Справа № 184/729/21
Номер провадження 2/184/365/21
10 червня 2021 рокум. Покров
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Томаш В.І.,
за участю секретаря судового засідання - Михайлової Т.В.,
представника позивача - Хомік О.В. ,
відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Покров у порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Покровської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_2 «про зобов'язання вчинити певні дії»,-
Покровська міська рада Дніпропетровської області звернулась до суду з позовом, в якому просить зобов'язати ОСОБА_2 надати до Покровської міської ради Дніпропетровської області на розгляд та затвердження проект із землеустрою по відведенню в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 240,3 кв. м, яка використовується для обслуговування вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 ; стягнути з ОСОБА_2 на користь Покровської міської ради Дніпропетровської області судовий збір у розмірі 2270,00 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідно до ст. 20 Закону України «Про землеустрій», землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, в порушення вимог чинного законодавства та рішення (26 сесії 6 скликання) Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області №14 від 26.07.2012р. «Про клопотання МКП «ЖЕО» та ОСОБА_2 щодо зняття з обліку та надання земельної ділянки», Відповідачем до теперішнього часу не надано до Покровської міської ради проект із землеустрою по відведенню в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 240,3 кв. м, яка використовується для обслуговування вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 , на розгляд та затвердження. Невиконання відповідачем вказаного рішення міської ради, яке відповідно до ст. 144 Конституції України, є обов'язковими до виконання, унеможливлює укладання договору оренди земельної ділянки між відповідачем та Покровською міською радою Дніпропетровської області. Отже, відповідач використовує вказану земельну ділянку без достатніх на те правових підстав та без наявності правовстановлюючих документів, що порушує вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
В судовому засіданні представник позивача - Хомік О.В. позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги позивача визнав та не заперечує проти їх задоволення.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи і оцінивши їх в сукупності, прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають задоволенню в повному обсязі за наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 06.04.2021 року, ОСОБА_2 на праві приватної власності належить вбудоване нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 загальною площею 240,3 кв.м. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу, ВМР №896296, ВМР №896297, р.№1379, 01.06.2010, Бойко Л.П., приватний нотаріус Орджонікідзевського міського нотаріального округу (а.с.8).
19 квітня 2012 року ОСОБА_2 звернувся до міського голови Цупрова І.І. з заявою, в якій просить дати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою по відведенню в оренду земельної ділянки, яка використовується для обслуговування вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 (а.с.9).
Згідно повідомлення начальника МКП «ЖЕО» Л.В.Яблуновської міському голові І.І.Цупрову, МКП «ЖЕО» просить винести на розгляд сесії міської ради питання про зменшення площі земельної ділянки підприємства на 240,3 кв. м, що належить ОСОБА_2 , який придбав приміщення у промисловій зоні ЖЕО по АДРЕСА_2 за договором купівлі-продажу ВМР №896297 від 01.06.2010р., що розташоване на земельній ділянці в 240,3 кв. м (а.с.10).
Згідно Рішення Місцевого самоврядування Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області №14 від 26.07.2012р. (24 сесія скликання) про клопотання МКП «ЖЕО» та ОСОБА_2 щодо зняття з обліку та надання земельної ділянки, Орджонікідзевська міська рада вирішила зняти з обліку у МКП «ЖЕО» земельну ділянку площею 240,3 кв. м, яка використовується для обслуговування вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 ; надати дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення проекту із землеустрою по відведенню в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 240,3 кв. м, яка використовується для обслуговування вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 ; зобов'язати ОСОБА_2 надати на розгляд та затвердження проект землеустрою до Орджонікідзевської міської ради у встановленому чинним законодавством порядку; зобов'язати ОСОБА_2 здійснювати оплату за фактичне використання земельної ділянки, яка використовується для обслуговуванні придбаного вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 ; начальнику відділу Держкомзему в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області Пивоваровій О.В. внести відповідні зміни до даних державного земельного кадастру; зобов'язати начальника МКП «ЖЕО» Яблуновську Л.В. довести до відома Орджонікідзевського відділення Нікопольської ОДПІ в Дніпропетровські області державної податкової служби про нового землекористувача; контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступник міського голови Б.О.Башина та на постійно діючу депутатську комісію з питань містобудування та архітектури, землекористування та охорони навколишньої середовища (а.с.11).
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 80 Земельного Кодексу України, суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Стаття 83 Земельного кодексу України передбачає:
1.Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
2.У комунальній власності перебувають:
а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Рішенням (26 сесії 6 скликання) Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області №14 від 26.07.2012р. «Про клопотання МКП «ЖЕО» та ОСОБА_2 щодо зняття з обліку та надання земельної ділянки», відповідачу надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою по відведенню в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 240,3 кв. м, яка використовується для обслуговування вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 та зобов'язано Відповідача надати вказаний проект землеустрою до Орджонікідзевської міської ради на розгляд та затвердження.
Згідно зі ст. 792 Цивільного кодексу України відносини по найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини на Україні з питання оренди землі, е Закон України «Про оренду землі».
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи забувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно зі ст. ст. 122-124 Земельного кодексу України, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без міни її цільового призначення та без формування нової земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Таким чином, перед тим, як надавати відповідному органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування технічну документацію із землеустрою, зацікавленій особі необхідно звернутись до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, отримати дозвіл органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, укласти договір з ліцензованою юридичною особою на виготовлення технічної документації і тільки після цих дій можливо надати технічну документацію з землеустрою на розгляд органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що для прийняття Орджонікідзевською міською радою (на теперішній час - Покровською міською радою) рішення про надання земельної ділянки в користування (оренду) та оформлення документів на земельну ділянку відповідачу необхідно замовити та надати до міської ради технічну землевпорядну документацію, яка обґрунтовує площу земельної ділянки, її межі та цільове використання.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про землеустрій», землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання,
В порушення вимог чинного законодавства та рішення (26 сесії 6 скликання) Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області №14 від 26 липня 2012 р. «Про клопотання МКП «ЖЕО» та ОСОБА_2 щодо зняття з обліку та надання земельної ділянки», Відповідачем до теперішнього часу не надано до Покровської міської ради проект із землеустрою по відведенню в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 240,3 кв. м, яка використовується для обслуговування вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 , на розгляд та затвердження.
Невиконання Відповідачем вказаного рішення міської ради, яке відповідно до ст. 144 Конституції України, є обов'язковими до виконання, унеможливлює укладання договору оренди земельної ділянки між Відповідачем та Покровською міською радою Дніпропетровської області. А отже, Відповідач використовує вказану земельну ділянку без достатніх на те правових підстав та без наявності правовстановлюючих документів, що порушує вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Відповідно до статей 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України, відповідно до ст. 81 ЦПК України. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Статтею 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 2 статті 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За таких обставин суд вважає необхідним позовні вимоги Покровської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_2 «про зобов'язання вчинити певні дії» - задовольнити та зобов'язати ОСОБА_2 надати до Покровської міської ради Дніпропетровської області на розгляд та затвердження проект із землеустрою по відведенню в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 240,3 кв. м, яка використовується для обслуговування вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 .
Згідно з п.6 ч.1ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 12, 95, 141, 263, 265 ЦПК України, суд -
Позов Покровської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_2 «про зобов'язання вчинити певні дії» - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_2 надати до Покровської міської ради Дніпропетровської області на розгляд та затвердження проект із землеустрою по відведенню в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 240,3 кв. м, яка використовується для обслуговування вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь Покровської міської ради Дніпропетровської області витрати по справі у вигляді судового збору в сумі 1135,00 грн.
Повернути виконавчому комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області з бюджету судовий збір у розмірі 1135 грн. 00 коп. за платіжним дорученням №251 від 12.04.2021р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Орджонікідзевський міський суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11 червня 2021р.
Суддя Орджонікідзевського міського суду В. І. Томаш