10 червня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/3720/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Степанова М.А.,
представника відповідача Леонової І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення (оформлене у вигляді листа-відповіді) Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 29.11.2020 року за № 2500-1502-8/46585 про відмову в призначенні позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням періодів роботи у Корпорації «Укртрансбуд» з 1 січня 2010 року по 31 серпня 2011 року, у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже / Буйг Траво Пюблік» з 3 квітня 2012 року по 15 листопада 2012 року, у ТОВ «Діоро» з 18 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року, у ТОВ «Будівельна Компанія «Промінвестбуд» з 2 серпня 2016 року по 9 серпня 2017 року - до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та4 обчисленні даного стажу у полуторному розмірі згідно ч.І ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати позивачу періоди роботи у Корпорації «Укртрансбуд» з 1 січня 2010 року по 31 серпня 2011 року, у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже / Буйг Траво Пюблік» з 3 квітня 2012 року по 15 листопада 2012 року, у ТОВ «Діоро» з 18 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року, у ТОВ «Будівельна Компанія «Промінвестбуд» з 2 серпня 2016 року по 9 серпня 2017 року - до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та обчисленні даного стажу у полуторному розмірі у відповідності-до ч.І ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку у відповідності до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати її починаючи з листопада 2020 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в призначенні позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням періодів роботи у Корпорації «Укртрансбуд» з 1 січня 2010 року по 31 серпня 2011 року, у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже / Буйг Траво Пюблік» з 3 квітня 2012 року по 15 листопада 2012 року, у ТОВ «Діоро» з 18 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року, у ТОВ «Будівельна Компанія «Промінвестбуд» з 2 серпня 2016 року по 9 серпня 2017 року - до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та 4 обчисленні даного стажу у полуторному розмірі згідно ч.І ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є протиправною оскільки суперечить приписам діючого законодавства та порушує його права і соціальні гарантії.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримв та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (надалі - позивач), був безпосередньо зайнятий повний робочий день на виконанні робіт у зоні відчуження, на території Чорнобильської АЕС, а саме у періоди:
- з 1 вересня 2005 року по 31 січня 2006 року в ЗАТ «Будівельна компанія «Укренергобуд», що підтверджується довідкою форми №122 від 16.02.2006р. за №13-132;
- з 17 травня 2006 року по 18 травня 2007 року, всього 195 днів, в ВАГ «Будівельно- монтажне управління Київської ТЕЦ-6», що підтверджується довідкою форми №122 від 04.11.2010 за №99;
- з 3 вересня 2007 року по 31 серпня 2011 року в Корпорації «Укртрансбуд» що підтверджується довідкою форми №122 від 24.11.2011 за №28, довідкою форми №122 від 17.11.2020 за 1251/11, довідкою від 19.11.2020 за №1253/11 та довідкою про дозу зовнішнього опромінення від 28.03.2012 за №29/03;
- з 3 квітня 2012 року по 15 листопада 2012 року в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже Буйг Траво Пюблік», що підтверджується довідкою про дозу зовнішнього опромінення від 17.12.2013 за №428-13 та записами в трудовій книжці за №41-42:
- з 18 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року в ТОВ «Діоро», що підтверджується довідкою форми №122 від 19.06.2014 за №24;
- з 2 серпня 2016 року по 9 серпня 2017 року працював на ТОВ «Будівельна Компанія «Промінвестбуд», що підтверджується довідкою від 06.11.2020 за №59, довідкою від 06.11.2020 за №60, довідкою про дозу зовнішнього опромінення від 22.08.2017 за №136.
Зазначені вище періоди роботи підтверджується також записами у трудовій книжці позивача та довідкою про дозу зовнішнього опромінення від 01.10.2020 за 4083/01090250-2020 виданої ДСП «Чорнобильська АЕС».
Після досягнення позивачем відповідного пенсійного віку, з врахуванням загального наявного у нього стажу роботи на посадах та за професією в особливо шкідливих умовах праці, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, позивач 12 листопада 2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (надалі - відповідача) з заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у відповідності до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України-«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та обчисленні даного стажу у полуторному розмірі згідно ч.І ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надавши всі належні документи в тому числі вищезазначені довідки про підтвердження пільгового стажу.
Рішенням, оформленим у вигляді листа-відповіді, від 29.11.2020 за № 2500-1502-8/46585 було відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, через відсутність необхідного пенсійного віку та недостатності стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Відповідач, у своїй відмові зазначив, що відповідно до наданих позивачем документів його страховий стаж з урахуванням додатково стажу по Списку №1 складає 22 роки 8 місяць 8 дні. Стаж за Списком №1 складає 3 роки 3 місяці 19 днів, який був зарахований та обчислений на підставі довідок форми №122 від 04.11.2010 №99, від 16.02.2016 №13-132, від 24.11.2011 №28, за останньою вказаною довідкою стаж зарахований по 31.12.2009.
В частині зарахуванні та обчисленні позивачу відповідачем стажу роботи на посадах та за професією в особливо шкідливих умовах праці, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1 згідно довідки форми №122 від 24.11.2011р. за №28 (після 01.01.2010 року); довідки форми №122 від 17.11.2020р. за 1251/11; довідки від 19.11.2020р. за№1253/11; довідки про дозу зовнішнього опромінення від 28.03.2012р. за №29/03; довідки про дозу зовнішнього опромінення від 17.12.2013р. за №428-13; довідки форми №122 від 19.06.2014р. за №24; довідки від 06.11.2020р. за №59; довідки від 06.11.2020р. за №60, довідки про дозу зовнішнього опромінення від 22.08.2017р. за №136 - було відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано: обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія): з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-1V (далі Закон № 1058-IV).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV (в редакції на час звернення позивача до відповідача) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV).
