ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
11 червня 2021 року м. Київ № 640/31085/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Києві щодо не проведення індексації розміру пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 на підставі п. 6 Постанови КМУ № 124 від 20 лютого 2019 року та проводити в подальшому перерахунки та індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році";
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Києві з 01.03.2019 провести індексацію розміру пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсій в сумі - 1059,36 грн, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 на підставі п. 6 Постанови КМУ № 124 від 20 лютого 2019 року та проводити в подальшому перерахунки та індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році".
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанову Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", Постанову Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Питання проведення індексації пенсій у 2020 році" та зазначає, що відповідачем в порушення вимог нормативно-правових актів не врахував при перерахунку пенсії суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанову Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", Постанову Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Питання проведення індексації пенсій у 2020 році" та зазначає, що пенсія позивача обчислена відповідно до діючого законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (Голосіївський район) з 24.05.2017 та отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
09.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просив:
не здійснювати перерахунок його пенсії відповідно до п. 4.3 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-ІУ з 1 жовтня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %;
здійснити індексацію його пенсії відповідно до Постанова КМУ №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» з 01 березня 2019 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;
здійснити індексацію його пенсії відповідно до Постанови КМУ № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", яка регулює питання проведення індексації пенсій у 2020 році, з 01 травня 2020 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
повідомити розмір пенсії який буде після проведення індексації;
виплатити заборгованість пенсії що виникла з 01.03.2019 у зв'язку з проведеними індексації;
надіслати розпорядження про індексацію пенсії згідно даних постанов;
надати розпорядження про призначення/перерахунок пенсії, а також розрахунок пенсії та стажу.
Листом від 14.08.2020 № 18211-18379/3-02/8-2600/20 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17, а саме, 3764,40 грн х 1,17 = 4404,35 грн. З 01.05.2020 проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" та згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11, а саме, 4404,35 грн х 1,11 = 4888,83 грн.
Також в листі наведено зміну розміру складових пенсійних виплат позивача:
станом на 01.10.2017 розмір пенсії складає 4161,02 грн, з яких: основний розмір пенсії - 3026,84 грн, доплата до пенсії за понаднормований стаж - 74,82 грн, доплата до старого основного розміру пенсії - 1059,36 грн;
станом на 01.03.2019 розмір пенсії складає 4161,02 грн, з яких: основний розмір пенсії - 3541,40 грн, доплата до пенсії за понаднормований стаж - 74,82 грн, доплата до старого основного розміру пенсії - 544,80 грн;
станом на 01.04.2019 розмір пенсії складає 4161,02 грн, з яких: основний розмір пенсії - 3839,60 грн, доплата до пенсії за понаднормований стаж - 99,76 грн, доплата до старого основного розміру пенсії - 221,66 грн;
станом на 01.05.2020 розмір пенсії складає 4361,72 грн, з яких: основний розмір пенсії - 4261,96 грн, доплата до пенсії за понаднормований стаж - 99,76 грн;
станом на 16.07.2020 розмір пенсії складає 4398,92 грн, з яких: основний розмір пенсії - 4261,96 грн, доплата до пенсії за понаднормований стаж - 136,96 грн.
Вважаючи протиправним проведений перерахунок, оскільки внаслідок перерахунку зменшена доплата до старого розміру пенсії та не здійснено індексацію розміру пенсії з урахуванням доплати до старого основного розміру пенсії в розмірі 1059,36 грн, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Даною Постановою також затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктом 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені:
відповідно до Закону;
відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків;
з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що перерахунок пенсії на підставі Порядку № 124 підлягає здійсненню з врахуванням суми доплат до попереднього розміру пенсій.
Як встановлено судом, позивачу на підставі вказаних постанов Кабінету Міністрів України № 124 та № 251 здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2019 та з 01.05.2020 відповідно.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів пенсійної справи та листа Головного управління Пенсійного фонду України від 14.08.2020 № 18211-18379/3-02/8-2600/20, перерахунок пенсії здійснено без врахування суми доплат до попереднього розміру пенсій - доплати до старого основного розміру пенсії.
За таких обставин, суд зазначає про протиправність здійсненого позивачем перерахунку пенсії без врахування суми доплат до попереднього розміру пенсій - доплати до старого основного розміру пенсії.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідачем не доведено відсутність у позивача права на перерахунок пенсії із врахуванням суми доплат до попереднього розміру пенсій - доплати до старого основного розміру пенсії, що свідчить про наявність правових підстав для зобов"язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2019 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та з 01.05.2020 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" із врахуванням суми доплат до попереднього розміру пенсій - доплати до старого основного розміру пенсії в розмірі 1059,36 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.
При цьому, суд критично ставиться до доводів відповідача про пропущення строку звернення до суду, оскільки на звернення позивача про проведення індексації його пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлено про правомірність здійсненого перерахунку листом від 14.08.2020. До суду позивач звернувся 10.12.2020. Наведене свідчить про дотримання позивачем шестимісячного строку звернення до суду.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Києві щодо не проведення індексації розміру пенсії ОСОБА_1 без врахування суми доплат до попереднього розміру пенсій - доплати до старого основного розміру пенсії.
3. Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та з 01.05.2020 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" із врахуванням суми доплат до попереднього розміру пенсій - доплати до старого основного розміру пенсії в розмірі 1059,36 грн.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева