Рішення від 02.06.2021 по справі 320/13946/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2021 року м. Київ № 320/13946/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.,

при секретарі судового засідання Дьяченко О.В.

Представники сторін:

Представник позивача: Жайворонко І.В.;

Позивач: ОСОБА_1 ;

Представник відповідача: Заікін О.Г.;

Представник відповідача: Момот О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовомОСОБА_1

доАдміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України

провизнання дій протиправними, стягнення компенсації,-

На підставі частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 02 червня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Адміністрації Державної Служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі по тексту - відповідач), в якому просить:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати йому грошової компенсації у сумі 2 173 415, 00 грн за належне для отримання житло;

2) стягнути з відповідача грошову компенсацію у сумі 2 173 415, 00 грн за належне для отримання житло.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №728 «Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» має право на отримання грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення. В липні 2020 позивач звернувся з рапортом до голови Держспецзв'язку через свого начальника ОСОБА_2 . Однак, зазначає, що рапорт було повернуто без належного розгляду та не було завізовано. Зазначене спричинило звернення його дружини - ОСОБА_3 як членом родини військовослужбовця, з рапортом ОСОБА_1 до голови Держспецзв'язку про прийняття рішення щодо отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення. 31.08.2020 ОСОБА_3 отримала на своє звернення відповідь, що з Державного бюджету України у 2020 році коштів га грошову компенсацію відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне для отримання їм жиле приміщення, для Держспецзв'язку не виділялося. Як зазначає позивач, станом на 04.07.2016 він відповідно до «Списку осіб, які перебували на квартирному обліку на одержання житлових приміщень у Центральній житлово-побутовій комісії Держспецзв'язку» знаходився в черзі під №70, а станом на 06.10.2020 рахується в черзі під №88. При розподілі придбаного житла, як стверджує позивач, йому не було запропоновано можливості отримання службового житла. Стосовно надання житлового приміщення для постійного проживання, повідомлено, що він перебуває на квартирному обліку з 22.06.2001 в загальній черзі Центрально-побутовій комісії Держспецзв'язку.

На думку позивача, вищевказані дії відповідача порушують вимоги чинного законодавства України, які гарантують позивачу та членам його сім'ї право на забезпечення житлом або виплату грошової компенсації за належне житло.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2020 року адміністративну справу №320/13946/20 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28 січня 2021 року справу №320/13946/20 розподілено на суддю Аблова Є.В.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №320/13946/20 у порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 18 лютого 2021 року.

18 лютого 2021 року довідкою, складеною секретарем судового засідання у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному, розгляд справи відкладено.

18 лютого 2021 року через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва до суду надійшла заява від представника відповідача про продовження строку на подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 лютого 2021 року продовжено Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України строк для подання відзиву на позовну заяву на десять днів з дня вручення ухвали про продовження процесуального строку.

02 березня 2021 року довідкою, складеною секретарем судового засідання у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному, розгляд справи відкладено.

15 березня 2021 року через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що за інформацією, наданою Центральною житлово-побутовою комісією Держспецзв'язку, полковник ОСОБА_1 у списку осіб, які перебувають на квартирному обліку в загальній черзі Центральної житлово-побутової комісії Держспецзв'язку, знаходиться під №88, тому у 2020 році його черга на отримання житла або грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення не настала. З огляду на зазначене, відповідач зазначає, що правових підстав для звернення ОСОБА_1 з рапортом про виплату грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення немає. Крім того, як зауважує відповідач, хоча ОСОБА_1 службовим житлом не забезпечувався у зв'язку з його відсутністю, Департамент забезпечення Держспецзв'язку, де проходив військову службу позивач, вживав заходів щодо забезпечення його житлом одним із способів, передбачених ст. 12 Закону і пунктом 3 розділу 1 Інструкції - з вересня 2016 року позивачу надавалася грошова компенсація за піднайом житлового приміщення. Відповідач звертає увагу, що забезпечення позивача житлом у такий спосіб як виплата компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення було можливим лише під час проходження ним військової служби, оскільки нерозривно пов'язано з фактом проходження служби.

23 березня 2021 року довідкою, складеною секретарем судового засідання у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному, розгляд справи відкладено.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2021 року клопотання адвоката Жайворонко Ігоря Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено, призначено підготовче судове засідання в режимі відеоконференції на 01 квітня 2021 року.

У підготовче засідання 01 квітня 2021 року з'явився позивач та представники відповідача.

Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 квітня 2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 квітня 2021 року клопотання адвоката Жайворонко Ігоря Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено та призначено судове засідання в режимі відеоконференції на 20 квітня 2021 року.

Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 квітня 2021 року розгляд справи відкладено через технічну неможливість зв'язатись з представником позивача.

12 травня 2021 року через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва до суду від позивача надійшли пояснення по суті позовної заяви в яких останній вказав, що посилання відповідача на відсутність коштів як на підставу для відмови у виплаті грошової компенсації є необґрунтованими, оскільки це, на думку позивача, суперечить практиці Європейського суду з прав людини. Також, позивач зазначає, що з відкритих джерел інформації відомо, що Кабінетом Міністрів України кошти на будівництво житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України виділялися. Також позивач зауважує на тому, що виплата відповідачем щомісячної компенсації з вересня 2016 року за піднайом жилого приміщення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №450 не дає Адміністрації Держспецзв'язку законних підстав не виплачувати позивачу компенсацію за належне позивачу для отримання жиле приміщення.

Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 травня 2021 року у судовому засіданні оголошено перерву у зв'язку з наданням додаткового часу представнику відповідача для з'ясування, чи є кошти на відшкодування витрат про які заявлено в позові та призначено наступне судове засідання на 25 травня 2021 року.

Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2021 року залучено до матеріалів справи пояснення з додатками від представника відповідача, ухвалено закрити стадію з'ясування обставин справи та вирішено перейти до стадії вивчення письмових доказів. Судом оголошено про відкладення розгляду справи до 02 червня 2021 року.

У судове засідання 02 червня 2021 року прибули позивач ОСОБА_1 та його уповноважений представник Жайворонко І.В., представники відповідача - Заікін О.Г., Момот О.О.

Позивач та його уповноважений представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та поясненнях на відзив, просили суд їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували в повному обсязі.

Відповідно до частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у відкритому судовому засіданні 02 червня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УСТАНОВИВ:

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 20.07.1995 по 30.11.2020 проходив військову службу у військових формуваннях України.

З 01.01.20017 по 30.11.2020 ОСОБА_1 проходив військову службу в Державній Службі спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Згідно витягу з наказу Голови Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 05.11.2020 №568-а, звільнено із служби згідно з підпунктом «г» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону у запас Збройних Сил України полковника ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні начальника Департаменту забезпечення Держспецзв'язку, припинено контракт та виключено зі списків особового складу, 30.11.2020.

Загальна вислуга років на пенсію на момент звільнення 30.11.2020 ОСОБА_1 складає 25 років 4 місяці 10 днів.

У липні 2020 позивач звернувся до голови Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України підполковника ОСОБА_4 з рапортом, в якому просив виплатити йому, начальнику 1 відділу Управління автотранспортного забезпечення Департаменту забезпечення Держспецзв'язку грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення.

Однак, вказаний рапорт було повернуто без належного розгляду та не було завізовано.

У подальшому, це й же рапорт з відповідними додатками поштою було направлено на адресу голови Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

На підставі відмови у візуванні рапорту ОСОБА_2 , дружиною позивача - ОСОБА_5 , відповідно до Закону України «Про звернення громадян» було направлено запит від 08.08.2020 по вказаним обставинам до Адміністрації Держспецзв'язку з рапортом позивача з додатками.

31 серпня 2020 року ОСОБА_3 отримала на своє звернення відповідь від Адміністрації Держспецзв'язку № 61/04-1838 від 31.08.2020 за підписом Голови служби. У зазначеній відповіді повідомляється, що з Державного бюджету України у 2020 році коштів на грошову компенсацію відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 02.09.2015 року №728, для Держспецзвязку не виділялося. Стосовно забезпечення постійним житлом повідомлено, що ОСОБА_1 зі складом сім'ї 4 особи буде забезпечено постійним житловим приміщенням згідно з чергою квартирного обліку за умови надходження відповідної житлової площі.

Крім цього, дружиною позивача, відповідно до Закону України «Про звернення громадян», направлено лист на ім'я депутата Верховної Ради України ОСОБА_6 стосовно соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей.

Керуючись ст.16 Закону України «Про статус народного депутата України» народним депутатом Верховної Ради України ОСОБА_7 було направлено депутатське звернення до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у якому керівництву Служби було запропоновано:

- Провести перевірку обставин, викладених у зверненні ОСОБА_8 щодо неналежного розгляду її звернення та вжити заходів для їх усунення;

- Надати інформацію щодо: - кількості осіб, що отримали житло протягом останніх трьох років, тривалості їх перебування на житловому обліку та підстав отримання; - кількості службового житла, у тому числі трьохкімнатних квартир, придбаного Адміністрацією Держспецзв'язку протягом останніх трьох років; - кількості осіб, що знаходяться на квартирному обліку, у тому числі на отримання трьохкімнатних квартир;

- Розглянути можливість надання службового житла ОСОБА_1 та членам його сім'ї та надати роз'яснення заявнику щодо порядку реалізації права на зазначене житло.

На депутатське звернення від 28.09.2020 №423д9/15-2020/169349, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України було надано відповідь від 06.10.2020 в якій вказано, що полковник ОСОБА_1 у списку осіб, які перебувають на квартирному обліку в загальній черзі Центральної житлово-побутової комісії Держспецзвязку, станом на 01.10.2020 знаходиться під №88, тому у поточному році його черга на отримання житла або грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення ще не настала. З цієї причини керівник підрозділу, в якому проходить службу ОСОБА_1 , не зміг задовольнити вимоги свого підлеглого у забезпеченні житлом або грошовою компенсацією за належне для отримання житлове приміщення.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у здійсненні розрахунку та виплати грошової компенсації та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши наявні у справі матеріали, суд дійшов наступних висновків.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII.

Згідно із частиною першою статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.

Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728 (далі - Порядок 728).

Приписами пункту 3 цього Порядку зазначено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Відповідно до пункту 5 Порядку №728 визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Згідно із пунктом 6 вказаного Порядку підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Вичерпний перелік документів необхідних для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру наведений у пункті 11 Порядку №728.

За приписами п.11 Порядку 728, для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи:

- рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім'ї, зазначеної в абзацах четвертому і п'ятому пункту 2 цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім'ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення;

- довідка про склад сім'ї та реєстрацію місця проживання (перебування);

- копії паспорта військовослужбовця і повнолітніх членів сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

- копія свідоцтва про шлюб (за наявності);

- копія свідоцтва про народження дитини (за наявності);

- копія облікової картки фізичної особи - платника податків (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);

- копія свідоцтва про право власності на житло за його наявності (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);

- довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

- документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно;

- дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім'ї компенсації у випадках, визначених законодавством.

Так, судом встановлено, що дружиною позивача - ОСОБА_5 , відповідно до Закону України «Про звернення громадян» було направлено звернення Голові Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 08.08.2020 щодо забезпечення житлом з рапортом позивача з додатками.

Отже, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача, що позивачем не надано належних доказів звернення позивача з рапортом, що спростовується викладеним вище.

Згідно пункту 12 Порядку №728 житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

Наказом Міністра оборони України № 542 від 08.10.2015, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 «Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» внесено зміни у Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.01.2012 за №24/20337 (далі - Інструкція №737).

Зокрема, розділ IV було доповнено пунктами 4.10-4.18, які передбачають процедуру отримання військовослужбовцями грошової компенсації замість належного їм для отримання жилого приміщення.

Так, пунктом 4.13 цієї Інструкції встановлено, що черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби, та членів сім'ї військовослужбовця) на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове одержання жилих приміщень.

Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби, та члени сім'ї військовослужбовця) за місцем перебування його на квартирному обліку подає житловій комісії відповідної військової частини, військового комісаріату чи квартирно-експлуатаційній установі (організації) документи, визначені пунктом 11 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року N 728.

Житлові комісії та/або квартирно-експлуатаційні організації одночасно перевіряють документи, зазначені у пункті 4.6 цього розділу.

Житлові комісії в десятиденний строк розглядають рапорти військовослужбовців (заяви осіб, звільнених з військової служби, та членів сімей військовослужбовців) щодо надання компенсації та на підставі отриманих документів приймають рішення про надання або відмову в наданні компенсації.

Відповідно до статті 47 Розділу II Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до статті 19 Розділу І Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 42 та 43 Житлового кодексу Української РСР, пункту 32 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 та пункту 38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470, жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Зазначеній категорії громадян жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік, включення до списків осіб, які користуються правом позачергового та першочергового одержання жилих приміщень.

Враховуючи викладене Адміністрація Держспецзв'язку, діючи в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, для громадян (військовослужбовців), які потребують поліпшення житлових умов, та мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом, встановила передбачену Житловим кодексом Української РСР черговість в отриманні житлових приміщень.

Що стосується виплати грошової компенсації військовослужбовцям Держспецзв'язку та членам їх сімей за належне їм для отримання житлове приміщення відповідно до Порядку 728, то механізм здійснення такої виплати встановлений у розділі VI Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 05.01.2016 № 3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.02.2016 за № 172/28302 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 8 розділу VI Інструкції, на підставі даних щодо кількості військовослужбовців Держспецзв'язку та членів їх сімей, які перебувають на квартирному обліку, ЖПК щороку в строк, передбачений для складання проекту кошторису на плановий рік, визначають орієнтовну потребу в коштах на виплату компенсації та надають її до підрозділу, відповідального за виконання бюджетної програми «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України» (далі - відповідальний підрозділ).

У десятиденний строк після затвердження кошторису Адміністрації Держспецзв'язку відповідальний підрозділ надає до ЖПК обсяги фінансування, які передбачені на виплату компенсації в межах бюджетних призначень на відповідний рік.

Так відповідно до пункту 9 розділі VI Інструкції, житлово-побутова комісія письмово інформує військовослужбовців Держспецзв'язку та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір.

Відповідно до пункту 5 Порядку 728 та пункту 4 розділу VI Інструкції черговість надання компенсації визначається за часом зарахування військовослужбовця Держспецзв'язку та членів його сім'ї на квартирний облік та/або включення до списків осіб, які користуються правом першочергового чи позачергового отримання житлових приміщень.

Списки осіб, які потребують поліпшення житлових умов затверджуються на засіданні Центральної житлово-побутовій комісії Держспецзв'язку (далі - ЦЖПК) після проведення щорічної перереєстрації, яка здійснюється відповідальним підрозділом Департаменту забезпечення Держспецзв'язку на вимогу пункту 25 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР, Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470.

Судом встановлено, що полковник запасу ОСОБА_1 у Списку осіб, які перебувають на квартирному обліку в загальній черзі ЦЖПК, станом на 01.05.2021 знаходиться під № 84 (склад сім'ї 4 особи), а отже у поточному році (з урахуванням передбачених обсягів фінансування за бюджетною програмою 6641060 «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України» - 27611,1 тис.) його черга на отримання житла або грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення не настала.

