Рішення від 28.05.2021 по справі 594/532/21

Справа № 594/532/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2021 року

Борщівський районний суд Тернопільської області

у складі: головуючого Зушман Г.І.

з участю секретаря Шимків Н.І.

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Борщеві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Борщівської міської ради, третя особа ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про визнання за ним права власності, як за спадкоємцем за законом, на 1/3 частину домоволодіння, розташованого в АДРЕСА_1 , що належало його матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та на 1/3 частину цього ж домоволодіння, що належало його батькові ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також просить визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 0,9882 га для ведення товар­ного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6120886600010010260, яка розташована на території Пищатинської сільської ради Борщівського району Тернопільської області і належала його померлій матері ОСОБА_3 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 804245, виданого Борщівською РДА 27 грудня 2005 року, посилаючись на те, що при зверненні в нотаріальну контору з метою оформлення спадщини на вказане майно йому було відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів на домоволодіння, а також через виявлені розбіжності в документах, оскільки в Державному акті на право власності на земельну ділянку прізвище власника земельної ділянки ОСОБА_5 , а у свідоцтві про смерть прізвище спадкодавця зазначене як ОСОБА_5 .

Позивач у підготовче засідання не прибув, у поданій суду письмовій заяві, просить задовольнити позовні вимоги та розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача Борщівської міської ради в підготовче засідання не прибув, від нього поступила письмова заява про визнання позову, в якій просить справу слухати за його відсутності.

Третя особа ОСОБА_2 в підготовче засідання не прибула, від неї поступила письмова заява, в якій не заперечує проти задоволення позову та просить справу слухати за її відсутності.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Дослідивши та оцінивши докази по справі суд встановив такі факти.

Приватний нотаріус Борщівського районного нотаріального округу Тернопільської області Прокопович Л.П. 15 грудня 2020 року листом №371/02-14 відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 , на майно яке складається із 1/3 частини житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться по АДРЕСА_1 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. Нотаріусом також відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,9882 га для ведення товар­ного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6120886600010010260, яка розташована на території Пищатинської сільської ради Борщівського району Тернопільської області і належала ОСОБА_3 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 804245, виданого Борщівською РДА 27 грудня 2005 року, оскільки нотаріусом були виявлені розбіжності, а саме, в Державному акті на право власності на земельну ділянку прізвище власника земельної ділянки ОСОБА_5 , а у свідоцтві про смерть прізвище спадкодавця зазначене як ОСОБА_5 . Крім того, нотаріусом зазначено, що у довідці міської ради вказано, що членом двору була ОСОБА_5 .

Також, 25 березня 2020 року приватний нотаріус Борщівського районного нотаріального округу Тернопільської області Прокопович Л.П. листом №55/02-14 відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 батька ОСОБА_4 , на майно яке складається із 1/3 частини житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться по АДРЕСА_1 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Згідно зі ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Рішенням сьомої сесії першого скликання Пищатинської сільської ради від 16 жовтня 1993 року ОСОБА_4 передано безоплатно у власність земельну ділянку площею 0,25 га - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно характеристики будинку, господарських будівель та споруд та інформаційної довідки про стан нерухомого майна, виготовлених техніком з інвентаризації нерухомого майна ФОП ОСОБА_6 05 квітня 2021 року, вартість домоволодіння АДРЕСА_1 , за виключенням вхідних сходів та козирка, побудованих у 2000 році становить 424460,42 грн. До складу домоволодіння входить: житловий будинок «А»; веранда «а»; ганок «а1»; господарський будинок «Б»; господарський будинок «В»; погріб «пг»; господарський будинок «»Г»; ворота «І»; огорожа «ІІ»; огорожа «ІІІ»; замощення «ІV»; криниця «V». Житловий будинок побудовано в 1966 році, господарські будівлі та споруди - у 1966-1982 роках.

Згідно довідки Борщівської міської ради №297 від 11 грудня 2020 року та доданих до матеріалів справи копій особового рахунку з погосподарських книг с.Пищатинці Борщівського району за 1986-1990 рр., 1990-1991 р.р. домоволодіння, що знаходиться в АДРЕСА_1 , і у якому проживали: голова двору- ОСОБА_4 ; його дружина - ОСОБА_3 та син ОСОБА_1 відносився до категорії колгоспних дворів.

Станом на 15 квітня 1991 року ці ж члени колгоспного двору є такими, що не втратили права на частку в колгоспному дворі.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п.6 постанови «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» від 22.12.95 № 20, до правовідносин, що виникли до прийняття 15 квітня 1991 року Закону України «Про власність», застосовується чинне на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15.04.1991 року, мають вирішуватися за нормами, що регулюють власність цього двору, а саме: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, які до 15.04.1991 року не втратили права на частку в його майні. Розмір частки члена двору визначається, виходячи з рівності усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

Отже, членам колгоспного двору, в тому числі спадкодавцям, належало право власності на спірне будинковолодіння по 1/3 частині кожному.

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00030077821 від 25 березня 2021 року спадкодавці ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (до реєстрації шлюбу - ОСОБА_7 ) уклали шлюб 03 травня 1967 року, про що виконавчим комітетом Стрілковецької сільської ради було зроблено відповідний актовий запис за №08. Прізвище дружини після укладення шлюбу ОСОБА_5 . 22 квітня 2003 року даний шлюб між ними розірвано, про що складено відповідний актовий запис за №60.

Згідно наявної в матеріалах справи копії Державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 804245, виданого 27 грудня 2005 року Борщівською районною держадміністрацією на підставі розпорядження від 04 жовтня 2005 року №433, власником земельної ділянки площею 0,99 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6120886600:01:001:0260, яка розташована на території Пищатинської сільської ради є ОСОБА_3 .

Як вбачається з Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25 березня 2021 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,9882 га, кадастровий номер 6120886600:01:001:0260, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Пищатинської сільської ради становить 29859,10 грн.

Згідно довідки, виданої Борщівською міською радою 24 березня 2021 року № 45, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на праві власності належала земельна ділянка площею 0,99 га згідно Державного акта серія ЯБ №804245.

Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що померлій ОСОБА_3 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 804245, виданого 27 грудня 2005 року Борщівською районною держадміністрацією належала земельна ділянка площею 0,99 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6120886600:01:001:0260, яка розташована на території Пищатинської сільської ради, однак в Державному акті помилково вказано власником « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_3 ».

ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Тернопіль померла ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 20 березня 2020 року Борщівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).

ОСОБА_4 у заяві, поданій нотаріусу, вказав, що не претендує на набуте під час шлюбу спадкове майно колишньої дружини ОСОБА_3 , оскільки воно є її особистою власністю.

Третя особа ОСОБА_2 у заяві про відмову від прийняття спадщини, поданій у встановлений законом строк нотаріусу, відмовилась від прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 .

Таким, що прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , зокрема 1/3 частину спірного домоволодіння та земельну ділянку площею 0,99 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6120886600:01:001:0260, яка розташована на території Пищатинської сільської ради, є син покійної ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги спадкування за законом, що підтверджується заявою до нотаріуса про прийняття спадщини та даними листа приватного нотаріуса Борщівського районного нотаріального округу Тернопільської області Прокопович Л.П. від 15 грудня 2020 року №371/02-14.

Родинні відносини між позивачем ОСОБА_1 та спадкодавцем ОСОБА_3 , яка є матір'ю позивача, підтверджуються рішенням Борщівського районного суду Тернопільської області від 09 листопада 2020 року (справа №594/1382/20).

Інших спадкоємців, які б заявили своє право на спадкове майно померлої ОСОБА_3 немає.

Що стосується зазначення по різному прізвища спадкодавця ОСОБА_3 у документах, а саме, в Державному акті на право власності на земельну ділянку прізвище власника земельної ділянки ОСОБА_5 , а у свідоцтві про смерть прізвище спадкодавця зазначене як ОСОБА_5 , а також у довідці міської ради та погосподарських книгах по с.Пищатинці за 1986-19990, 1991-1995 роки вказано, що членом двору була ОСОБА_5 , то враховуючи досліджені в судовому засіданні вищенаведені письмові докази, судом встановлено, те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_3 одна і та ж особа, а такі розбіжності допущені посадовими особами при оформленні відповідних документів.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Тулин Борщівського району помер ОСОБА_4 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане 14 вересня 2020 року Ланівецькою сільською радою).

