07.06.2021 Справа № 756/6638/21
Справа №756/6638/21
Провадження №3/263/3940/21
07 червня 2021 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Тиха Оксана Олександрівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 130 ч.1 КУпАП,
17.04.2021 року о 02-55 год. в м. Києві по пр. Оболонському, 1-д, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Yamaha JOG, номерний знак НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення не визнав, надав у письмовому вигляді пояснення, в яких зазначив, що 16.04.2021 о 22-00 год. приїхав до ТЦ «Smart Plaza», щоб зустрітися зі своїми знайомими. Залишивши мопед біля паркану зі сторони KFC, підійшов до головного входу торгівельного центру, де його чекали його знайомі. Після чого його знайомі купили алкогольні напої у супермаркеті «Сільпо», розташованому у ТЦ «Smart Plaza», та він вжив пиво. Вночі, коли всі почали збиратися додому, він запропонував підвезти знайому дівчину додому, але вона його вмовила не робити цього, після чого він почав котити транспортний засіб. В цей час до них під'їхали співробітники поліції, які склали протокол про адміністративне правопорушення, а транспортний засіб відвезли на евакуаторі. У судовому засіданні ОСОБА_1 наголосив, що все відбувалося саме так, як зазначено ним у письмових поясненнях.
Суддя, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного.
Частиною першою статті 130 КУпАП передбачена відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, так і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП, повинен повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа, у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Надаючи оцінку наявним у матеріалах справи доказам суд виходить з наступного.
Порядок оформлення та вимоги до оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення за ст.130 КУпАП врегульовано Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України 07.11.2015 № 1395(далі - Інструкція № 1395); Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 р. (далі - Інструкція № 1452/735); та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 р. (далі Порядок №1103).
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду встановлена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року.
Відповідно до положень п.2 розділу І зазначеної інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Як роз'яснено в Постанові Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», із змінами і доповненнями, стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Згідно з п. п. 6, 7, 8 Порядку №1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП, у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Аналіз вказаних положень діючого законодавства дає підстави для висновку про те, що огляд водія для визначення стану алкогольного сп'яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціальних технічних засобів. У разі відмови водія від проходження огляду на місці зупинки - виявлення ознак сп'яніння проводиться лікарем у закладі охорони здоров'я в присутності поліцейського.
Однак, з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, а також відеозапису, долученого до матеріалів справи, вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у будь-який спосіб, визначений законом.
Отже, суддя приходить до висновку, що подія правопорушення мала місце, вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, доведена повністю наступними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №118860 від 17.04.2021 року; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду; направленням на огляд водія ОСОБА_1 , з якого також вбачається, що ОСОБА_1 було запропоновано також пройти огляд для визначення стану сп'яніння у КМНКЛ «Соціотерапія», проте від огляду у медичному закладі останній також відмовився; відеозаписом, долученим до матеріалів справи, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, при цьому під час спілкування зі співробітниками поліції зазначає, що дійсно вживав алкогольні напої - пиво та їхав на своєму транспортному засобі до стоянки (файл 20210417091047008025, назва відеозапису DSJ0000689_000689, час, зазначений на відео 02:45 (04 хв.:44 сек. відеозапису); а також файл 20210417091451008068, назва відеозапису DSJ_0000668_000668 час, зазначений на відео 02:45(03 хв.:37 сек. відеозапису).
Таким чином, суд критично оцінює доводи ОСОБА_1 , надані під час розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, про те, що він не керував транспортним засобом, оскільки вони не підтверджені жодними об'єктивними доказами, а також спростовуються наявним відеозаписом, з якого вбачається, що ОСОБА_1 під час спілкування з поліцейськими не заперечував проти того, що він вживав пиво та їхав на стянку. При цьому, під час складання протоколу ОСОБА_1 не був позбавлений можливості надавати свої пояснення чи зауваження, з їх відображенням у бланку протоколу, тому відповідні зміни у поясненнях ОСОБА_1 суд розцінює як спосіб ухилення від адміністративної відповідальності.
Окрім того, постановою серії ДП 18 № 272739 від 17.04.2021, яка на час розгляду даної справи ОСОБА_1 не оскаржена у встановленому законом порядку, останнього притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, у якій зазначено, що ОСОБА_1 17.04.2021 о 02 год. 55 хв. по пр. Оболонському, 1-д у м. Києві керував мопедом Yamaha JOG, номерний знак НОМЕР_2 , не маючи при цьому посвідчення водія відповідної категорії.
Обставини, що пом'якшують або обтяжують адміністративну відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлені.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим застосувати до правопорушника адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу, оскільки у ОСОБА_1 відсутнє право керування транспортним засобом, а отже він не відноситься до категорії водіїв.
Крім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 454,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, ч.1 ст.130, 251, 252, 268, 260, 284 КУпАП, суддя
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч.1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя О.О. Тиха