Ухвала від 11.06.2021 по справі 320/6626/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 червня 2021 року справа № 320/6626/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву Громадської організації "Ірпінської спілка споживачів" до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області про визнання протиправним та нечинним рішення, стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

04.06.2021 до Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" звернулась Громадська організація "Ірпінської спілка споживачів" з позовом до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та нечинним Рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 19.06.2018 №133/2 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством "Управління житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради";

- стягнути з Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області - суб'єкта владних повноважень, на відшкодування шкоди споживачам, заподіяної його протиправним рішенням, кошти на загальну суму 3331124,83 грн. на банківський рахунок Комунального підприємства "Управління житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради з цільовим призначення "для здійснення перерахунку споживачам вартості послуг відповідно до Припису Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області №1 від 28.01.2019.

В якості третьої особи у позовній заяві зазначено Комунальне підприємство "Управління житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Згідно з частиною третьою ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини другої ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (зі змінами та доповненнями) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюється ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем встановлюється ставка судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з абз.1 ч.3 ст.6 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 № 1082-IX установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2021 року - 2270 гривні.

У позовній заяві позивач просить суд визнати протиправним та нечинним Рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 19.06.2018 №133/2 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством "Управління житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради"; стягнути з Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області - суб'єкта владних повноважень, на відшкодування шкоди споживачам, заподіяної його протиправним рішенням, кошти на загальну суму 3331124,83 грн. на банківський рахунок Комунального підприємства "Управління житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради з цільовим призначення "для здійснення перерахунку споживачам вартості послуг відповідно до Припису Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області №1 від 28.01.2019.

Таким чином, позивачем у поданому позові заявлено дві вимоги: одну позовну вимогу немайнового характеру (щодо оскарження рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 19.06.2018 №133/2 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством "Управління житлово-комунального господарства "Ірпінь" Ірпінської міської ради", а також одну вимогу майнового характеру (про стягнення з відповідача на відшкодування шкоди споживачам, заподіяної його протиправним рішенням, коштів на загальну суму 3331124,83 грн.).

Отже, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 24970,00 грн. (22700,00 грн. (3331124,83 грн. х 1,5% : 100% = 49966,87 грн., що є більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб) + 2270,00).

У той же час, до позовної заяви позивачем доказів сплати судового збору не додано.

При цьому, у позовній заяві позивач зазначає, що є звільненим від сплати судового збору відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про захист прав споживачів" як споживач, який звернувся до суду у зв'язку із порушенням його прав, з посиланням на правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 21.03.2018 у справі №761/24881/16-ц.

Так, у зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду вказала, що у ст. 5 Закону України «Про судовий збір» визначено перелік пільг щодо сплати судового збору, проте системний і комплексний аналіз зазначеного Закону і ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» дає правові підстави зробити висновок про те, що сама по собі відсутність такої категорії осіб у переліку осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, встановленому ст. 5 Закону України «Про судовий збір», не може безумовно означати те, що споживачі такої пільги не мають, оскільки така пільга встановлена спеціальним законом, який гарантує реалізацію та захист прав споживачів.

За основу приймається те, що ст. 5 Закону України «Про судовий збір» не містить вичерпного переліку осіб, яким надано пільги щодо сплати судового збору, як і не містить позиції про те, що пільги надаються лише за пред'явлення позову. Спеціальний закон, звільнивши споживачів від сплати судового збору за подання позову зазначив, що вони звільняються з метою захисту своїх порушених прав (ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, пов'язаними з порушенням їх прав.

Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судовий збір» у ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» слова «державного мита» замінені словами «судового збору».

Отже, у підсумку Велика Палата Верховного Суду зазначила, що при прийнятті Закону України «Про судовий збір» законодавець передбачив можливість застосування Закону України «Про захист прав споживачів» при визначенні пільг певних категорій осіб щодо сплати судового збору.

Таким чином, споживачі звільнені від сплати судового збору за позовами, пов'язаними з порушенням їх прав.

Проте посилання позивача у такій заяві на ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» як підставу звільнення його від сплати судового збору є безпідставним та необґрунтованим, з огляду на наступне.

Відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.

У той же час, відповідно до п. 22 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.

Відтак, проаналізувавши вказану норму, суд доходить висновку, що Громадська організація "Ірпінської спілка споживачів" в розумінні п. 22 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» не є споживачем, а тому підстави для звільнення від сплати судового збору згідно із частиною третьою статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» у позивача відсутні.

Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви слід уточнити позовні вимоги або надати до суду оригінал платіжного документу (квитанції) про сплату судового збору у розмірі 24970,00 грн., сплачений на рахунок Київського окружного адміністративного суду за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101;

код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);

код банку отримувача (МФО): 899998;

рахунок отримувача: UA718999980313151206084010001;

код класифікації доходів бюджету: 22030101;

призначення платежу: *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі “Судова влада України” за інтернет-адресою http://adm.ko.court. gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.

Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:

- надати докази сплати судового збору у сумі 24970,00 грн., сплачений на рахунок Київського окружного адміністративного суду (оригінал платіжного документу), або уточнити позовні вимоги.

3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали надіслати позивачу, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.