Рішення від 08.06.2021 по справі 640/21749/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2021 року м. Київ № 640/21749/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ОРАТА»

до Головного управління ДПС у м. Києві

Державної податкової служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов?язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ОРАТА» (далі також - позивач, ТОВ «ТД «ОРАТА», Товариство) з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі також - відповідач 1, ГУ ДПС у м. Києві) та Державної податкової служби України (далі також - відповідач 2, ДПС України), в якому просило: 1) визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних регіонального рівня Головного управління ДПС у м. Києві від 24.04.2020 №1536972/35809902, №1536974/35809902, №1536971/35809902, №1536970/35809902, №1536975/35809902 про відмову в реєстрації податкових накладних №5 від 23.03.2020, №6 від 23.03.2020, №7 від 23.03.2020, №8 від 24.03.2020, №10 від 30.03.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних; 2) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №5 від 23.03.2020, №6 від 23.03.2020, №7 від 23.03.2020, №8 від 24.03.2020, №10 від 30.03.2020 датою їх фактичного отримання, і вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою такого отримання.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ТОВ «ТД «ОРАТА» отримало від контролюючого органу через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» квитанції від 13.04.2020 та 14.04.2020 з відомостями про зупинення реєстрації ряду податкових накладних позивача. Проаналізувавши зміст квитанцій позивач дійшов висновку про відсутність у контролюючого органу підстав для зупинення реєстрації податкових накладних. Разом з тим, на виконання вимог п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивач 17.04.2020 надіслав ГУ ДПС у Київській області відповідні повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Проте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних такі документи безпідставно не були враховані, а натомість прийняті оспорювані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних Товариства. Позивач вважає, що такі рішення контролюючого органу не містять чіткі підстави для їх прийняття (зокрема, не містять посилань на відсутність у позивача конкретних документів). Водночас позивач стверджує, що обставини зупинення реєстрації податкових накладних не спростовують ані факту здійснення позивачем господарських операцій, ані наявності у позивача первинних документі, що підтверджують право виписки податкових накладних.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі №640/21749/20 та цю справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від представника ГУ ДПС у м. Києві через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, де відповідач 1 просив відмовити у задоволенні позову повністю. В обгрунтування своїх заперечень представник відповідача навів лише нормативне регулювання спірних правовідносин та детальних пояснень щодо підстав та причин прийняття комісією регіонального рівня оспорюваних рішень у випадку податкових накладних позивача суду не навів.

Відповідач 2 (ДПС України) правом на подання до суду відзиву на позовну заяви та/або додаткових документів не скористався, хоча був належним чином повідомлений про розгляд судової справи.

У свою чергу позивач подав до суду відповідь на відзив, у тексті якої повторно наголосив на своїй позиції.

Розглянувши подані представниками позивача і відповідача 1 документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з тексту позовної заяви та долучених до нього документів, ТОВ «ТОРПВЕЛЬНИЙ ДІМ «ОРАТА» (як виконавцем) і Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Десна» (як замовником) був укладений договір транспортно-експедиційного обслуговування від 10.03.2016. За умовами цього договору виконавець зобов'язався від свого імені та за рахунок замовника укласти один або декілька договорів перевезень в міжнародному автомобільному сполученні, тим самим, організувавши та забезпечивши транспортування вантажів замовника відповідно до його письмових вказівок, а замовник, у свою чергу - сплатити виконавцеві винагороду за виконання доручення.

Сторони також узгодили, що для здійснення кожного перевезення замовник в термін не пізніше 48-ми годин до бажаної дати початку перевезень оформлює та передає виконавцю факсимільним зв'язком транспортне замовлення, складене у довільній формі. Для цілей даного договору, таке транспортне замовлення буде розглядатися виконавцем як невід'ємна частина цього договору і заявка замовника на організацію та забезпечення транспортування вантажу, шляхом укладання від імені виконавця та за рахунок замовника одного або декількох договорів перевезень в міжнародному автомобільному сполученні.

Для цілей даного договору належним документом, що підтверджує виконання виконавцем своїх обов'язків буде вважатися завірена печаткою перевізника копія товарно-транспортної накладної (CMR) з відмітками відправника вантажу, перевізника, одержувача вантажу та митних органів на шляху прямування вантажу.

