ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
09 червня 2021 року м. Київ № 320/3223/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н. М., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа - Національна академія державного управління при Президентові України про визнання протиправним та скасування наказу,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа - Національна академія державного управління при Президентові України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати абзац другий пункту 1, підпункт перший пункту 2, підпункт перший пункту 3, підпункт перший пункту 4 наказу Міністерства освіти і науки України від 16..03.2021 № 316 «Про реорганізацію закладів освіти».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Підставою для постановлення згаданої ухвали стало виявлення судом нормативно-правового характеру оскаржуваного наказу.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, та про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
За змістом п. п. 18, 19 ч. 1 ст. 4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування;
індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Таким чином, ч. 1 ст. 27 КАС України регламентує виключну підсудність окружного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, щодо оскарження, поміж іншого, нормативно-правових актів міністерств.
Законом України «Про центральні органи виконавчої влади» визначається організація, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України (далі - міністерства) та інші центральні органи виконавчої влади. Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.
Міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр (ч. 1 ст. 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»).
Накази міністерства нормативно-правового змісту підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів (ч. 3 ст. 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»).
Накази міністерства, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (ч. 4 ст. 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»).
Із наведеного убачається, що міністерство в межах своїх повноважень видає накази як нормативного так і не нормативного характеру, при цьому, нормативно-правові акти міністерства підлягають обов'язковій реєстрації в Міністерстві юстиції України та включенню до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Слід зазначити, що наказ від 16..03.2021 № 316 «Про реорганізацію закладів освіти» в Міністерстві юстиції України не реєструвався, до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів не внесений.
При цьому, згаданим наказом не встановлюються, змінюються або скасовуються загальні правила регулювання суспільних відносин, він не розрахований на довгострокове та неодноразове застосування, водночас, вичерпує дію фактом його виконання, містить приписи щодо чітко визначеного кола осіб, натомість повністю відповідає визначенню акта індивідуальної дії.
Оскільки положення ч. 1 ст. 27 КАС України, щодо виключної підсудності, не стосуються актів міністерств, окрім нормативно-правових, зважаючи на те, що місце проживання позивача знаходиться у Київській області, а місцезнаходження відповідача - в м. Києві, до даної справи застосовується альтернативна територіальна підсудність, визначена статтею 25 КАС України.
За змістом ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згаданою нормою встановлено правило, за яким підсудність адміністративної справи, якщо це не суперечить іншим нормам щодо підсудності, може визначатись за вибором позивача.
Із матеріалів справи убачається, що 22.03.2021 позивач подав позов до Київського окружного адміністративного суду, тим самим, визначивши суд, яким має розглядатись дана адміністративна справа.
За змістом ч. 2 ст. 308 КАС України порушення норм процесуального права є підставою для скасування судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Резюмуючи викладене, в ухвалі від 09.04.2021 Київський окружний адміністративний суд дійшов до помилкового висновку про нормативно-правовий характер оскаржуваного наказу, натомість, позивача безпідставно позбавлено права на вибір суду за ч. 1 ст. 25 КАС України, з огляду на що, слід відмовити у прийнятті справи до провадження та повернути її до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 25, 27, 29, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. У прийнятті до провадження за підсудністю адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа - Національна академія державного управління при Президентові України про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.
2. Повернути адміністративну справу № 620/2174/21 до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Шевченко