ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
07 червня 2021 року м. Київ № 640/15043/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справи України по Донецькій області, Міністерства внутрішніх справи України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України
про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справи України по Донецькій області (87553, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Новоросійска, 28, код ЄДР: 08734322), Міністерства внутрішніх справи України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДР: 00032684), в якому просить суд:
1) визнати протиправною відмову Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» та до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років;
2) зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» та Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 , відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та п/п. 4.1.6 п. 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 № 3720-ХІІ до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 18.10.1996 по 06.11.2015 загальною кількістю 04 роки 03 міс. 03 днів;
3) зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» та Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України підготувати та направити до органу Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Пунктом 9 ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Натомість, під викладом обставин розуміється обґрунтування порушених прав та інтересів позивача оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача у сфері публічно-правових відносинах.
Так, позивачем у позовній заяві зміст позовних вимог звернутий до: (1) Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справи України по Донецькій області та (2) Міністерства внутрішніх справи України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України.
В той же час, ознайомлюючись зі змістом позовної заяви (її описовою частиною) суддею встановлено, що така позовна заява не містить викладу обставин та обґрунтування змісту позовних вимог заявлених до Міністерства внутрішніх справи України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, оскільки у позовній заяві позивач не зазначає, які саме дії Міністерства внутрішніх справи України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України є протиправними та привели до порушення прав та інтересів позивача.
З огляду на що позивачу слід викласти обставини щодо правового обґрунтування позовних вимог звернутих до Міністерства внутрішніх справи України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України зазначивши, які саме дії вказаного відповідача є протиправними та які саме положення вимог законодавства України (пункт, частину, статтю) порушено Міністерством внутрішніх справи України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України своїми діями відносно ОСОБА_1 .
Крім того, позивачем заявлено вимогу про зобов'язання Державну установу «Територіальне медичне Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» та Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України підготувати та направити до органу Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 .
Разом з тим, по-перше, у такій позовній вимозі позивач не конкретизує, до якого саме органу Пенсійного фонду України ? позивач просить суд зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» та Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України підготувати та направити необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 .
По-друге, позивач не конкретизує, які саме необхідні документи ? позивач просить суд зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» та Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України підготувати та направити до органу Пенсійного фонду України. При цьому, зважаючи на те, що така позовна вимога звернута до 2 (двох) відповідачів, позивачу слід конкретизувати, які саме конкретні документи у кожного з відповідачів він просить суд зобов'язати підготувати та направити до органу Пенсійного фонду України.
По-третє, вказана позовна вимога взагалі не містить викладу обставин щодо правового обґрунтування відносно кожного з відповідачів.
По-четверте, суд звертає увагу позивача на те, що виходячи з положень ч. 1 ст. 5 та ч. 2 ст. 245 КАС України передумовою застосування такого способу захисту прав, як заявлено позивачем відносно вимоги зобов'язального щодо підготувати та направити до органу Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 , є визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень кожного з відповідачів, оскільки заявлений позивачем спосіб захисту в цій частині може бути реалізований лише за умови попереднього визнання рішень, дій чи бездіяльності відповідачів протиправними.
У зв'язку з чим позивачу в цій частині слід визначитись з питанням щодо заявлених позовних вимог із зазначенням - які протиправні дії вчинені кожним з відповідачів, чи допущена протиправна бездіяльність або ж прийнято протиправне рішення, що є передумовою застосування заявленого позивачем способу захисту.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
На виконання вимог вказаної норми позивачем надано докази сплати судового збору у розмірі 908,00 грн., тобто лише за 1 (одну) вимогу немайнового характеру.
Разом з тим, з прохальної частини позовної заяви видно, що позивачем заявлено 3 (три) вимоги немайнового характеру.
Так, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 ст. 6 «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01.01.2021 - 2270,00 грн.
Відтак, за звернення до суду з даним позовом позивачу слід сплатити судовий збір у загальному розмірі 2724,00 грн.
Разом з тим, зважаючи на те, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., останньому слід доплатити судовий збір у розмірі 1816,00 грн.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що позивачем не надано суду доказів звернення позивача до Міністерства внутрішніх справи України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України.
Отже, наведене вище свідчить про недотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду (вул. Болбочана Петра, 8, корп. 1, блок А, м. Київ, 01601) протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:
1) уточненої позовної заяви (відповідно до кількості учасників справи) із приведенням позовної заяви у відповідність до вимог п.п. 4, 5 та п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України із зазначенням чіткого та зрозумілого змісту позовних вимог як того вимагають положення ч. 1 ст. 5 та ч. 2 ст. 245 КАС України, з урахуванням висновків суду, викладених у даній ухвалі та із викладом обставин та правовим обґрунтуванням кожної із заявлених позовних вимог щодо кожного з відповідачів, конкретизувавши, які саме рішення, дій чи бездіяльності прийняті кожним з відповідачів, є протиправними та призвели до порушення прав та інтересів позивача, конкретизувавши:
до якого саме органу Пенсійного фонду України ? позивач просить суд зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» та Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України підготувати та направити необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 ;
які саме необхідні документи ? позивач просить суд зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» та Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України підготувати та направити до органу Пенсійного фонду України. При цьому, зважаючи на те, що така позовна вимога звернута до 2 (двох) відповідачів, позивачу слід конкретизувати, які саме конкретні документи у кожного з відповідачів він просить суд зобов'язати підготувати та направити до органу Пенсійного фонду України;
2) оригіналу документу про доплату судового збору у розмірі 1816,00 грн.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Відповідно до положень ст. 169 та ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про залишення позову без руху не оскаржується.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.А. Кармазін