Розрахунки за договором здійснюються сторонами у безготівковій формі та в національній валюті України, шляхом перерахування коштів з рахунок замовника на рахунок виконавця. За кожне завершене перевезення замовник виплачує виконавцю винагороду, а також здійснює оплату вартості такого перевезення у розмірі, раніше узгодженому сторонами, та додатково відшкодовує узгоджені витрати виконавця. Підставою для розрахунків за договором є рахунок виконавця, а також завірена печаткою виконавця копія товарно-транспортної накладної (CMR) з відмітками відправника вантажу, перевізника, одержувача вантажу та митних органів на шляху прямування вантажу, - що відправляється замовнику факсимільним зв'язком. Термін проведення розрахунків за договором, тобто за кожне здійснене перевезення, складає 5 календарних днів з моменту отримання рахунку. Поряд з цим, допускається повне або часткове авансування окремих перевезень.

Крім того, після завершення кожного перевезення виконавець складає, підписує та передає замовнику акт прийому-передачі послуг.

Згідно пояснень позивача на підставі описаного договору транспортно-експедиційного обслуговування від 10.03.2016 ТОВ «ТД «ОРАТА» склало акти надання послуг щодо наданих транспортно-експедиційних послуг та компенсацію витрат міжнародного перевезення. А саме:

- №ОР-0000003 від 23.03.2020 на загальну суму 84 003,90 грн. (в т.ч. ПДВ 1 210,58 грн.), який було підписано сторонами без будь-яких зауважень, та виставлено покупцю рахунок-фактуру №ОР- 0000012 від 23.03.2020 на зазначену суму, який був оплачений покупцем в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №3511 від 26.03.2020;

- №ОP-0000004 від 23.03.2020 на загальну суму 78771,74 грн. (в т.ч. ПДВ 894,06 грн.), який було підписано сторонами без будь-яких зауважень, та виставлено покупцю рахунок-фактуру №ОР-0000013 від 23.03.2020 на зазначену суму, який був оплачений покупцем в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №3526 від 31.03.2020;

- № ОР-0000005 від 23.03.2020 на загальну суму 70 310,68 грн. (в т.ч. ПДВ 1 065,28 грн.), який було підписано сторонами без будь-яких зауважень, та виставлено покупцю рахунок-фактуру №ОР-0000014 від 23.03.2020 на зазначену суму, який був оплачений покупцем в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №3542 від 03.04.2020;

- №ОР-0000006 від 24.03.2020 на загальну суму 69 675,67 гри. (в т.ч. ПДВ 1 055,69 грн.), який було підписано сторонами без будь-яких зауважень, та виставлено покупцю рахунок-фактуру №ОР-0000015 від 24.03.2020 на зазначену суму, який був оплачений покупцем в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №3561 від 03.04.2020;

- № ОР-0000011 від 30.03.2020 на загальну суму 82 803,90 грн. (в т.ч. ПДВ 1 210,58 грн., який було підписано сторонами без будь-яких зауважень, та виставлено покупцю рахунок-фактуру №ОР-0000021 від 30.03.2020 на зазначену суму, який був оплачений покупцем в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №3561 від 03.04.2020.

Керуючись приписами п. 187.1 ст. 187, п. 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України (щодо правила «першої події»), ТОВ «ТД «ОРАТА» виписало на адресу СТОВ «Десна» (отримувача) наступні електронні податкові накладні: № 5 від 23.03.2020 на суму 84 003,90 грн. (в т.ч. ПДВ - 1 210,58 грн.), №6 від 23.03.2020 на суму 78 771,74 грн. (в т.ч. ПДВ - 894,06 грн.), №7 від 23.03.2020 на суму 70 310,68 грн. (в т.ч. ПДВ - 1 065,28 грн.), №8 від 24.03.2020 на суму 69 675,67 грн. (в т.ч. ПДВ - 1 055,69 грн.), №10 від 30.03.2020 на суму 82 803,90 грн. (в т.ч. ПДВ - 1 210 грн.), з номенклатурами послуг: «Міжнародні автоперевезення», «Компенсація витрат міжнародного перевезення: від кордону до місця призначення (с. 195.1.3 ПКУ)», «Транспортно-експедиторські послуги», код послуг згідно ДКПП « 49.41.19-00.00».

У контексті з наведеним представник позивача у тексті позову також зазначив наступне. Придбання ТОВ «ТД «ОРАТА» транспортно-експедиційних послуг для замовника за податковими накладними №5, №6 і №7 безпосередньо здійснювалось у перевізника ТОВ «Агротеп» (код ЄДРПОУ 21496904), що підтверджується договором про надання транспортних послуг під час перевезень вантажів у міжнародному автомобільному сполученні від 14.01.2016 №14012016 та актами здачі-приймання робіт (№1846 від 20.03.2020 суму 76 740,40 грн. (без ПДВ), №1815 від 19.03.2020 суму 73 407,36 грн. (без ПДВ), №2004 від 26.03.2020 суму 75 540,40 грн. (без ПДВ). Оплата послуг на зазначені суми була здійснена позивачем в повному обсязі на підставі рахунків №1846 від 20.03.2020, №1815 від 19.03.2020 і №2004 від 26.03.2020, що підтверджується платіжним дорученням №1130 від 23.04.2020, №1127 від 22.04.2020 та №1131 від 23.04.2020.

Придбання ТОВ «ТД «ОРАТА» транспортно-експедиційних послуг для замовника за податковою накладною №8 здійснювалось у перевізника ТОВ «ВПТРАНС» (код ЄДРПОУ 41650897), що підтверджується договором про надання транспортних послуг під час перевезень вантажів у міжнародному автомобільному сполученні №89/2020 від 05.03.2020 та актом здачі-приймання робіт (надання послуг) від 18.03.2020 №71 на суму 63 341,52 грн. (без ПДВ). Оплата послуг на зазначену суму була здійснена позивачем в повному обсязі на підставі рахунку №711 від 18.03.2020 та підтверджується платіжним дорученням №1119 від 08.04.2020.

Придбання ТОВ «ТД «ОРАТА» транспортно-експедиційних послуг для замовника за податковою накладною №10 здійснювалось у перевізника ТОВ «Транс-Логістик» (код ЄДРПОУ 35917412), що підтверджується договором про надання транспортних послуг під час перевезень вантажів у міжнародному автомобільному сполученні №01-02/17Т від 01.02.2017 та актом надання послуг №Т-566-20 від 16.03.2020 на суму 63 919,00 грн. (без ПДВ). Оплата послуг на зазначену суму була здійснена позивачем в повному обсязі на підставі рахунку №Т-566-20 від 16.03.2020 та підтверджується платіжним дорученням №1126 від 22.04.2020.

Безпосередньо факти перевезень вантажу підтверджується підписаними міжнародними автомобільними товарно-транспортними накладними з відповідними відмітками митниці на них.

За наслідками надіслання до ДПС України перелічених податкових накладних позивач отримав електронні квитанції:

- квитанцію від 13.04.2020, якою зупинена реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №5 від 23.03.2020 з підстави: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій»;

- квитанцію від 14.04.2020, якою зупинена реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №6 від 23.03.2020 з підстави: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій»;

- квитанцію від 13.04.2020, якою зупинена реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №7 від 23.03.2020 з підстави: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій»;

- квитанцію від 13.04.2020, якою зупинена реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №8 від 24.03.2020 з підстави: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій»;

- квитанцію від 14.04.2020, якою зупинена реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №10 від 30.03.2020 з підстави: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». У зв?язку з чим платнику було запропоновано подати пояснення та/або копії документів (без наведення переліку таких документів), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

17.04.2020 ТОВ «ТД «ОРАТА» направило до ГУ ДПС у м. Києві області електронні повідомлення за №1, №3, №4, №5 і №6 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Разом з такими Повідомленнями позивач подав також контролюючому органу сканкопію договору транспортно-експедиційного обслуговування від 10.03.2016. Додатково в графі «Пояснення» відповідних Повідомлень Товариство навело короткі пояснення щодо того що ТОВ «ТД «ОРАТА» надає послуги транспортно-експедиційного обслуговування СТОВ «Десна», як посередник. За результатами наданих послуг складається акт, на підставі якого у свою чергу складається податкова накладна.