За життя, 21 травня 2016 року, ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Борщівського районного нотаріального округу Тернопільської області Прокопович Л.П., яким усе належне йому на день смерті майно заповів дружині ОСОБА_8 .

Згідно довідки Борщівської міської ради №44 від 24 березня 2021 року у спадкодавця була друга дружина ОСОБА_8 , 1949 року народження.

ОСОБА_8 у заяві про відмову від прийняття спадщини, поданій у встановлений законом строк нотаріусу, відмовилась від прийняття спадщини за вищевказаним заповітом та за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 .

Третя особа ОСОБА_2 у заяві про відмову від прийняття спадщини, поданій у встановлений законом строк нотаріусу, відмовилась від прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_4 .

Отже, після померлого ОСОБА_4 , таким, що прийняв спадщину, зокрема 1/3 частину спірного домоволодіння, є син покійного ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги спадкування за законом, що підтверджується заявою до нотаріуса про прийняття спадщини та даними листа приватного нотаріуса Борщівського районного нотаріального округу Тернопільської області Прокопович Л.П. від 25 березня 2020 року №55/02-14.

Родинні відносини між позивачем ОСОБА_1 та спадкодавцем ОСОБА_4 , який є батьком позивача, підтверджуються свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_3 .

Інших спадкоємців, які б заявили своє право на спадкове майно померлого ОСОБА_4 немає.

Відповідно до ст.ст.1216-1218 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Аналізуючи всі досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи те, що відповідачем заперечень щодо задоволення позову надано не було, позов ним визнано, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки є обґрунтованими, підставними, ґрунтуються на вимогах закону, а тому, підлягають задоволенню.

На підставі ст.ст. 16, 25, 26, 200, 376, 392, 1218, 1223, 1233-1235, 1261 ЦК України, керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 141,200, 206, 263, 265, п.15.5 Перехідних положень ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , як за спадкоємцем за законом, право власності на 1/3 частину домоволодіння, розташованого в АДРЕСА_1 , до складу якого входить: житловий будинок «А»; веранда «а»; ганок «а1»; господарський будинок «Б»; господарський будинок «В»; погріб «пг»; господарський будинок «»Г»; ворота «І»; огорожа «ІІ»; огорожа «ІІІ»; замощення «ІV»; криниця «V», яка належала ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , як за спадкоємцем за законом, право власності на 1/3 частину домоволодіння, розташованого в АДРЕСА_1 , до складу якого входить: житловий будинок «А»; веранда «а»; ганок «а1»; господарський будинок «Б»; господарський будинок «В»; погріб «пг»; господарський будинок «»Г»; ворота «І»; огорожа «ІІ»; огорожа «ІІІ»; замощення «ІV»; криниця «V», яка належала ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 , як за спадкоємцем за законом, право власності на земельну ділянку площею 0,99 га, кадастровий номер 6120886600010010260, що розташована на території Пищатинської сільської ради Борщівського району Тернопільської області та належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на підставі Державного акту серія ЯБ № 804245, виданого на ім'я ОСОБА_3 .

Судові витрати по справі покласти на сторони в тій частині, в якій вони їх понесли.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Борщівський районний суд Тернопільської області до Тернопільського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , житель с.Пищатинці Борщівського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Борщівська міська рада, що знаходиться за адресою: м.Борщів, вул.Грушевського,2 Борщівського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04058485.

Третя особа: ОСОБА_2 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Повне рішення складено 07 червня 2021 року.

Головуючий

Попередній документ
97540195
Наступний документ
97540197
Інформація про рішення:
№ рішення: 97540196
№ справи: 594/532/21
Дата рішення: 28.05.2021
Дата публікації: 11.06.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Борщівський районний суд Тернопільської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за законом.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Закрито провадження (28.05.2021)
Дата надходження: 13.04.2021
Предмет позову: про визнання права власності
Розклад засідань:
05.05.2021 16:30 Борщівський районний суд Тернопільської області
28.05.2021 10:30 Борщівський районний суд Тернопільської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ЗУШМАН ГАННА ІВАНІВНА
суддя-доповідач:
ЗУШМАН ГАННА ІВАНІВНА
відповідач:
Борщівська міська рада
позивач:
Кулешко Іван Іванович
третя особа:
Марущак Надія Іванівна