отриманий позивачем у той самий день - 22 січня 2020 року.
27 січня 2020 року позивачем були направлені на адресу НКРЕКП письмові заперечення на Акт перевірки, які були отримані відповідачем 28 лютого 2020 року.
З урахуванням наведеної дати отримання відповідачем письмових заперечень на Акт перевірки, відповідач протягом п'яти робочих днів повинен був внести Акт перевірки на засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого засідання, але не пізніше тридцяти робочих днів з дня цього акта.
Таким чином, останньою датою внесення Акта перевірки на засідання НКРЕКП було 03 лютого 2020 року (28 січня 2020 року 29 січня 2020 року, 30 січня 2020 року, 31 січня 2020 року, 03 лютого 2020 року - 5 робочих днів з дня отримання письмових заперечень).
Як вбачається з матеріалів справи, 03 лютого 2020 року о 16 год. 57 хв. НКРЕКП оприлюднила на своєму офіційному веб - сайті оголошення про проведення 07 лютого 2020 року о 10 год. 00 хв. засідання у формі відкритого слухання щодо розгляду питання, зокрема, про порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу АТ «ОГС «Київоблгаз» (пункт 17 порядку денного). Разом з оголошенням було опубліковано проект постанови НКРЕКП «Про накладення штрафу на АТ «Київоблгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та обґрунтування до вказаного проекту.
Також, листом від 04 лютого 2020 року №91/26.1/6-20 НКРЕКП повідомила АТ «ОГС «Київоблгаз» про необхідність прибути на засідання у формі відкритого слухання, на якому буде розглядатись питання про порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу АТ «ОГС «Київоблгаз», яке призначено на 07 лютого 2020 року о 10 год. 00 хв.
З огляду на викладене, судом не встановлення порушення відповідачем строків внесення на засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, Акта перевірки.
При цьому, суд звертає увагу на те, що нормами Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Порядку №428 не визначено, що саме у п'ятиденний строк Акт перевірки повинен бути розглянутий на засіданні НКРЕКП.
Крім того, пункт 5.4 Порядку №428 на який посилається позивач, не відповідає змісту Порядку №428 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Також, суд відхиляє доводи позивача стосовно порушення відповідачем строку опублікування порядку денного засідання НКРЕКП на офіційному веб - сайті, з огляду на таке.
Згідно положень статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» основною формою роботи Регулятора як колегіального органу є засідання. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті.
Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.
Регулятор на своїх засіданнях, зокрема, розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суміжних ринків.
Рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.
Згідно положень пунктів 5.1, 5.2 розділу 5 Регламенту НКРЕКП, затвердженого постановою НКРЕКП від 06 грудня 2016 року №2133 (у редакції постанови НКРЕКП від 17 січня 2020 року №190) (далі по тексту - Регламент) основною формою роботи НКРЕКП є засідання. Засідання НКРЕКП є відкритими і гласними, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством та цим Регламентом.
За приписами пунктів 6.1, 6.6 - 6.8, 6.10 Регламенту дата, час, місце та порядок денний засідання визначаються Головою НКРЕКП.
Не пізніше ніж за чотири робочі дні (до 11-00) до засідання НКРЕКП керівники структурних підрозділів надають до структурного підрозділу, що забезпечує організацію засідань НКРЕКП, для формування переліку питань, що виносяться на розгляд НКРЕКП, службові записки, погоджені членом НКРЕКП або керівником апарату НКРЕКП відповідно до розподілу функціональних обов'язків, у яких зазначені питання, які пропонується винести на розгляд НКРЕКП.
Відповідні структурні підрозділи, питання яких винесені на розгляд засідання НКРЕКП, не пізніше як за чотири робочі дні (до 14-00) до дня проведення засідання готують проекти рішень НКРЕКП, зокрема проекти постанов або розпоряджень, що пропонуються до прийняття, та обґрунтування до них, які підписуються керівником структурного підрозділу та візуються членом НКРЕКП відповідно до розподілу обов'язків, одержані зауваження та пропозиції, а також аргументовану позицію НКРЕКП щодо одержаних зауважень, у разі необхідності додаються інші документи: аналітичні довідки, таблиці, діаграми тощо, та направляють в електронному вигляді до Управління інформації та комунікації для оприлюднення на офіційному веб-сайті НКРЕКП.