24.04.2020 Комісія ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія при ГУ ДПС у м. Києві, комісія регіонального рівня) прийняла наступні рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- за №1536975/35809902, яким відмовила ТОВ «ТД «ОРАТА» у здійсненні реєстрації податкової накладної №10 від 30.03.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних. В тексті цього рішення в якості підстави для прийняття такого зазначено наступну: «ненадання платником податків копій документів - договорів, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; документів, що підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідність), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити)»;

- за №1536970/35809902, яким відмовила ТОВ «ТД «ОРАТА» у здійсненні реєстрації податкової накладної №8 від 24.03.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних. В тексті цього рішення в якості підстави для прийняття такого зазначено наступну: «ненадання платником податків копій документів - договорів, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; документів, що підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідність), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити)»;

- за №1536972/35809902, яким відмовила ТОВ «ТД «ОРАТА» у здійсненні реєстрації податкової накладної №5 від 23.03.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних. В тексті цього рішення в якості підстави для прийняття такого зазначено наступну: «ненадання платником податків копій документів - договорів, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; документів, що підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідність), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити)». Копії перелічених рішень отримав позивач.

Окрім того, позивач отримав дві квитанції від 24.04.2020 за змістом яких за результатами розгляду Повідомлень Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 24.04.2020 за №1536971/35809902 і №1536942/35809902, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних №7 від 23.03.2020 і №6 від 23.03.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як стверджував позивач, копії останніх двох рішень він від контролюючого органу не отримував та зі змістом таких не обізнаний. У свою чергу відповідач 1 вимоги ухвали про відкриття провадження у справі щодо подання до суду копії вказаних оспорюваних суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпунктів "а", "б" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України), об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Згідно з п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

За змістом п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення ЄРПН встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

З 01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпунктів а або б пункту 185.1 статті 185, підпунктів а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу 1 пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 7 та 8 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Згідно з п. 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додатку 3 до Порядку №1165) передбачено, що до таких відносять, зокрема, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в ЄРПН, у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в ЄРПН, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у ЄРПН, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у ЄРПН, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 також затверджений Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок розгляду скарг).

Згідно з п. 11, 12 Порядку розгляду скарг платник податку має право додавати до скарги пояснення та копії документів, які підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена.

За результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 ПК України, приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 року №520 зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520).

Відповідно до п. 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Згідно з п. 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктом 9 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Відповідно до п. 11 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналіз вище наведених норм права дає підстави дійти висновку про те, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії.

Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

У спірних правовідносинах, зі змісту квитанцій вбачається, що відповідачем зазначено про те, що коди УКТЗД/ДКПП товару/послуг 49.41.19 - 00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів (без визначення конкретного переліку таких документів) щодо підтвердження інформації, зазначених в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

17.04.2020 ТОВ «ТД «ОРАТА» з метою підтвердження інформації, що наведена у зупинених податкових накладних, подало контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, разом з копією документу - «договор Десна _Ората.pdf». При цьому, у текстах цих Повідомлень у графі «Пояснення» Товариство зазначило, що податкові накладні були виписані на підставі інших документів - акта наданих послуг. Як видано з текстів Повідомлень, копії тих чи інших актів наданих послуг Товариство контролюючому органу не подало.

Таким чином, наведене у текстах оспорюваних рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зауваження щодо відсутності у складі поданих платником документів акта приймання-передачі наданих послуг є таким, що відповідає дійсності. Водночас вимоги контролюючого органу до платника (позивача) подати весь перелік документів з п. 5 Порядку №520 суд визнає необгрунтованими, оскільки такі вимоги були висунуті без аналізу специфіки господарських операцій, за наслідками яких позивач виписав податкові накладні.

Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що оскаржувані рішення суб'єкта владних повноважень, як акти індивідуальної дії, повинні містити чіткі підстави для відмови в реєстрації тієї чи іншої податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної.

Між тим, наявність у позивача первинних документів, на підставі яких були виписані податкові накладні №5 від 23.03.2020, №6 від 23.03.2020, №7 від 23.03.2020, №8 від 24.03.2020, №10 від 30.03.2020 підтверджується матеріалами справи. Сукупність наданих позивачем первинних та інших документів не дають суду підстав для сумніву щодо реальності фінансово-господарської операції між ТОВ «ТД «ОРАТА» та СТОВ «Десна», за наслідками яких були виписані зупинені податкові накладні.

У свою чергу відповідач під час судового розгляду справи не спростовував достовірності поданих позивачем на дослідження суду первинних документів, та не довів суду, що такі документи були складені з порушенням вимог ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги ТОВ «ТД «ОРАТА» про визнання протиправними та скасування рішень Комісії ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.04.2020 №1536972/35809902, №1536974/35809902, №1536971/35809902, №1536970/35809902, №1536975/35809902 про відмову в реєстрації податкових накладних №5 від 23.03.2020, №6 від 23.03.2020, №7 від 23.03.2020, №8 від 24.03.2020, №10 від 30.03.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні датами їх отримання, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 і 6 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання останнього вчиненити певні дії.

Оскільки в ході розгляду даної справи суд дійшов висновку про протиправність рішень комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідно про наявність підстав про задоволення позову в цій частині, то останнє тягне за собою необхідність зобов'язання ДПС України, як адміністратора Реєстру згідно пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, вчинити дії з метою відновлення порушених прав позивача.

Відповідно до п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (в останній чинній редакції), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (п. 20 Порядку №1246).

За таких обставин, суд вважає, що наявні обґрунтовані підстави для задоволення позовної вимоги позивача, шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні ТОВ «ТД «ОРАТА» №5 від 23.03.2020, №6 від 23.03.2020, №7 від 23.03.2020, №8 від 24.03.2020, №10 від 30.03.2020 датами їх отримання ДПС (що зафіксовані у квитанціях щодо зупинення реєстрації названих податкових накладних), що, водночас, з урахуванням наведеного, не є втручанням в дискреційні повноваження відповідача 2, а є належним та достатнім способом відновлення порушеного права позивача.

За змістом ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України, одним із питань, які вирішує суд при ухваленні рішення, є те, як розподілити між сторонами судові витрати (п. 5 ч. 1 ст. 244 зазначеного Кодексу).

Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи платіжних доручень від 10.09.2020 №1186 і від 29.09.2020 №1192, ТОВ «ТД «ОРАТА» під час звернення до суду з цим адміністративним позовом сплатило судовий збір у розмірі 10 510 грн. У зв'язку з цим суд вказує про присудження на користь позивача відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів вказаної суми судових витрат у вигляді витрат на оплату судового збору.

Керуючись статтями 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ОРАТА» (код ЄДРПОУ 35809902, адреса місцезнаходження: 01042, м. Київ, вул. Чигоріна, 37, кв. 2) до Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267, адреса місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов?язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.04.2020 за №1536972/35809902, №1536974/35809902, №1536971/35809902, №1536970/35809902 і №1536975/35809902.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні, виписані Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ОРАТА» (код ЄДРПОУ 35809902, в Єдиному реєстрі податкових накладних датами їх отримання, а саме: податкову накладну №10 від 30.03.2020 - 14.04.2020, податкову накладну №8 від 24.03.2020 - 13.04.2020, податкову накладну №7 від 23.03.2020 - 13.04.2020, податкову накладну №6 від 23.03.2020 - 14.04.2020, податкову накладну №5 від 23.03.2020 - 13.04.2020.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ОРАТА» (код ЄДРПОУ 35809902, адреса місцезнаходження: 01042, м. Київ, вул. Чигоріна, 37, кв. 2) понесені ним судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 5 255 грн. (п'ять тисяч двісті п'ятдесят п'ять гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267, адреса місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ОРАТА» (код ЄДРПОУ 35809902, адреса місцезнаходження: 01042, м. Київ, вул. Чигоріна, 37, кв. 2) понесені ним судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 5 255 грн. (п'ять тисяч двісті п'ятдесят п'ять гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок