№ 2а-3288/09/1211
Іменем України
19 серпня 2009 року Краснолуцький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Хоменко В.І. при секретарі судового засідання Трус А.В.
За участю сторін: ., від відповідача: Трофимової Г.О. за довіреністю від 09.01.2009р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання дій посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області незаконними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красний Луч. в якому послався, що він як інвалід 2 групи 1 категорії внаслідок захворювання пов'язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС. учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 1 категорії, отримує пенсію, призначену йому у відповідності з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно зі ст.54 цього Закону призначений розмір пенсії для інвалідів 3 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Оскільки вказані пенсії виплачуються у меншому розмірі, він звернувся до відповідача з вимогою про перерахування йому пенсії та встановити її розмір у встановленому законом розмірі, але йому у цьому було відмовлено. Тому позивач просить визнати дії відповідача по відмові у задоволені його вимог неправомірними. Зобов'язати відповідача провести йому вказані перерахунки, визначити йому пенсію у встановлених законом розмірах, починаючи з дня звернення до управління Пенсійного Фонду України в м. Красний Луч із заявою про перерахунок пенсії та відповідно до вимог ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, перераховувати розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Перерахунок пенсії здійснювати з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму
Позивач в судове засідання не зявився і просив розглянути позов без його присутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, підтримав доводи викладені в запереченнях на позовну заяву та просив суд відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення сторони , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 та довідки МСЕ № 0043398 від 10.09 .2003 року позивач є інвалідом 2 групи, 1 категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно заяви позивача 26 червня 2009 року позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області із заявою про призначення йому пенсії у розмірі, встановленому частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраж
дали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р., але йому було відмовлено у призначенні зазначеної пенсії, у зв'язку з правомірністю здійснення управлінням розрахунку.
Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Цим же Законом визначено, що порядок обчислення вказаних пенсій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 р. «Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено такий новий порядок, при цьому у ньому продубльовані вказані положення Закону стосовно того, що розмір пенсії для інвалідів 3 групи повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 р., що набрав чинності з 1 січня 2007 р. (із змінами від 15 березня 2007 р.), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 1 січня 380 грн., з 1 квітня 406 грн., з 1 жовтня 411 грн.
З 1 січня 2008 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно до якого був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 1 січня- 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Відповідно до ст. 54 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008 року № 835 - VI розмір прожиткового мінімуму на одну особу встановлюється у розмірах, що діяли у 2008 році.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» частини третю і четверту статті 54 було замінено чотирма частинами такого змісту:
«У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:
по І групі інвалідності - 220 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по III групі інвалідності- 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження:
по І групі інвалідності- 160 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності- 150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по III групі інвалідності- 140 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по І групі інвалідності- 130 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності- 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по III групі інвалідності- 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили праце
здатність»
Текст статті 50 Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було викласти в такій редакції:
«Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
інвалідам І групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2007 року № 10-рп/2008 положення п. 28 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», яким були змінені статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнанні такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином позивачу, як інваліду 3 групи особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Посилання відповідача на те, що відповідно до положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 р. базовим для обчислення розміру спірної пенсії по інвалідності слід брати суму 19 грн. 91 коп. на увагу не заслуговують.
Дійсно вказаною Постановою встановлені вказані суми, як базові для обчислення спірних сум пенсій.
Однак суд вважає, що ця Постанова суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також раніше прийнятій на виконання цього Закону, Постанові Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 р. « Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, й пенсій у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пізніше прийняті Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 р. та № 1293 від 27 грудня 2005 р. не містять у собі вказівок про те, що вони скасовують положення Постанови Кабінету Міністрів України 523 від 30 травня 1997 р.
Оскільки Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 р. затверджено новий порядок обчислення спірних пенсій, то після його прийняття положення Постанови Кабінету Міністрів України № 583 від 26 липня 1996 р. також не повинні застосовуватися, тому що вони регулювали питання обчислення пенсій до прийняття нового порядку.
На даний час ніяких змін ні до самого Закону, ні до вказаної Постанови в цій частині не внесено, вони є чинними, а тому закріплені в них норми повинні застосовуватися у такому вигляді, як вони викладені.
Відповідно до пункту 1 та 6 статті 92 Конституції України, статті 71 спеціального закону, відповідно до якого дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону, а також абзацом 2 преамбули, частиною 3 статті 4 пунктом 2 частини 1 статі 8 та пунктами 13, 16 Прикінцевих положень загального закону, якими передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. До приведення законодавства України у відповідність із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Крім того, відповідно до Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” від 05.10.2006 року № 2939-IV, який набув чинності 01.01.2006 року стаття 67 доповнена частиною третьою такого змісту:
„У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щорічної компенсації сім'ям годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму ”.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії - її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області 26 червня 2009 року, то розмір пенсії повинен перераховуватися з 1 липня 2009 року.
Таким чином, позовні вимоги позивача знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку із цим суд вважає за можливе визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії позивачу незаконними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 01 липня 2009 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07. 2003 р. № 1058, ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 19.12.2006 р. № 489, ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01липня 2009 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області здійснювати перерахунок розміру пенсії, визначений відповідно до статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” від 28 лютого 1991 року № 796-XII, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до вимог ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” від 28 лютого 1991 року № 796-XII у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.