Рішення від 11.06.2021 по справі 640/22337/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2021 року м. Київ № 640/22337/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доМіністерства внутрішніх справ України

провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДР: 00032684), в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

2) зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, станом на листопад 2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що є пенсіонером МВС, та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

У зв'язку із визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2, 3, 6 постанови КМ України від 21.02.2018 року № 103 позивач звернувся до відповідача з вимогою надіслати йому та до ГУ ПФУ в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення рівнозначної моїй посаді станом на 19 листопада 2019 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 грудня 2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії рівнозначній його посаді.

Однак, як зазначає позивач, відповідач надіслав листа, яким відмовив у видачі довідки посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Крім того відповідач послався на постанову Великої Палати Верховного суду у справі №802/2196/17-а, в якій зазначено, що включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку виплат, які фактично не встановлювались та не виплачувалися поліцейським за січень 2016 року, підстави відсутні.

Позивач вважає такі дії протиправними.

Звертає увагу на те, що 12 грудня 2018 року рішенням ОАС міста Києва у справі №826/3858/18, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Також, 14 травня 2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови №103.

Згідно Постанови КМ України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Посилаючись на положення профільного закону, позивач зазначає, що Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Звертає увагу на те, що враховуючи Порядок № 45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, як зазначає позивач, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Позивач зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Також, як зазначає позивач, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11. 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Таким чином, як зазначає позивач, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення; посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Позивач додає, що 11 листопада 2015 року КМ України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання .

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для/ перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати, як вважає позивач, він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами № 988, №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХП.

Позиція МВС України.

МВС України заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Посилаючись на вищезгадані судові рішення та положення профільного законодавства, відповідач вважає, що його обов'язок у місячний строк подати до Головного управління Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення, про що просить Позивач, виникає після: прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій; отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики; та отримання Відповідачем від Головних управлінь Пенсійного фонду України списків за встановленою формою, у яких зазначається кожна особа щодо якої здійснюється перерахунок пенсії.

Оскільки жодних списків від органів Пенсійного фонду України до МВС України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача з 19.11.2019 не надходило, у Відповідача відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду.

Також відповідач зазначає, що прийняття актів Кабінету Міністрів України, внесення до них змін, відновлення їх дії тощо відноситься до виключної компетенції Уряду та не може здійснюватися судом.

Крім того, на підставі аналізу низки рішень Конституційного Суду України, відповідач робить висновок, що судом під час розгляду справи має застосовуватися той нормативно-правовий акт, який набув чинності та залишається чинним на момент виникнення та припинення відповідних спірних правовідносин.

Відповідач також звертає увагу на те, що після визнання нечинними пункти 1, 2, З постанови № 103, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій.

Між тим, відповідач наголошує, що жодних списків від органів Пенсійного фонду України до МВС України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивачу не надходило, відтак у Відповідача відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду. На думку Відповідача, позовні вимоги в частині направлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 19.11.2019 передчасними, а відтак такими, що не підлягають задоволенню.

Також звертає увагу на те, що Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 було прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що набрала чинності з 01.03.2018 на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 № 103.

Водночас звертає увагу, що шо рішенням ОАС м. Києва від 12.12.2018 не зобов'язано КМУ прийняти іншу постанову відповідно якою б визначався новий порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій чи здійснення будь-яких дій стосовно тих пенсій, які вже були перераховані відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення, які були видані відповідно до вимог постанови № 103. Також даним рішенням не покладено жодного зобов'язання стосовно проведення перерахунку пенсії після набрання законної сили судового рішення.

МВС України звертає увагу на те, що КМ України 30.08.2017 було прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що набрала чинності з 01.03.2018 на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 № 103.

Крім іншого, даною постановою було затверджено Перелік постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, серед яких зокрема зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Як наслідок, види грошового забезпечення, що були визначені Постановою № 1294 не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Відповідач, щодо виникнення права на перерахунок пенсії у зв'язку із визнанням ОАС м. Києва протиправними та нечинними пунктів 1,2,3 постанови КМУ № 103, звертає увагу, що згідно пункту 3 Постанови № 103 пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) підлягають перерахунку з 01.01.2016 за прирівняною посадою із розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах установлених законодавством за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

На виконання вимог чинного на час вчинення відповідних дій Відповідачем законодавства, а саме: постанови № 103, порядку № 45, МВС України підготовило та надіслало до органу Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача.

Звертає, що порядок перерахунку пенсії відповідно до пункту 1, 2 постанови № 103 до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 були чинними до дати прийняття рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, а відтак всі перерахунки пенсій, відповідної категорії громадян, зроблені до даної дати, були проведені відповідно до вимог чинного та той час законодавства та відсутні підстави для їх перегляду.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді від 25.09.2020 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позову.

Зокрема, з огляду на загальний характер викладення позовних вимог, перед позивачем поставлені питання щодо деталізації позовних вимог, а саме: щодо «... додаткових видів грошового забезпечення і премій і надбавок...» зазначити: які додаткові види грошового забезпечення маються на увазі ? які їх розміри ? ким вони встановлені ? які премії маються на увазі ? ким вони встановлені, їх розміри ? які надбавки маються на увазі та ким вони встановлені, їх розміри? які підвищення маються на увазі та ким вони встановлені, їх розміри? щодо «… статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови КМ України від 13.02.2008 року № 45 та постанови КМ України від 11.11.2015 року №988 зазначити - яким чином МВС України повинно було застосовувати вказані норми, яким чином суду пропонується застосовувати вказані норми ? які саме конкретно норми постанов КМ України № 45 та № 988 МВС України мало застосовувати, але не застосувало; із обґрунтуванням, у чому саме полягає протиправність дій МВС України щодо не виготовлення та не надіслання до УПФУ нової довідки та викласти правові підстави щодо складання нової довідки саме Міністерством внутрішніх справ України.

На що позивачем надана відповідь, що прохальна частина позову формувалася виходячи із рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 (щодо видачі довідок пенсіонерам ЗСУ, а не МВС).

Ухвалою судді від 16.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні).

Встановлені судом обставини.

Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються перебування позивача на пенсії як пенсіонера МВС України, факт звернення до відповідача відносно надіслання йому та до ГУ ПФУ нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 (а.с. 10) та відмови відповідача видати нову довідку (а.с. 11-12).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Перш за все слід зазначити, що посилання позивача у відповіді на відзив, подання якого не передбачено ст. 263 КАС України, на висновки Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 не можуть братись до уваги, адже дана справа за ознаками не є типовою справою щодо зразкової справи, позаяк у справі № 160/8324/19 форма довідки та види грошового забезпечення визначались пунктами 1, 2 Постанови № 103 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а позивачеві, як вбачається із змісту позову, первинно була оформлена довідка відповідно до пункту 3 Постанови №103.

При цьому, до довідок, виданих, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою постановою № 103, як у первинній редакції станом на 21.02.2018, так і у редакції станом на 05.03.2019 (з урахуванням рішення № 826/3858/18) передбачалось урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, що підтверджується і відповіддю МВС на ім'я позивача (а.с. 11).

Разом з цим, слід зазначити наступне.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

За правилами ч.ч. 1, 2 та 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, замість додатку № 2 до Порядку № 45, постановою № 103 було введено дві окремі форми довідки, зокрема, додаткову форму довідки за формою Додатку № 3 до Порядку № 45 (для пенсіонерів МВС) про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, яка передбачала включення до довідки (для пенсіонерів МВС) нижче зазначених складових.

Порівнюючи форму довідки (для пенсіонерів МВС) до внесення та після внесення змін постановою № 103, вбачається наступне (відмінності виділені):

Складові грошового забезпечення для пенсіонерів МВС в редакції до прийняття постанови № 103Складові грошового забезпечення для пенсіонерів МВС в редакції після прийняття постанови № 103

Посадовий оклад Підвищення посадового окладу (_____ відс.) Оклад за військовим (спеціальним) званням _________________ Надбавка за вислугу років (_____ відс.) Надбавка за виконання особливо важливих завдань (_____ відс.) Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відс.) Надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_____ відс.) Надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відс.) Доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (_____ відс.) Надбавка за спортивні звання (___ відс.) Премія (_____ відс.) УсьогоПосадовий оклад Підвищення посадового окладу (___ відсотків) Оклад за спеціальним званням _______________________________ Надбавка за стаж служби (_____ відсотків) Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відсотків) Надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відсотків) Доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (______ відсотків) Інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" Премія (______ відсотків) Усього

З наведеного вбачається, що для пенсіонерів МВС в оновленій редакції форми довідки передбачалися додаткові види грошового забезпечення для цілей перерахунку пенсії, перелік яких був ширше, ніж для військовослужбовців.