У цьому контексті, щодо твердження позивача, що з відкритих джерел інформації відомо, що Кабінетом Міністрів України кошти на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України виділялися, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 «Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації здійснюється в межах коштів, що передбачаються у державному бюджеті.

Згідно з Додатком № 3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2020 рік» до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» Адміністрації Держспецзв'язку за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 6641060 «Будівництво (придбання) для військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України» виділено з загального фонду Державного бюджету України 9973,7 тис. грн.

Паспортом бюджетної програми за КПКВК 6641060 на 2020 рік Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - Паспорт), затвердженим наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 10.02.2020 № 81 (в редакції наказу Адміні Держспецзв'язку від 17.11.2020 № 739), погодженим з Міністерством фінансів України, передбачено:

- розробка проектно-кошторисної документації на будівництво житлових будівель: загальний фонд - 3000 тис.грн.;

- придбання житла на вторинному ринку: загальний фонд - 6973,7 тис.грн.;

- придбання житла на умовах пайової участі: спеціальний фонд - 34843,1 тис.грн.;

- кількість осіб, які станом на початок року перебувають на квартирному обліку - 1550 осіб;

- загальна площа придбаних квартир - 370,6 кв.м.; кількість придбаних квартир - 6 шт.;

-кількість розроблених комплектів проектно-кошторисної документації на будівництво житлових будинків - 3 од.;

- загальна площа придбаних квартир на умовах пайової участі - 3491,2 кв.м.;

- кількість придбаних квартир на умовах пайової участі - 57 шт.

При цьому, частка осіб, забезпечених житлом, від загальної кількості тих, що перебувають на квартирному обліку, складає лише 4 відсотки.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 № 260-р здійснено Розподіл за напрямами (об'єктами) коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 6641060 «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України» на 2021 рік згідно з яким:

- будівництво (реконструкція) об'єктів, усього 4087,1 тис. грн.,

- у тому числі:

- пускових об'єктів, усього 3 100,1 тис.грн.,

у тому числі:

- реконструкція адмінбудівлі під 5-квартирний житловий будинок по вул. Миру, 16, в с. Коритняни Ужгородського району Закарпатської області 3100,1 тис. грн.,

- проектних робіт, усього 987 тис. грн.

у тому числі:

- будівництво 80-квартирного житлового будинку по вул. Академіка Герасимчука, 138/1, м. Полонне, Хмельницька область 498 тис. грн.,

- будівництво 45-квартирного житлового будинку по вул. Зарічанській, 12/1 а, м. Хмельницький 489 тис. грн.

2. Придбання житла на умовах пайової участі та на вторинному ринку, усього

у тому числі:

- придбання житла для військовослужбовців на вторинному ринку у м. Києві та Київській області 23524 тис. грн.,

Усього 27 611,1 тис. грн.

Отже, бюджетною програмою 6641060 «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України» в 2020-2021 роках не передбачено фінансування видатків Адміністрації Держспецзв'язку на виплату військовослужбовцям грошової компенсації за належне їм до отримання житло.

При цьому слід зазначити, що згідно з пунктом 8 частини першої статті 7 Бюджетного кодексу України бюджетна система України ґрунтується зокрема на принципі цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

Абзацом другим частини четвертої статті 20 Бюджетного кодексу України встановлено, що відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.

Щодо твердження позивача, що оскільки він має статус «ветерана військової служби», а отже, на нього розповсюджується дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», суд вважає його необґрунтованим, оскільки матеріали справи не містять належних та достатніх доказів на підтвердження того, що позивач має статус «ветерана військової служби».

Таким чином, з огляду на вищевикладене, дослідивши матеріали справи, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 ..

Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, а адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню.

Оскільки у задоволенні позовної заяви судом відмовлено, розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної Служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (03110, м. Київ, вул. Солом'янська, 13, ЄДРПОУ 34620942) про визнання дій протиправними, стягнення компенсації - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст судового рішення складено 10 червня 2021 року.

Суддя Є.В. Аблов