Справа № 2-А-494
2010р.
25 лютого 2010 року Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Дячкова С.В.
при секретарі Тур І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпродзержинську в залі суду цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора ДПС відділу ДАІ м. Дніпродзержинська старшини міліції Мізюк О.Є., відділу ДАІ з обслуговування адміністративної території м. Дніпродзержинська МВС України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
18 січня 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому зазначив, що 06 квітня 2009 року об 11 годині 35 хвилин, керуючи автомобілем Фіат Добло державний НОМЕР_1, на перехресті пр. Аношкіна та вул. Сировця в м. Дніпродзержинську він проїхав перехрестя на заборонний жест регулювальника, про що відповідачем було складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено постанову серії АЕ № 131554, якою встановлено, що позивач порушив п. 8.8 ПДР України, здійснивши рух на заборонений сигнал регулювальника, якою на нього накладено штраф в розмірі 425 гривень. Позивач вказану постанову вважає незаконною та просить її скасувати з наступних підстав: хоча він 06 квітня 2009 року і рухався на своєму автомобілі Фіат Добло, р/н НОМЕР_1, по пр. Аношкіна зі сторони мостового переходу через р. Дніпро в м. Дніпродзержинську, однак ніяких порушень Правил дорожнього руху не скоював. Поряд з його автомобілем, у попутному напрямку, трохи попереду рухався автомобіль Москвич, який зупинився поряд з ним, та яз-за якого він не бачив регулювальника. Коли автомобіль Москвич почав рухатись, він поїхав за ним, бо вважав, що їм дозволено рух, але коли він вже виїхав на перехрестя, регулювальник змінив жест на заборонений, у зв'язку з тим, що йому необхідно було закінчити маневр, він продовжив рух, але його зупинив працівник ДАІ і повідомив, що він, начебто, порушив Правила дорожнього руху України і проїхав перехрестя на заборонний жест регулювальника. Одразу на його ім'я був складений протокол про адміністративне правопорушення і винесена постанова про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Але, як при складанні протоколу, так і при винесенні постанови, позивач не погоджувався з інкримінованим йому правопорушенням. Однак працівниками ДАІ його пояснення не були прийняті до уваги і його було притягнуто до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні позивач не заявився, у зв'язку з тим, що знаходиться у відрядженні, але наполягав на задоволенні своїх вимог, та просив розглядати справу без його участі.
Відповідачі інспектор ДПС ДАІ м. Дніпродзержинська та представник відділу ДАІ з обслуговування адміністративної території м. Дніпродзержинська МВС України в Дніпропетровській області в судове засідання не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Суд вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України , суд, при вирішенні справ керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України .
Частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до вимог ст. 280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати всі обставини, що підлягають з'ясуванню при винесенні постанови, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильності вирішення справи.
Судом встановлено, що позивач 06 квітня 2009 року об 11 годині 35 хвилин, керуючи автомобілем Фіат Добло державний НОМЕР_1, на перехресті пр. Аношкіна та вул. Сировця в м. Дніпродзержинську , зі сторони мостового переходу через р. Дніпро в м. Дніпродзержинську, поряд з його автомобілем, у попутному напрямку, трохи попереду рухався автомобіль Москвич, який зупинився поряд з ним, та яз-за якого він не бачив регулювальника. Коли автомобіль Москвич почав рухатись, він поїхав за ним, бо вважав, що їм дозволено рух, але коли він вже виїхав на перехрестя, регулювальник змінив жест на заборонений, у зв'язку з тим, що йому необхідно було закінчити маневр, як передбачено ПДР, та закінчив маневр коли вже було змінено жест регулювальником, в цей час з ним в машині знаходились особи, яких він просив зафіксувати у протоколі разом з їх поясненнями, але працівник ДАІ, не зважаючи на пояснення позивача, цього не зробив, а склав протокол на позивача про адміністративне правопорушення та постанову АЕ № 131554 від 06.04.2010р., про накладання на позивача адміністративного стягнення у розмірі 425 грн.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом…, а також виявлення причин і умов, що сприяють здійсненню адміністративних правопорушень.
Згідно ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а почате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 289 КУпАП, в разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суд вважає, що в діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.2 ст. 122 КУпАП , оскільки відповідач не надав суду доказів, які достовірно вказують на наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 122 КУпАП .
Таким чином, право позивача на використання своїх конституційних прав у сфері публічно-правових відносин з боку відповідача порушено і підлягає судовому захисту.
Керуючись ст.ст. 9 , 17 , 19 , 71 , 160 - 162 КАС України , на підставі ст.ст. 280 , 287 , 288 , 293 КУпАП , суд, -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора ДПС відділу ДАІ м. Дніпродзержинська старшини міліції Мізюк О.Є., відділу ДАІ з обслуговування адміністративної території м. Дніпродзержинська МВС України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову серії АЕ № 131554 від 06.04.2010р., винесену інспектором ДПС ДАІ м. Дніпродзержинська старшиною міліції Мізюком О.Є., про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності по ч.2 ст. 122 КУпАП та накладанні адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. - скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського Апеляційного Адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-дненний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя: