про відмову в задоволенні клопотання
08 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4775/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши у письмовому провадженні клопотання відповідача про розгляд в судовому засіданні з участю сторін адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Держпраці у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу від 29.03.2021 № 71-к “Про тимчасове виконання обов'язків”.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 КАС України ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
04.06.2021 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з участю сторін, яке обґрунтоване тим, що Управління вважає за необхідне підтвердити свої заперечення щодо наведених позивачем обставин та підстав позову показаннями свідка - начальника Управління Держпраці у Волинській області Міцевського А.П., що є можливим лише у судовому засіданні. Також зазначає, про необхідність з'ясування у судовому засіданні ту обставину, коли позивачу стало відомо про оскаржуваний наказ.
Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд вказаного клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з участю сторін до задоволення не підлягає, з огляду на таке.
Як передбачено пунктом 20 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із частиною другою статті 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до частин п'ятої, сьомої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Разом з тим, відповідно до частини шостої статті 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік справ незначної складності. Відповідно до пункту 1 вказаної норми справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі та призначення її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, суд врахував норми статті 12 КАС України, якими визначено, які справи для цілей цього Кодексу є справами незначної складності.
Частиною четвертою статті 257 КАС України встановлено перелік категорій справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Дана адміністративна справа не підпадає під вказаний перелік.
Таким чином, з огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому, суд не вбачає підстав для розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, які беруть участь у справі.
Водночас, суд звертає увагу, що відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно із приписами статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Разом з тим, суд зауважує, що предметом спору у даній справі є наказ Управління Держпраці у Волинській області від 29.03.2021 № 71-к “Про тимчасове виконання обов'язків” та відповідно до предмету доказування входять обставини щодо наявності або відсутності підстав для винесення такого наказу.
Суд звертає увагу, що відповідно до вимог статті 162 КАС України заперечення проти позову відповідач викладає у відзиві на позовну заяву.
В ухвалі про відкриття провадження у справі від 17.05.2021 суд встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Проте, на даний час відповідачем не подано, ні відзиву з викладенням заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, ні доказів в підтвердження обставин, на яких ґрунтуються такі заперечення відповідача.
Тобто, позиція відповідача щодо заявлених позовних вимог суду не відома.
Водночас, у поданому клопотанні про розгляд справи в судовому засіданні з участю сторін, відповідач зазначає, що показаннями свідка підтвердить заперечення проти позову.
Нормами частини першої статті 65 КАС України визначено, що як свідок в адміністративній справі судом може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що належить з'ясувати у справі.
Відповідно до частини другої вказаної статті свідок викликається в судове засідання з ініціативи суду або учасників справи. Учасник справи, заявляючи клопотання про виклик свідка, повинен зазначити його ім'я, місце проживання (перебування), роботи чи служби та обставини, щодо яких він може дати показання.
Показаннями свідка є повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи (частина перша статті 91 КАС України).
Згідно із частинами першою-другої статті 92 КАС України, виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім'я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити.
Частиною першою статті 92 КАС України передбачено, що заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання у справі.
Відповідно до частин першої, другої статті 166 КАС України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Проте, відповідач окремого клопотання про виклик свідка із зазначенням обставин щодо яких свідок може дати показання, як це передбачено статтею 166 КАС України, не заявляє, а лише вказує, що Управління вважає за необхідне підтвердити свої заперечення щодо наведених позивачем обставин та підстав позову показаннями свідка - начальника Управління Держпраці у Волинській області Міцевського А.П.
Будь-яких інших підстав щодо необхідності розгляду даної справи у судовому засіданні з викликом сторін відповідачем не наведено.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 12, 166, 248, 262 КАС України, суд
В задоволенні клопотання відповідача про розгляд в судовому засіданні з участю сторін адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя Р.С. Денисюк