Справа №403/142/21 провадження № 3/403/76/21
24 травня 2021 року смт.Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю. під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, який надійшов від відділення поліції №1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , згідно відомостей, зазначених в протоколі, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , без зареєстрованого місця проживання, громадянина України (паспорт № НОМЕР_1 від 01.08.2019 року, орган 3533), не працюючого
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
До Устинівського районного суду Кіровоградської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія АПР18 №157391, складений 14.04.2021 року поліцейським з реагування патрульної поліції сектору превентивної діяльності №1 (смт.Устинівка) відділення поліції №1 (м.Долинська) Кіровоградського районного управління Національної поліції в Кіровоградській області старшим сержантом поліції Редькіним О.О. з доданими до нього матеріалами, згідно якого 14.04.2021 року близько 09 год. 00 хв. гр-н ОСОБА_1 за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, вчинив відносно своєї матері гр-нки ОСОБА_2 насильство в сім'ї, а саме: умисні дії психологічного характеру, що полягали в висловлюванні в її адресу грубою нецензурною лайкою, погрозах фізичною розправою, шарпав за верхній одяг, не впускав до будинку, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю гр-нки ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до положень ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення та чи витребувано необхідні додаткові дані.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, крім іншого: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог п.9 розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року №1376 (далі - Інструкції), при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, крім іншого, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення, (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Відповідно п.15 розділу ІІ Інструкції до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення.
Адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування передбачена ч.1 ст.173-2 КУпАП.
При цьому ч.2 ст.173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Суддею встановлено, що у складеному стосовно гр-на ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП, міститься запис про притягнення його до адміністративної відповідальності без зазначення при цьому будь-яких інших відомостей, на підставі яких сержантом поліції ОСОБА_3 дана інформація була встановлена.
Викладена в протоколі суть адміністративного правопорушення, вчиненого гр-ном ОСОБА_1 , не містить зазначення такої обов'язкової ознаки об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП, як повторність його вчинення протягом року.
До протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №157391 також не було додано належних письмових доказів на підтвердження повторності вчинення гр-ном ОСОБА_1 протягом року домашнього насильства та кваліфікації у зв'язку з цим його дій за ч.2 ст.173-2 КУпАП, так само як і доказів притягнення гр-на ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за іншою статтею (частиною статті) КУпАП та набрання відповідною постановою суду законної сили.
З огляду на викладене, приходжу до висновку про те, що протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП, стосовно гр-на ОСОБА_1 був складений без додержання вимог ст.256 КУпАП, п.п.9, 15 роділу ІІ Інструкції, що перешкоджає вирішенню питання про призначення його до розгляду.
За змістом ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності, а положеннями ст.245 цього ж Кодексу визначено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Європейським судом з прав людини у рішенні по справі «Карелін проти Російської Федерації» від 20 вересня 2016 року (заява №926/08) зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
Відповідно до роз'яснень викладених в п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст.256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
На підставі викладеного, з урахуванням того, що суд не може здійснювати функцію збирання доказів, що буде свідчити про порушення ним положень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагальності процесу, а протокол про адміністративне правопорушення стосовно гр-на ОСОБА_1 не відповідає вимогам чинного законодавства, що унеможливлює своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом та дотриманням процесуальної форми розгляду, суддя приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП, стосовно гр-на ОСОБА_1 до відділення поліції №1 (м.Долинська) Кіровоградського районного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.221, 251, 256, 268, 278 КУпАП,-
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП, стосовно гр-на ОСОБА_1 з доданими матеріалами - повернути до відділення поліції №1 (м.Долинська) Кіровоградського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.Ю.Атаманова