Справа № 310/4783/21
2-о/310/183/21
Іменем України
про відмову у відкритті провадження
11 червня 2021 року м. Бердянськ
Суддя Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Дубровська Н.М., розглянувши матеріали за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області,
07 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду через систему «Електронний суд» із заявою, в якій просила встановити факт трудового стажу з 12.10.1994 до 07.07.1999 включно відповідно до вкладишу трудової книжки серії НОМЕР_1 , виданої на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заповненої 06.09.1988, заявнику ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вивчивши матеріали даної заяви, суддя вважає наявними підстави для відмови у відкритті провадження у справі з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 5 ч.2 ст.293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, перелік яких наведено в ч.1 ст.315 ЦПК України. Крім того, ч.2 ст.315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно частини 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Зі змісту заяви ОСОБА_1 вбачається, що встановлення факту трудового стажу їй необхідно для здійснення перерахунку пенсії за віком.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У судовому порядку відповідно до пункту 26 зазначеного Порядку встановлюється лише факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження.
Таким чином, встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про призначення пенсії, а рішення вказаного органу щодо її призначення підлягає оскарженню у встановленому законом порядку.
Крім того, заяви про встановлення фактів трудового стажу не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства. Відмова відповідного органу у встановленні таких фактів може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.
Звертаючись до суду із вказаною заявою, заявник зазначає, що через неправомірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вона позбавлена можливості перерахувати пенсію за віком.
Таким чином, враховуючи, що з поданої заявником заяви про встановлення факту трудового стажу вбачається спір про право, що пов'язане з поновленням трудових прав з подальшою реалізацією права на перерахунок пенсії, то заявлені вимоги не підлягають розгляду в порядку окремого провадження, передбаченому цивільним судочинством, а спір належить вирішувати у порядку позовного провадження, шляхом звернення до адміністративного суду з відповідним позовом, тому у відкритті провадження у справі необхідно відмовити та роз'яснити заявнику, що він має право звернутися із позовом до адміністративного суду.
Керуючись ст. 258-260, 293, 315 ЦПК України, -
У відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - відмовити.
Роз'яснити заявнику, що він має право звернутися із позовом до адміністративного суду за захистом своїх прав.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Н.М. Дубровська