11 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/4075/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та стягнути з відповідача 75 600,00 грн середньої заробітної плати за шість місяців.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач безпідставно не запропонував їй жодної роботи та відмовив у виплаті середньомісячної заробітної плати протягом шести місяців, оскільки перед обранням на посаду секретаря Світанківської сільської ради позивач ніде не працювала.
Суд ухвалою від 21.04.2021 відкрив провадження у справі та призначив її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та встановив відповідачу 15-денний термін, з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позов.
Представник відповідача у встановлений судом строк відзив на позов не подав.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
ОСОБА_1 відповідно до рішення 17 сесії 6 скликання Світанківської сільської ради від 11.09.2012 обрана її секретарем. Рішенням Світанківської сільської ради від 03.11.2015 згідно п.1 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування» позивача звільнено з посади.
В 2016 році ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, яку уточнила та просила стягнути з Світанківської сільської ради Ніжинського району середній заробіток за рішенням сільради від 07.12.2015 в розмірі 15731,84 грн, врахувавши, що 10367,50 грн їй виплачено (справа №740/2648/16-ц).
Вказаним судовим рішенням встановлено, що Світанківською сільською радою Ніжинського району було прийнято рішення від 07.12.2015, яким вирішено виплачувати позивачу середню зарплату з 04.11.2015 на період її працевлаштування, але не більше 6 місяців за рахунок фонду заробітної плати сільської ради за умови пред'явлення нею трудової книжки з відсутністю запису про працевлаштування, у зв'язку з неможливістю надання відповідної роботи (посади) після закінчення 03.11.2015 повноважень на посаді секретаря сільської ради.
В подальшому, позивач перебувала на обліку в центрі зайнятості та отримувала допомогу по безробіттю, що підтверджується записом №23 та №24 трудової книжки (а.с.14).
20.10.2017 позивач була обрана секретарем Світанківської сільської ради. У зв'язку із закінченням строку повноважень 03.12.2020 позивача було звільнено з обраної посади та відповідно до рішення Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області від 14.12.2020 розпочато процедуру реорганізації Світанківської сільської ради.
Вважаючи, що відповідач повинен був запропонувати їй посаду, яку вона займала до обрання секретарем Світанківської сільської ради, зважаючи на те, що відповідач таких дій не вчинив, остання звернулась до суду з вимогами про виплату їй середнього заробітку за шість місяців з дня закінчення повноважень на період працевлаштування.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада), в тому числі і голови, як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93-IV (далі - Закон №93-IV), який також встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Абзацом 1 частини першої статті 33 Закону №93-IV встановлено, що у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.
Відповідно до абзаців 1-2 частини другої статті 33 Закону №93-IV депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.
Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 КЗпП України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Таким чином, приведеними вище нормами права встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади).
Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.
Отже, законодавець гарантує колишньому депутату місцевої ради чи, як в даному випадку, секретарю сільської ради, збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому обов'язок запропонувати звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади роботу (посаду) за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації в разі відсутності можливості працевлаштувати на попередній або рівнозначній посаді покладається саме на роботодавця. За змістом Закону збереження протягом шести місяців середнього заробітку не звільняє адміністрацію установи, де працював депутат місцевої ради, вжити заходи до його працевлаштування.
Закон №93-IV покладає на роботодавця обов'язок забезпечити депутату, строк повноважень якого завершився, надання попередньої роботи (посади) і лише в разі її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
В той же час, як встановлено судом, до обрання на посаду секретаря Світанківської сільської ради, позивач ніде не працювала, що підтверджується її трудовою книжкою. З наведеного слідує, що обов'язок відповідача запропонувати посаду, рівнозначну тій, яку позивач займала до обрання її на виборну посаду об'єктивно відсутній. Відсутній і обов'язок запропонувати рівноцінну посаду.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 до Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові ОСОБА_1 до Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складено 11.06.2021.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Лосинівська селищна рада Ніжинського району Чернігівської області (вул. Шевченка, 2, смт.Лосинівка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16663, код ЄДРПОУ 04412461).
Суддя Л.О. Житняк