При цьому, пунктом 5 постанови № 103 передбачалося, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., N 45.

Пунктом 3 постанови № 103, серед іншого, передбачалося - перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Порядку 45 (в редакції постанови № 103) передбачалося, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.";

Пунктом 1 Постанови № 988, у т.ч. на даний час, визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Так, дійсно Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Між тим, як вбачається із описової частини мотивувальної частини рішення суду у справі № 826/3858/18, справа розглядалася за позовом пенсіонера ЗСУ та в аспекті зменшення гарантій військовим пенсіонерам (у т.ч. щодо додатку № 2 в редакції постанови № 103), а не пенсіонерам МВС на що вказує цитування в описовій частині рішення суду саме першого абзацу пункту 5 Порядку 45 (в редакції постанови № 103) та рішення суду не зачіпало п. 3 постанови № 103 та додатку № 3 до Порядку № 45 (форма довідки для пенсіонерів МВС в редакції постанови№ 103), внаслідок чого форма довідки для пенсіонерів МВС, як зазначено вище, містила ширше коло видів грошового забезпечення, ніж для військових пенсіонерів.

Надалі ж, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.

Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Також, наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

З дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, яка розглядалася в розрізі порушення прав військовослужбовця, для останніх діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до внесення зазначених змін.

Однак, в межах даної справи позивач не зазначив, - які саме види грошового забезпечення (додаткові види) відповідач мав визначити у новій довідці для позивача, але не визначив (відмовив у наданні довідки), хоча суд і ставив зазначені питання перед позивачем, залишаючи позов без руху (а.с. 18, 19).

Позивач лише зазначив у відповідь, що користується позицією ВС України у справі № 160/8324/19, яка однак, не є зразковою для даної справи про що зазначено вище та обставини вказаної справи не є співставними з обставинами даної справи, що є очевидним, та, крім іншого, правове регулювання відносин щодо формування складових грошового забезпечення для пенсіонерів МВС та ЗСУ є різним на що вказує, зокрема, і постанови КМ України № 988.

При цьому, позивачем не надано і попередньої довідки, з якої б вбачалося зменшення складових грошового забезпечення, як і не надано відомостей щодо складових його грошового забезпечення до прийняття постанови № 103 та після прийняття, з аналізу яких можна було б дійти висновку про порушення прав позивача, хоча, в силу вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У той же час, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

По суті, позовні вимоги є абстрактними та носять загальний характер, без деталізації відомостей щодо того, - які складові грошового забезпечення відповідач мав включити у нову довідку у порівнянні з раніше визначеними грошового забезпечення.

Позов містить лише загальне посилання на певні норми права та гіпотетичні розсуди щодо порушення прав позивача без посилання на докази, які б свідчили про порушення прав позивача на певні складові грошового забезпечення, які відповідач мав би визначити, але не визначив.

Відтак, за наведених вище обставин, за висновком суду, позивачем в порядку в виконання обов'язку, визначеного ч. 1 ст. 77 КАС України, не доведено наявності обставин, які б зумовлювали виникнення у відповідача обов'язку сформувати нову довідку.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для висновку про порушення відповідачем прав чи інтересів позивача у сфері спірних відносин, а відтак, суд приходить до висновку про необґрунтованість позивних вимог, їх безпідставність та до висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки підстави для задоволення позову відсутні.

Наведені позивачем доводи та наявні матеріали не спростовують наведеного та не доводять зворотного.

В контексті останнього слід додати, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що вчинено судом у даній справі.

Враховуючи те, що у задоволенні позову відмовлено, підстава для відшкодування судового збору відсутні.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя О.А. Кармазін