Перелік питань, що виноситься на розгляд НКРЕКП, затверджується Головою НКРЕКП і доводиться до відома членів НКРЕКП і керівників структурних підрозділів не пізніше як за чотири робочі дні (до 17-00) до дня проведення засідання.
Документи, подані з порушенням установленого порядку і строків, до розгляду не приймаються і до порядку денного не включаються.
Аналізуючи наведені положення статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Регламенту, можна дійти висновку, що процедура підготовки до відкритого засідання НКРЕКП та затвердження Головою НКРЕКП переліку питань, що виноситься на розгляд НКРЕКП триває до 17-00 за чотири робочі дні до дня проведення засідання. Після чого Управління інформації та комунікації оприлюднює на офіційному веб-сайті НКРЕКП відповідні документи та оголошення.
Як зазначено вище, НКРЕКП оприлюднила на своєму офіційному веб - сайті оголошення про проведення 07 лютого 2020 року о 10 год. 00 хв. засідання у формі відкритого слухання щодо розгляду питання, зокрема, про порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу АТ «ОГС «Київоблгаз» 03 лютого 2020 року о 16 год. 57 хв., тобто до 17 год. 00 хв. за чотири робочі дні до дня проведення засідання.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що Методика розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 342 (далі по тексту - Методика №342), встановлює єдиний підхід до розроблення органами державного нагляду (контролю) уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю) (далі - уніфікована форма акта перевірки).
Згідно з пунктом 2 вказаної Методики, уніфікована форма акта перевірки розробляється органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюється на його офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня її затвердження.
Відповідно до Додатка 18 до Порядку №428 затверджено форму Акта складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства.
27 червня 2018 року на офіційному веб-сайті відповідача (http://www.nerc.gov.ua/index.php?id=32814) розміщено постанову НКРЕКП від 14 червня 2018 року № 428, якою затверджено Порядок № 428, а сам Порядок № 428 розміщено за посиланням http://www.nerc.gov.ua/data/filearch/postanovy/2018/p0428-p-2018.pdf, тобто, на момент проведення перевірки позивача, НКРЕКП не тільки затвердила, а і оприлюднила уніфіковану форму акта, що спростовує доводи позивача з цього приводу.
Крім того, у постанові від 28 жовтня 2020 року у справі № 460/1042/19 Верховний Суд досліджував це питання у подібних правовідносинах.
Так, у справі № 460/1042/19 Верховний Суд визнав правильним застосування норм матеріального права судами попередніх інстанцій, які виходили з того, що вимоги, встановлені до складення уніфікованої форми акта перевірки Методикою №342, дотримані відповідачем у постанові № 428 від 14 червня 2018 року, якою затверджено Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, невід'ємною частиною якого є додатки до нього. Цей Порядок набрав чинності та не був оскарженим і скасованим в установленому законодавством порядку. За цих обставин, Верховний Суд дійшов висновку, що зазначена постанова правомірно застосована відповідачем до спірних правовідносин під час здійснення контрольного заходу.
Верховний Суд у своїй постанові від 11 березня 2021 року у справі № 640/20494/19 (адміністративне провадження № К/9901/11412/20) не знайшов підстав для відступлення від зазначеної позиції Верховного Суду.
Щодо доводів позивача про те, що відповідачем не враховано процедури приєднання об'єкта будівництва або існуючого об'єкта (земельної ділянки) до газорозподільної системи оператора ГРМ та дотримання законну під час вчинення цих дій, судом встановлено таке.
Відповідно до положень статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Як встановлено з матеріалів справи за результатами проведення відкритого засідання, НКРЕКП прийнято постанову від 07 лютого 2020 року №330 «Про накладення штрафу на АТ «Київоблгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу», якою на АТ «ОГС «Київоблгаз» накладено штраф у розмірі 51 000,00 грн. за порушення пункту 2.1 глави Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотримання вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно - правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме абзацу четвертого пункту 2 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині видачі дозволу на приєднання, проекту договору на приєднання, проекту технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви про приєднання (або дати усунення зауважень).
Основним нормативно-правовим актом, що регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності є Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Пунктом 4 частини першої статті першої Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» визначено, що ліцензійні умови - нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, іншого уповноваженого законом органу державної влади, положення якого встановлюють вичерпний перелік вимог до провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, обов'язкових для виконання ліцензіатом, та вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії.
Пунктом 2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП 16 лютого 2017 року №201 (далі - Ліцензійні умови) визначено, що господарська діяльність з розподілу природного газу здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу.
Частиною другою статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено перелік правопорушень на ринку природного газу, серед яких, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності (пункт 1).
Відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб'єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді: попередження про необхідність усунення порушень; штрафу; зупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії.
Згідно з підпунктом «б» пункту 5 частини четвертої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів), зокрема: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню, за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
Частиною п'ятою статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб'єктів, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
За одне правопорушення на ринку природного газу може застосуватися лише один вид штрафної санкції (штраф) або штраф разом із зупиненням дії ліцензії. Рішення про накладення санкцій регулятором оскаржуються в судовому порядку (частини сьома, восьма статті 59 Закону України «Про ринок природного газу»).
За приписами абзацу 4 пункту 2 глави 2 розділу V Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі по тексту - Кодекс ГРМ) за відсутності зауважень до поданих документів або після їх усунення Оператор ГРМ протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви про приєднання (або дати усунення зауваження) на підставі даних опитувального листа, поданих документів та параметрів місця забезпечення потужності і точки приєднання визначає тип приєднання замовника та у цей самий строк надає йому (у визначений в опитувальному листі спосіб) дозвіл на приєднання, проект договору на приєднання, проект технічних умов приєднання та відповідні рахунки щодо їх оплати.
З Акта перевірки вбачається, що 20 вересня 2019 року представник замовника гр. ОСОБА_1 звернувся до АТ «Київоблгаз» із заявами:
1) №ЗКп-14832-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_1 ;
2) №ЗКп-14837-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_2 ;
3) №ЗКп-14841-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_3 ;
4) №ЗКп-14826-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_4 ;
5) №ЗКп-14828-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_5 ;
6) №ЗКп-14829-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_6 ;
7) №ЗКп-14817-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_7 ;
8) №ЗКп-14818-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_8 ;
9) №ЗКп-14820-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_9 ;
10) №ЗКп-14823-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_11 ;
11) №ЗКп-14810-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_12 ;
12) №ЗКп-14812-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_13 ;
13) № ЗКп-14816-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_10 ;
14) №ЗКп-14813-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ об'єкту теплопостачання за адресою: АДРЕСА_14 .
До зазначених заяв було надано: заповнений опитувальний лист; копії документів, які посвідчують фізичну особу або її представника; копію належним чином оформленої довіреності представника замовника; копії документів, якими визначено право власності чи користування замовника на ОГ (приміщення).
Відповідно до поданих заяв про надання послуги з приєднання до ГРМ, документи (технічні умови, договір, рахунок) замовник виявив бажання отримати нарочно за місцем подання заяви (Центр обслуговування клієнтів - м. Київ, проспект Свободи, 2-Г).
В той же день представник замовника надав заяви до Центру обслуговування клієнтів АТ «Київоблгаз» (вх. №Л-302, №Л-303, №Л-304, №Л-299, №Л-300, №Л-301, №Л-295, №Л-296, №Л-297, №Л-298, №Л-290, №Л-291, №Л-294, №Л-292, №Л-304), в яких зазначив, що керуючись частиною третьою статті 3 та абзацом третім частини першої статті 4 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» закупівля та встановлення вузла обліку буде забезпечена замовником послуги з приєднання самостійно без участі АТ «Київоблгаз», а також звернувся із проханням не включати плату за придбання та встановлення вузла обліку природного газу до плати за приєднання.