В той же час пунктом 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV: «Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Згідно з п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції на час звернення позивача до відповідача) на пільгових умовах мають право на пенсію а віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Між тим, відповідно п. 1 Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 (справа № 1-5/2018(746/15) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14. пункти "б" - "г" статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року N 213-VIII.
Згідно з п. З цього Рішення Конституційного Суду України постановлено, крім іншого: «Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - ”г" статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N 1788- XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року N 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах».
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Статтею 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що: «Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, (частина 1 даної статті)
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, (частина 2 даної статті)
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страховою стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом, (частина 4 даної статті)».
Відповідно до ч. І ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»: до 01.01.1988 - у потрійному, а з 01.01.1988 до 01.01.1993 - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 01.01.1993 та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 №250, від 30.06.1998 №982, від 07.02.2000 №223, від 29.01.2003 №137, від 27.04.2006 №571. від 10.09.2008 №831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36).
Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», яка встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, так само як і раніше діючі з цього питання постанови уряду, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії,, незалежно від наявності підстав для застосування Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.
Наведене вище дає підстави вважати, що дія вказаних постанов уряду поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1, що дає органам Пенсійного Фонду України правові підстави для зарахування до спеціального трудового стажу позивача, що дає право на зниження пенсійного віку, у пільговому обчисленні у полуторному розмірі період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Положеннями пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110, зокрема, передбачено, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списком №1 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від18.11.2005 №383 (надалі - Порядок №383).
Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за: віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства, праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно, від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження .документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992. Тобто, положення вказаного пункту передбачають віднесення періодів роботи до пільгового стажу незалежно від дати внесення посади або професії до Списків, за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 №479 були внесені доповнення до розділу XXII постанови від24.06.2016 №461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» щодо включення працівників, зайнятих на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/кв.м і більше. Таким чином, з набранням чинності, внесених до постанови змін, позивач, як працівник підприємств, який був зайнятий на роботах у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, має право на пенсію на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку, безвідносно чи внесені останні в перелік підприємств зони відчуження, затверджений наказом МНС України від 13.02.2012 №576.
Тобто, підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, який повинен бути підтверджений відповідними доказами, зокрема, трудовою книжкою.
Щодо відсутності у організації документів про атестацію робочих місць, суд зазанчає наступне.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком про проведення атестації робочих місць за умовами праці затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (з наступними змінами) (надалі - Порядок №442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджених Постановою Міністерством праці України від 01.09.1992 №41 (з наступними змінами) (надалі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах. Згідно пункту 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Відтак, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який мас сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №1 та Списку №2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Велика Палата Верховного Суду у справі №520/15025/16-а (постанова від19.02.2020) сформулювала правовий висновок, згідно якої, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб зайнятих па роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не допустимо покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Таким чином, періоди роботи позивача: з 1 січня 2010 року по 31 серпня 2011 року в Корпорації «Укртрансбуд», що підтверджується довідкою форми №122 від 24.11.2011 за №28, довідкою форми №122 від 17.11.2020 за 1251/11, довідкою від 19.11.2020 за №1253/11 та довідкою про дозу зовнішнього опромінення від 28.03.2012 за №29/03; з 3 квітня 2012 року по 15 листопада 2012 року в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже Буйг Траво Пюблік», що підтверджується довідкою про дозу зовнішнього опромінення від 17.12.2013 за №428-13 та записами в трудовій книжці за №41-42; з 18 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року в ТОВ «Діоро», що підтверджується довідкою форми №122 від 19.06.2014 за №24; з 2 серпня 2016 року по 9 серпня 2017 року працював на ТОВ «Будівельна Компанія «Промінвестбуд», що підтверджується довідкою від 06.11.2020 за №59, довідкою від 06.11.2020 за №60, довідкою про дозу зовнішнього опромінення від 22.08.2017 за №136; мають бути зараховані відповідачем до стажу роботи, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1 та обчислені у полуторному розмірі згідно ч. І ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Оскільки вказані довідки оформлені підприємствами належним чином, в установленому порядку, не визнана недійсними, їх фіктивність не встановлена рішенням компетентного органу. А отже, рішення відповідача (оформлене у вигляді листа-відповіді) від 29.11.2020 за № 2500-1502-8/46585, щодо відмови позивачу у призначенні та виплаті пенсії за віком - є протиправним.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П'ятницька, 83-А, м.Чернігів,14005) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення (оформлене у вигляді листа-відповіді) Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 29.11.2020 за № 2500-1502-8/46585 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням періодів роботи у Корпорації «Укртрансбуд» з 1 січня 2010 року по 31 серпня 2011 року, у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже / Буйг Траво Пюблік» з 3 квітня 2012 року по 15 листопада 2012 року, у ТОВ «Діоро» з 18 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року, у ТОВ «Будівельна Компанія «Промінвестбуд» з 2 серпня 2016 року по 9 серпня 2017 року - до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та 4 обчисленні даного стажу у полуторному розмірі згідно ч.І ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи у Корпорації «Укртрансбуд» з 1 січня 2010 року по 31 серпня 2011 року, у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже / Буйг Траво Пюблік» з 3 квітня 2012 року по 15 листопада 2012 року, у ТОВ «Діоро» з 18 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року, у ТОВ «Будівельна Компанія «Промінвестбуд» з 2 серпня 2016 року по 9 серпня 2017 року - до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та обчисленні даного стажу у полуторному розмірі у відповідності-до ч.І ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку у відповідності до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати її починаючи з листопада 2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 11 червня 2021 року.
Суддя С.Л. Клопот