Справа №449/670/21
09.06.2021 м. Перемишляни
09.06.2021 року, суддя Перемишлянського районного суду Львівської області - Гуняк Олександра Ярославівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділення поліції №3 Львівського районного управління поліції ГУНП у Львівській області НП Українипро притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, інваліда 2 групи, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ч.3 ст. 178 КУпАП, -
Згідно адміністративного матеріалу, який надійшов на адресу Перемишлянського районного суду Львівської області, 08.05.2021 р., о 15 год. 00 хв. знаходячись біля будинку №63 по вул. Галицькій в м.Перемишляни, перебував у п'яному вигляді, хитався, мав неохайний одяг, своїм зовнішнім виглядом ображав людську мораль.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Ч. 1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Ч. 3 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
Відтак, в протоколі про адміністративне правопорушення не в повній мірі викладено суть адміністративного правопорушення вчиненого ОСОБА_1 передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП.
Кваліфікуючи дії за ч. 3 ст. 178 КУпАП, працівником поліції, не долучено належно оформлених доказів, підтверджуючих вчинення ОСОБА_1 повторно, протягом року після накладення адміністративного стягнення за вчинене правопорушення, що є необхідним для вирішення справи. Зокрема, відсутня належним чином засвідчена копія судового рішення про притягнення останньої до адміністративної відповідальності за вчинення даного правопорушення, а також в протоколі не вказано кваліфікуючу ознаку повторності вчинення даного правопорушення.
Слід зазначити, що повторність правопорушення, передбачає повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили.
Також, суд звертає увагу, що Відділенням поліції №3 Львівського районного управління поліції ГУНП у Львівській області НП України, скеровано до суду два протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 178 КУпАП (серії ВАБ №106731 від 08.05.2021 р. та серії ВАБ №354439 від 08.05.2021 р.).
Суд наголошує, що відповідно до ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Отже, нормою прямої дії встановлено заборону на притягнення двічі до одного виду юридичної відповідальності за одне й те саме правопорушення.
Крім того, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.
Суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП - обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
З огляду на те, що у матеріалах справи містяться суперечності, про які зазначено вище, вважаю, що по справі неможливо прийняти остаточне рішення, а тому її слід направити для усунення виявлених недоліків в Відділення поліції №3 Львівського районного управління поліції ГУНП у Львівській області НП України.
На підставі ст.ст. 256, 278 КУпАП,-
матеріали справи про вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 178 КУпАП, направити у Відділення поліції №3 Львівського районного управління поліції ГУНП у Львівській області НП Українидля усунення недоліків у оформленні справи про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Гуняк Олександра Ярославівна