Рішення від 11.06.2021 по справі 620/4128/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/4128/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Батуринської міської ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Батуринської міської ради Чернігівської області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не призначення та невиплати позивачу на період працевлаштування, але не більше шести місяців, середньої заробітної плати, яку отримував позивач на виборній посаді секретаря Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області;

- зобов'язати відповідача призначити та виплачувати позивачу на період працевлаштування середню заробітну плату, яку позивач отримувала на виборній посаді секретаря Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, алене більше шести місяців.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач безпідставно відмовив у виплаті середнього заробітку за шість місяців, так як посади, які пропонувались позивачу не є рівнозначними та знаходяться на знічній відстані від попередньої роботи.

Суд ухвалою від 21.04.2021 відкрив провадження у справі та призначив її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та встановив відповідачу 15-денний термін, з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позов.

Представник відповідача у встановлений судом строк відзив на позов не подав.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

ОСОБА_1 відповідно до рішення 1 сесії 7 скликання Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області від 10.11.2015 обрана секретарем Обмачівської сільської ради.

У зв'язку із закінченням строку повноважень 06.11.2020 позивача було звільнено з обраної посади та відповідно до рішення Батуринської міської ради Бахмацького району Чернігівської області від 20.11.2020 №11 розпочато процедуру реорганізації Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.

04.01.2021 відповідачем повідомлено позивача про наявну вакансію, згідно затвердженого штатного розпису. В подальшому, листом від 11.01.2021 запропоновано позивачу посаду завідувача сільського клубу села Часниківка.

14.01.2021 позивач подала заяву, в якій зазначила, що запропонована посада їй не підходить у зв'язку з віддаленістю та просила провести з нею розрахунок.

На заяву від 14.01.2021 відповідачем надано відповідь, в якій зазначено, що повний розрахунок при звільненні мав здійснюватися головним бухгалтером Обмачівської сільської ради. До початку реорганізації Обмачівської сільської ради відповідач не був уповноважений контролювати нарахування та виплати заробітних плат працівникам.

Також просили повідомити позивача в найближчі терміни та визначитися щодо погодження або відмови від запропонованої посади.

В подальшому, листом від 17.03.2021 позивача повідомлено про відсутність посади, рівноцінної до посади секретаря сільської ради, яка є виборною, в Батуринській міській раді.

Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив позивачу у виплаті середнього заробітку за шість місяців з дня закінчення його повноважень на період працевлаштування, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада), в тому числі і голови, як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93-IV (далі - Закон №93-IV), який також встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Абзацом 1 частини першої статті 33 Закону №93-IV встановлено, що у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.

Відповідно до абзаців 1-2 частини другої статті 33 Закону №93-IV депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 КЗпП України, за приписами якої Працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Таким чином, приведеними вище нормами права встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади).

Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.

Отже, законодавець гарантує колишньому депутату місцевої ради чи, як в даному випадку, голові районної ради, збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому обов'язок запропонувати звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади роботу (посаду) за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації в разі відсутності можливості працевлаштувати на попередній або рівнозначній посаді покладається саме на роботодавця. За змістом Закону збереження протягом шести місяців середнього заробітку не звільняє адміністрацію установи, де працював депутат місцевої ради, вжити заходи до його працевлаштування.

Закон №93-IV покладає на роботодавця обов'язок забезпечити депутату, строк повноважень якого завершився, надання попередньої роботи (посади) і лише в разі її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Як встановлено судом, про можливість отримати роботу позивач був повідомлений листом від 04.01.2021 та від 11.01.2021. Втім, запропоновані їй посади не є рівнозначними, а місце роботи є віддаленим від попереднього місяця роботи. Крім того, відповідачем повідомлено позивача листом від 17.03.2021 про відсутність рівнозначної посади.

З цього суд робить висновок, що відповідачем не було запропоновано посаду, рівнозначну тій, яку вона займала до обрання її на виборну посаду.

А отже, з моменту звільнення позивачки з виборної посади, у неї виникає право на збереження середньої заробітної плати, яку вона одержувала на виборній посаді на період її працевлаштування, але не більше шести місяців.

З моменту звільнення з посади 06.11.2020 і до дня розгляду справи судом, позивачка є не працевлаштованою. Докази на спростування зазначеної обставини відсутні.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов належить задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Батуринської міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Батуринської міської ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Батуринської міської ради Чернігівської області щодо не призначення та невиплати ОСОБА_1 на період працевлаштування, але не більше шести місяців, середньої заробітної плати, яку вона отримувала на виборній посаді секретаря Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.

Зобов'язати Батуринську міську раду Чернігівської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 на період працевлаштування середню заробітну плату, яку вона отримувала на виборній посаді секретаря Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, але не більше шести місяців починаючи з 06.11.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Батуринської міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім).

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення суду складено 11.06.2021.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Батуринська міська рада Чернігівської області (вул. ім.В.Ющенка, 30, м.Батурин, Ніжинський район, Чернігівська область, 16512, код ЄДРПОУ 04412354).

Суддя Л.О. Житняк