Рішення від 08.06.2021 по справі 320/13698/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2021 року справа №320/13698/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-9/878-1243 від 22.09.2020 р. з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІI «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві провести ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-9/878-1243 від 22.09.2020 р. з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ФЕУ СБУ підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05 березня 2019 р. Головним управлінням ПФУ в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення, яка була складена Службою безпеки України на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19, повернута без виконання.

Керуючись частиною 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ позивач надіслав до ГУ ПФУ в Київській області додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, а саме:

1) Заяву про перерахунок пенсії у відповідності до Додатку № 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1);

2) Копію довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05 березня 2019 р.

ГУ ПФУ в Київській області у відповідь з посиланням на частину 4 ст. 63 Закону № 2262- ХІІ, відмовило у проведенні перерахунку пенсії, при цьому, не навело жодних аргументів щодо проведення перерахунку пенсії згідно частини 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Позивач вважає відмову ГУ ПФУ в Київській області у проведенні перерахунку пенсії на підставі наданих додаткових документів, які дають право на подальше підвищення пенсії, протиправною тому в порядку адміністративного судочинства звернувся до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі без проведення судового засідання.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області подав до суду письмові пояснення, в яких просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову. Водночас зазначив, що відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Відповідач зазначив, що Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням по судовій справі 826/3858/18 від 12.12.2018 року визнав протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 та зобов'язав Кабінет Міністрів України опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно - правового акту протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднений нормативно - правовий акт. 3858/18, залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, набрало законної сили 05.03.2018 року.

Водночас нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, після дати набрання рішеннями суду законної сили - не приймалося. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 Постанови № 103 виплата вищевказаної пенсії позивача продовжується у встановлений на цей час розмірах.

Звертає увагу суду, що в зазначеній довідці про розмір грошового забезпечення включені додаткові види грошового забезпечення, які не передбачені Постановою КМУ № 103, тому вважає, що підстави для її розгляду та перерахунку пенсії позивача в подальшому - відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Після звільнення з військової служби, позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області, отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262- XII).

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" (далі - Постанова № 103) проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 р.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсії всупереч, частині третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, частині другої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", передбачений лише з трьох складових грошового забезпечення, а саме - посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років, без урахування додаткових видів грошового забезпечення для відповідної посади, та проведений пенсійним управлінням на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (далі-Довідка), підготовленої та наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України (далі - ФЕУ СБУ).

Згідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 (справа № 826/3858/18), залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, приписи Постанови № 103, якими обмежено склад грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії під час її перерахунку, визнано протиправними та нечинними.

Після набрання законної сили вищезазначеного рішення суду (05 березня 2019 р.) виникли підстави для приведення перерахунку пенсійного забезпечення позивача у відповідність до чинного законодавства.

Постановою від 24 червня 2020 р. Велика Палата Верховного Суду залишила без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19, якою визнано протиправною відмову органу, який уповноважений у підготовці та наданні до пенсійного управління оновленої довідки про розмір грошового забезпечення Особи станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії, та зобов'язано здійснити відповідні дії.

Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

З наведених міркувань, ФЕУ СБУ підготовлено та надіслано до ГУ ГІФУ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05 березня 2019 р. з одночасним направленням її на адресу позивача.

Головним управлінням ПФУ в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення, яка була складена Службою безпеки України на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19, повернута без виконання.

Керуючись частиною 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ позивач надіслав до ГУ ПФУ в Київській області додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, а саме:

1) Заяву про перерахунок пенсії у відповідності до Додатку №1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1);

2) Копію довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05 березня 2019 р.

ГУ ПФУ в Київській області у відповідь з посиланням на частину 4 ст. 63 Закону № 2262- ХІІ, відмовило у проведенні перерахунку пенсії позивача, при цьому, не навело жодних аргументів щодо проведення перерахунку пенсії згідно частини 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Позивач вважає відмову ГУ ПФУ в Київській області у проведенні перерахунку пенсії на підставі наданих додаткових документів, які дають право на подальше підвищення пенсії, протиправною, тому звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд виходить із наступного.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулюються Законом № 2262-ХІІ.

Порядок проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби регламентується статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно частини 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Частиною 4 статті Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, підставою для вчинення дій ГУ ПФУ в Київській області, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути:

1) Відповідна заява пенсіонера та додані до неї додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії.

2) Підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (абз. 2 пункту 23 Порядку № 3-1).

Додатком 1 Порядку № 3-1 визначена форма заяви про призначення/перерахунку пенсії, яка була мною надіслана до ГУ ПФУ в Київській області, разом із довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05 березня 2019 р.

Вищезазначена заява разом із Довідкою повинна бути залучена до матеріалів пенсійної справи, на підставі якої має бути проведений перерахунок пенсії позивача.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-Х11 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Резюмуючи наведенні приписи, перерахунок пенсії має бути проведений на підставі надісланої Довідки станом на 5 березня 2019 року з 01 квітня 2019 року без обмеження строком.

Щодо позиції відповідача, слід зазначити наступне.

ГУ ПФУ в Київській області відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії на підставі наданої позивачем Довідки станом на 05.03.2019 р. разом із заявою встановленого зразка, затвердженого постановою Правлінням Пенсійного фонду України, яка дає право на подальше підвищення пенсії, посилається на частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ та відсутність актів Уряду, які визначають механізм перерахунку пенсій відповідних категорій військовослужбовців, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103.

Як вже зазначалось, порядок перерахунку пенсії особам, яким пенсія призначена за Законом № 2262-ХІІ, регламентується не тільки частиною четвертою ст. 63, а й ще частиною другою ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, якою чітко визначено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону (Закону № 2262-ХІІ), а не у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Правові висновки Верховного Суду, які можуть бути враховані при вирішенні даного публічно-правового спору.

Слушним в даній справі може бути висновок Верховного Суду України висвітлений у постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13, який наводиться також в рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

Системний аналіз зазначених норм права (ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, приписи Порядку № 3-1) дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, гак і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Крім того, в результативній частині рішення у зразковій справі № 160/8324/19 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду фактично визначив наступні дії Головних управлінь Пенсійного фонду України після отримання Довідок станом на 05 березня 2019 р., вказавши: "...надати до Головного управління Пенсійного фонду України... нову Довідку... для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії".

Відповідно до постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 р., з цими висновками погодилася.

Як вже зазначалось, відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, витрати позивача, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 840,80 грн., підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-9/878-1243 від 22.09.2020 р. з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІI «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) провести ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) перерахунок та виплатити пенсію на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-9/878-1243 від 22.09.2020 р. з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.