30 вересня 2019 року АТ «Київоблгаз» звернулося до НКРЕКП з відповідними листами щодо надання роз'яснень стосовно обов'язку Оператором ГРМ закупівлі, монтажу та прийняття в експлуатацію вузла обліку газу за рахунок плати за приєднання замовника. Також АТ «Київоблгаз» зазначило, що призупинило термін видачі проекту договору на приєднання та технічних умов до отримання роз'яснень Регулятора.
09 жовтня 2019 року АТ «Київоблгаз» повідомило замовника гр. ОСОБА_2 про призупинення терміну видачі проекту договору на приєднання та технічних умов до отримання роз'яснень НКРЕКП щодо обов'язку Оператором ГРМ закупівлі, монтажу та прийняття в експлуатацію вузла обліку газу за рахунок плати за приєднання замовника.
22 жовтня 2019 року представник замовника гр. ОСОБА_1 звернувся до Центру обслуговування клієнтів АТ «Київоблгаз» із заявами щодо скасування попередніх листів, що зареєстровані АТ «Київоблгаз» 20 вересня 2019 року вх. №Л-302, №Л-303, №Л-304, №Л-299, №Л-300, №Л-301, №Л-295, №Л-296, №Л-297, №Л-298, №Л-290, №Л-291, №Л-294, №Л-292, №Л-304.
01 листопада 2019 року АТ «Київоблгаз» повідомило замовника гр. ОСОБА_2 , що технічні умови будуть підготовлені АТ «Київоблгаз» після отримання відповідних роз'яснень від НКРЕКП.
За результатами розгляду звернень гр. ОСОБА_1 від 15 жовтня 2019 року та АТ «Київоблгаз» від 30 вересня 2019 року щодо приєднання об'єктів, НКРЕКП було надано відповіді в межах компетенції листами від 28 жовтня 2019 року та від 06 листопада 2019 року відповідно, стосовно обов'язку Оператора ГРМ здійснювати закупівлю, монтаж та прийняття в експлуатацію вузла обліку газу за рахунок плати за приєднання замовника.
АТ «Київоблгаз» в ході перевірки зазначило, що підготовлені технічні умови приєднання до газорозподільної системи від 11 грудня 2019 року, разом з проектом договору на приєднання та рахунком на оплату вартості послуг на приєднання від 09 грудня 2019 року №1092, отримані представником замовника гр. ОСОБА_1 .
На момент перевірки, підписані з боку замовника проекти договорів на приєднання та проекти технічних умов до АТ «Київоблгаз» не повернуто, вартість послуг з видачі технічних умов замовником не оплачено.
Також, щодо приєднання об'єкта (топкова №104) за адресою: АДРЕСА_15 та об'єкта (топкова № НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_15 , в Акті перевірки зазначено таке.
На запит комісії з перевірки від 20 січня 2020 року № 42/41-20 «Щодо проведення позапланової перевірки» AT «Київоблгаз» повідомило, що у проваджені слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження зареєстрованого до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12019100000001239 від 15 листопада 2019 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у вересні 2019 до AT «Київоблгаз» звернулися представники TOB «ТСКНОВ» із заявами щодо укладення в інтересах третіх осіб договорів на приєднання до газорозподільної системи та отримання відповідних технічних умов приєднання до газорозподільної мережі різних об'єктів. При цьому, виїздом на місця встановлено, що на відповідних об'єктах зафіксовано фактичних початок монтажу внутрішніх систем газопостачання без погодження проекту та повідомлення AT «Київоблгаз» про початок будівництва.
Зважаючи на викладене та керуючись частинами другою, п'ятою статті 40, статтею 84, частиною першою статті 92, частиною другою статті 93, статтею 99, частиною другою статті 100, частиною четвертою статті 132 Кримінального процесуального кодексу України слідче управління Головного управління Національної поліції у м. Києві, листом від 19 листопада 2019 року №25943/7/125/23/3-19 звернулося до AT «Київоблгаз» із вимогою надати оригінали первинних документів, які надавалися TOB «ТСКНОВ» від імені замовників для укладання договорів на приєднання та отримання технічних умов, зокрема за адресами: АДРЕСА_16 ) та АДРЕСА_17 ).
AT «Київоблгаз» листом від 23 грудня 2019 року №81018-Лв-19628-1219 надало слідчому управлінню Головного управління Національної поліції у м. Києві оригінали заяв про надання послуги з приєднання до ГРМ з опитувальними листами та копіями підтверджуючих документів, зокрема:
- оригінал заяви №ЗКп-14814-81010-0919 від 20 вересня 2019 року про надання послуги з приєднання до ГРМ, замовник - фізична особа ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_18 , адреса об'єкта - АДРЕСА_17 , з опитувальним листом на 2-х (двох) арк., оригінал заяви гр. ОСОБА_1 від 20 вересня 2019 року на 1-му (одному) арк., копії підтверджуючих документів на 13-ти (тринадцяти) арк.;
- оригінал заяви №ЗКп-14802-81010-0919 від 20 вересня 2019 року про надання послуги з приєднання до ГРМ, замовник - фізична особа ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_18 , адреса об'єкта - АДРЕСА_16 , з опитувальним листом на 2-х (двох) арк., оригінал заяви гр. ОСОБА_1 від 20.09.2019 на 1-му (одному) арк., копії підтверджуючих документів на 13-ти (тринадцяти) арк.
Зважаючи на вищевикладене, AT «Київоблгаз» не розробляло та не видавало замовнику послуги з приєднання проект договору на приєднання, технічні умови та рахунки на оплату вартості послуг на приєднання по вищезазначеним об'єктами.
З огляду на викладені обставини, відповідач дійшов висновку про порушення AT «Київоблгаз» пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно- правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме абзацу четвертого пункту 2 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині видачі дозволу на приєднання, проекту договору на приєднання, проекту технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви про приєднання (або дати усунення зауваження).
Суд погоджується з доводами відповідача, викладеними в Акті перевірки, оскільки АТ «Київоблгаз» призупинило термін видачі проекту договору на приєднання та технічних умов до отримання роз'яснень Регулятора.
06 листопада 2019 року НКРЕКП повідомило АТ «Київоблгаз» стосовно обов'язку Оператора ГРМ здійснювати закупівлю, монтаж та прийняття в експлуатацію вузла обліку газу за рахунок плати за приєднання замовника.
Таким чином, обставини, які слугували підставою для зупинення терміну видачі відповідних документів відпали з 06 листопада 2019 року.
Водночас, відповідні проекти договору на приєднання, проекти технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати були виготовлені позивачем лише у грудні 2019 року, тобто з пропуском десятиденного строку з дня реєстрації заяви про приєднання з урахуванням строку зупинення.
Крім того, посилання позивача, як на підставу для скасування спірної постанови, на те, що оригінали заяв від 20 вересня 2019 року №ЗКп-14814-81010-0919 та №ЗКп-14802-81010-0919 про надання послуги з приєднання до ГРМ були направлені до слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві, у даному випадку не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки такі документи були направлені позивачем листом від 23 грудня 2019 року №81018-Лв-19628-1219, тобто вже після спливу строку, встановленого для видачі проектів договору на приєднання, проектів технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати з урахуванням строку зупинення.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Інші доводи та аргументи учасників не спростовують висновків суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач довів правомірність оскаржуваної постанови з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов АТ «Київоблгаз» не підлягає задоволенню.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (08154, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178; ідентифікаційний код 20578072);
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19; ідентифікаційний код 39369133).
Суддя В.А. Кузьменко