Постанова від 05.10.2009 по справі 2а-1169/09/1211

Справа № 2а-1169/09/1211

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2009 року Суддя Краснолуцького міського суду Хоменко В.І, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2009 року позивач звернулася до Краснолуцького суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради, в якому послалася, що вона має дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. У відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Але відповідач здійснював виплати в значно менших розмірах.

Просить визнати бездіяльність відповідача - Управління праці та соціального захисту населення неправомірною, зобов'язати відповідача провести перерахунок та доплату суми недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача Управління праці та соціального захисту населення різницю недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік в сумі 1896, 41 грн., за 2008 рік в сумі 4573, 80 грн. за 2009 рік- 1238,70 грн.

У судове засідання позивач не з'явився, у попередньому судовому засідання позивач підтримала позовні вимоги, але строк давності відновити не просила.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення у судове засідання не з'явився, заперечення щодо позовних вимог суду надав, де звернувся з клопотанням про розгляд справи без його участі.

. Суд , дослідивши матеріали справи у письмовому провадженні, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1.

Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження дитини.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку їй виплачує відповідач.

При цьому допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачеві в розмірах, визначених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено.

У статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 22 березня 2001 року, міститься загальна норма про те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

П..3 Розділу VIII Прикінцевих положень цього Закону в редакції від 25 березня 2005 року передбачено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 р., в черговий раз було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію статті 15 та п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційним, у зв'язку з чим втратили чинність.

З цього моменту зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку на 2007 рік не приймалося.

Такими чином, Управління праці та соціального захисту населення зобов'язано здійснити донарахування та виплату позивачу суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Згідно ст.. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Згідно до ст.. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Позовні заяви приймаються до розгляду адміністративним судом незалежно від закінчення строку звернення до адміністративного суду.

У позові позивач не звертався до суду з проханням про відновлення строку позовної давності і не надав підстав для того, щоб суд визнав їх поважними.

Відповідач у запереченні звернувся до суду з проханням і наполягає на застосуванні судом зазначеної норми при вирішені спору, тобто відмови у позові за пропуском строку звернення до суду.

Таким чином, суд вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду і у цій частині позові слід відмовити.

Що стосується позовних вимог позивача за 2008 рік, суд виходить з наступного.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» № 107 від 28 грудня 2007 року встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Судом встановлено, що саме в такому порядку позивачеві нараховувалася та виплачувалася спірна допомога.

Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 стосується лише неконституційності положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» і ніякого відношення до положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року щодо встановлення вказаного розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку немає .

За таких обставин, вимоги позивача в частині неправильного нарахування та виплати спірної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відносно виплати за 2009 рік, то позивач з цим питанням не зверталася до відповідача. Таким чином в цій частині вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 99,100,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, суд-

ПОСТАНОВИВ:

У позовних вимогах ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя