ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про призначення справи до розгляду за загальним порядком
04 червня 2021 року м. Київ № 640/26053/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НІГМА"
до:Київської обласної державної адміністрації, Макарівської районної державної адміністрації
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору:Служба автомобільних доріг у Київській області
провизнання протиправними та скасування рішень,
Товариством з обмеженою відповідальністю "НІГМА" (адреса: 08292, м. Буча, вул. Богдана Хмельницького, 6, офіс. 264, ідентифікаційний код - 32630126) (далі - позивач, ТОВ "НІГМА") подано на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва позов до Київської обласної державної адміністрації (адреса: 01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1, ідентифікаційний код - 00022533) (надалі - відповідач-1, КОДА) та Макарівської районної державної адміністрації (08001, смт. Макарів, вул. Димитрія Ростовського, 30, ідентифікаційний код - 24217537) (нижче - відповідач-2, Макарівська РДА), у якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Київської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом погодження генерального напрямку проходження Великої окружної автомобільної дороги навколо міста Києва від 17.07.2007, в частині погодження генерального напрямку проходження Великої окружної автомобільної дороги навколо міста Києва (пункт 1 протоколу) в межах Макарівського району Київської області та накладення обмежень (сервітутів) на земельні ділянки уздовж напрямку проходження траси згідно генерального напрямку Великої окружної автомобільної дороги навколо міста Києва, з розрахунку 250 метрів від осі траси в обидві сторони (тимчасове обмеження на період проектування) (пункт 2 протоколу) в межах Макарівського району Київської області;
- визнати протиправними та скасувати Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки № 112/2011 від 10.08.2011 на будівництво з'єднувальної ділянки великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва від автомобільної дороги Київ-Ковель-Ягодин (М-07) до автомобільної дороги Київ-Чоп (М-06) в межах Макарівського району, видані начальником відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Макарівської районної державної адміністрації.
В якості підстав позову позивач зазначає, що визначення генерального напрямку та здійснення розробки проектно-кошторисної документації на будівництво великої кільцевої автомобільної дороги, в тому числі внесення змін та доповнень до завдання на проектування, проводиться з порушенням вимог законодавства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.11.2020 (суддя Пащенко К.С.) відкрито провадження у даній адміністративній справі; постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання; залучено Службу автомобільних доріг у Київській області (адреса: 03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 11-А, ідентифікаційний код - 26345736) до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.04.2021 відмовлено у задоволенні заяви № 04/01 від 07.04.2021 "Про забезпечення позову" представника ТОВ "НІГМА" - Постернака І.В.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.05.2021 постановлено здійснити розгляд справи № 640/26053/20 у судовому засіданні з повідомленням сторін, призначено справу до розгляду у судове засіданні на 03.06.2021.
У відкритому судовому засіданні у вказану дату представники позивача та відповідача були присутні.
Позивачем заявлено клопотання про заміну відповідача на правонаступника та про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Стосовно розгляду справи за правилами загального позовного провадження суд відмічає, що відповідно до частин першої-другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Згідно з пунктом 10 частини шостої статті 12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно п. 4 ч. 4 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах, зокрема, щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 4 ст. 260 КАС України, якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Разом з тим, ч. 3 ст. 257 КАС України зазначено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини четвертої статті 260 КАС України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
З огляду на предмет спору, суд дійшов до висновку про необхідність переходу до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначення підготовчого судового засідання.
Щодо обставин правонаступництва відповідача - Макарівської районної державної адміністрації суд зазначає, що відповідно до пп. 10 п. 3 постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-1Х ліквідовано Макарівський район Київської області.
Згідно з пп. 10 п. 1 зазначеної постанови, у Київській області утворено, зокрема, Бучанський район (з адміністративним центром у місті Буча) у складі територій Білогородської сільської, Бородянської селищної, Борщагівської сільської, Бучанської міської, Вишневої міської, Гостомельської селищної, Дмитрівської сільської, Ірпінської міської, Коцюбинської селищної, Макарівської селищної, Немішаївської селищної, Пісківської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
На підставі ч. 1 ст.71 Закону України від 9 квітня 1999 року № 586-XIV «Про місцеві державні адміністрації», з огляду на трансформацію адміністративно-територіальних одиниць, в яких місцеві державні адміністрації здійснюють відповідно до свої повноваження, Кабінет Міністрів України здійснив утворення та реорганізацію районних державних адміністрацій.
Так, 16.12.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій», додатком 3 якого затверджено Перелік районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, утворених як нові юридичні особи публічного права. Зокрема, відповідно до вказаного додатку, Макарівська районна державна адміністрація реорганізується шляхом приєднання до новоутвореної Бучанської райдержадміністрації.
14.01.2021 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань внесено запис № 1003401270017000347 щодо початку припинення юридичної особи в результаті її реорганізації.
Відповідно розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 25.01.2021 № 45 «Про забезпечення державної реєстрації Бучанської районної державної адміністрації Київської області», 27.01.2021 було зареєстровано Бучанську РДА (номер запису № 1003261020000001638).
Також 16.12.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1321 «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються».
Згідно з п. 7 Постанови № 1231, перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.
Таким чином, починаючи з 27.01.2021 всі повноваження, права та обов'язки від Макарівської РДА перейшли до новоствореної Бучанської РДА.
Відповідно до ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку про наявність підстав для заміни відповідача Макарівської районної державної адміністрації на Бучанську районну державну адміністрацію.
Окрім того, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подано заяви про залучення до участі у справі у якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
В обґрунтування поданих заяв вказано, що рішення у справі може вплинути на права та інтереси осіб, що мають у володінні та користування земельних ділянок, розташованих поруч з ділянкою від автомобільної дороги Київ- Ковель-Ягодин (М-07).
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Як видно з матеріалів справи, рішення по справі № 640/23425/19 може вплинути на права та обов'язки ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення останніх до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Керуючись ст.ст. 12, 49, 52, 248, 256-257, 260 КАС України, суд -
1. Здійснити розгляд адміністративної справи № 640/26053/20 за правилами загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні на 24.06.2021 об 11:10 год.
2. Судове засідання відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва, за адресою: м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8, корп. 1, блок А, 1-ий поверх, зала судового засідання № 9.
3. Замінити відповідача Макарівську районну державну адміністрацію (адреса: 08001, смт. Макарів, вул. Димитрія Ростовського, 30, ідентифікаційний код - 24217537) на правонаступника Бучанську районну державну адміністрацію (адреса: 08292, Київська обл., м. Буча, вул. Енергетиків, 12, ідентифікаційний код - 44014159).
4. Залучити ОСОБА_1 (адреса для листування: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
5. Залучити ОСОБА_2 (адреса для листування: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
6. Залучити ОСОБА_3 (адреса для листування: АДРЕСА_1 ) в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
7. Зобов'язати позивача направити третім особам копію позовної заяви та доданих до неї документів.
8. Запропонувати третім особам подати до суду у п'ятиденний строк з моменту отримання позовної заяви з додатками пояснення щодо позову.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя К.С. Пащенко