Рішення від 03.06.2021 по справі 320/10173/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2021 року № 320/10173/20

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Лапія С.М.,

за участі: секретаря судового засідання - Кушнеревич А. В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представників відповідача ОСОБА_7, ОСОБА_8,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом гр. ОСОБА_1 до Макарівської селищної ради Київської області про скасування акту від 17.08.2020 та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом до Макарівської селищної ради Київської області, в якому просить:

- скасувати акт тимчасової комісії з вирішення спірних питань визначення місця розташування контейнерів для тимчасового зберігання побутових відходів по АДРЕСА_1 від 17.08.2020;

- зобов'язати Макарівську селищну раду прибрати незаконно встановлений контейнер (та накриття над ним) на відстань 20 метрів від будинку АДРЕСА_1 згідно вимог законодавства України.

На обгрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржуваний акт прийнятий з перевищенням службових повноважень, не підписаний одним із членів комісії та з порушенням чинного законодавства України.

Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні протии позову заперечили та просили відмовити у задоволенні позову.

Судом встановлено, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1 .

До Макарівського селищного голови 11.08.2020 надійшло колективне звернення мешканців будинку АДРЕСА_1 у зв'язку з проблемою розміщення сміттєвого контейнера.

У колективному зверненні мешканці просили дозволу на встановлення одного сміттєвого контейнера (для мешканців будинку НОМЕР_1 ) на попередньому місці, що слугувало місцем для сміттєвих контейнерів протягом 40 років.

Також гр. ОСОБА_2 11.08.2020 подано заяву, в якій вона просила включити її до складу комісії щодо визначення місця розташування сміттєвого контейнера.

Розпорядженням Макарівської селищної ради Київської області від 14.08.2020 № 45-о створено тимчасову комісію з вирішення спірних питань визначення місця розташування контейнерів для тимчасового зберігання побутових відходів по АДРЕСА_1 .

До складу тимчасової комісії увійшли: заступник селищного голов из питань діяльності виконавчих органів Макарівської селищної ради ОСОБА_3 (голова комісії), спеціаліст 1 категорії (юрист) селищної ради ОСОБА_4 (секретар комісії), завідувач сектору містобудування та архітектури Макарівської районної державної адміністрації Головатенко С.А., керівник громадського формування з охорони громадського порядку «Макарівська муніципальна інспекція» Ушатенко В.М.. майстер КП «Макарів ВУЖКГ» Гузь В.П., начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби в Макарівському районі Запольська О.П., депутат від виборчого округу № 5 Негода О.О. , мешканка багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_2 .

Тимчасовою комісією 17.08.2020 складено акт, з якого слідує, що враховуючи спірне питання визначення місця розташування контейнерів для тимчасового зберігнання побутових відходів, що виникло між мешканцями багатоквартирного житлового будинку за АДРЕСА_1 , та беручи до уваги п. 2.10 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я від 17.03.2011 № 145, погодити місце розташування контейнерів для тимчасового зберігання побутових відходів на твердому асфальтовому покритті в районі забудови, що склалася, на прибудинковій території будинку за № НОМЕР_1 , що визначено на план-схемі, яка додається до акту.

Між ФОП ОСОБА_6 (підрядник) та КП «Макарівське виробниче управління житлово-комунального гсподарства Макарівської селищної ради (замовник) укладено договір підряду від 04.12.2020 № 03/12/20, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник забезпечує виконання робіт з поточного ремонту контейнерного майданчика для сміття на прибудинковій території по АДРЕСА_1 , ДК 021:2015-45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи .

Позивач та 6 інших мешканців 18.08.2020 звернулися із заявою до голови Макарівської селищної ради, в якій посили врахувати, що комісія не може розміщувати контейнерний майданчик поблизу будинку АДРЕСА_1 , оскільки це суперечить п. 3.6.6 Наказу від 17.05.2005 № 76 «Про затве6рдження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» та п. 2.8 Наказу МОЗ від 17.03.2011 № 145 «Про затвердження державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць».

Крім того, позивачем подано до голови Макарівської селищної ради скаргу від 25.08.2020, в якій він просив скасувати акт тимчасової комісії з вирішення спірних питань визначення місця розташування контейнерів для тимчасового збенрігання побутових відходів по АДРЕСА_1 від 17.08.2020.

Листом від 17.09.2020 № 841 «Про розгляд скарги» Макарівською селищною радою Київської області повідомлено позивача, що 18.09.2020 о 17:00 відбудуться збори мешканців будинку щодо вирішення питання поводження з побутовими відходами.

Позивач, не погоджуючись з актом комісії, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР.

Статтею 4 Закону № 280/97-ВР визначено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ст. 11 Закону № 280/97-ВР).

Приписами ч. 1 та 3 ст. 24 Закону № 280/97-ВР встановлено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з п. 6 п. «а» ст. 30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV.

Частиною 1 ст. 10 Закону № 2807-IV визначено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Згідно ч. 2 ст. 10 Закону № 2807-IV до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, в т.ч: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.

До об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту (ст. 13 Закону № 2807-IV).

Згідно ст. 14 Закону № 2807-IV об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Обмеження при використанні об'єктів благоустрою встановлено ст. 16 Закону № 2807-IV.

Частинами 1-4 ст. 20 Закону № 2807-IV встановлено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста). Фінансування місцевих програм з благоустрою населених пунктів проводиться за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Згідно ст. 4 ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» громадяни мають право, зокрема, на безпечні для здоров'я і життя харчові продукти, питну воду, умови праці, навчання, виховання, побуту, відпочинку та навколишнє природне середовище.

Статтями 15, 19, 22 ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлені вимоги до атмосферного повітря в населених пунктах, до жилих приміщень, в т.ч. зобов'язання підприємств, установ, організацій утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки, споруди будь-якого призначення, території відповідно до вимог санітарних норм.

Згідно з пунктом "а" статті 14 ЗУ «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства у сфері поводження з відходами мають право на безпечні для їх життя та здоров'я умови при здійсненні операцій щодо поводження з відходами.

Відповідно до ч. 6 ст. 35-1 ЗУ «Про відходи» житлові масиви і внутрішньодворові території, дороги загального користування та інші об'єкти благоустрою населених пунктів, а також місця проведення масових заходів обладнуються контейнерними майданчиками, урнами для побутових відходів.

Відповідно до пункту 1.2. Державних санітарних норм та правил утримання, територій населених місць (надалі - Санітарні норми), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.04.2011 №457/19195, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.03.2011 №145 Санітарні норми встановлюють вимоги до санітарного очищення територій населених місць, а також правила виконання робіт з належного прибирання об'єктів благоустрою та державного санітарно-епідеміологічного нагляду у сфері благоустрою населених пунктів і поводження з відходами.

Пунктом 1.3 Санітарних норм передбачено, що дія Санітарних норм поширюється на відносини, що виникають у сфері благоустрою населених пунктів та поводження з відходами, та вони є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та підпорядкування і громадянами.

Згідно з пунктом 2.6. Санітарних норм у разі застосування планово-подвірної системи збирання побутових відходів на об'єктах благоустрою населених пунктів мають бути виділені спеціально обладнані майданчики для розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів (контейнерні майданчики) із зручними під'їздами для сміттєвозів.

Відповідно до пункту 2.7. Санітарних норм контейнерні майданчики повинні мати водонепроникне тверде покриття та бути обладнані навісами, огорожею та ізольовані від об'єктів обслуговування населення, господарських дворів і магістральних вулиць смугою зелених насаджень шириною не менше 1,5 м, не повинні бути прохідними для пішоходів і транзитного руху транспорту.

Пунктом 2.8. Санітарних норм визначено, що контейнерні майданчики повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м.

На території садибної забудови населених пунктів відстань від контейнерних майданчиків до меж присадибних ділянок зі сторони вулиць повинна складати не менш як 5 м.

Місця розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів на присадибній ділянці та відстань від них до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства.

Спірні питання щодо місць розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів на території присадибної ділянки розглядаються у порядку вирішення земельних спорів згідно з законодавством.

Згідно п. 2.9 Санітарних норм місця розташування контейнерних майданчиків на об'єктах благоустрою населених пунктів визначаються у складі проектів будівництва житлових і громадських будівель і споруд, а для території садибної забудови - у складі проектів детальних планів цих територій.

Відповідно до п. 2.10. Санітарних норм у виняткових випадках в районах забудови, що склалася, де немає можливості дотримання відстаней, зазначених у пункті 2.8 Санітарних норм, місця розташування контейнерних майданчиків встановлюються комісією за участю посадових осіб спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури і державної санітарно-епідеміологічної служби, а також представників балансоутримувача будинку та органу самоорганізації населення. Комісією складається акт довільної форми щодо місця розташування контейнерного майданчика, який підписується всіма членами комісії у чотирьох примірниках для кожної із сторін.

Дозволяється розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів у ізольованих спеціально обладнаних приміщеннях будівель і споруд за умови дотримання вимог, передбачених пунктом 2.20 Санітарних норм.

Рішенням Макарівської селищної ради від 22.11.2018 № 654-38-VІІ затверджено Правила благоустрою населених пунктів Макарівської селищної ради (далі -Правила).

Згідно додатку до Правил (межі утримання прилеглих територій підприємств, установ, організацій ) межі утримання контейнерних майданчиків - не менше 5 м від периметру споруди.

Судом встановлено, що будинок АДРЕСА_1 зведений після забудови району з приєднанням до вже існуючих мереж.

Як слідує з довідки КП Макарівське виробниче управління ЖКГ Макарівської селищної ради від 15.01.2021 № 8, біля будинку АДРЕСА_1 було встановлено 2 контейнери. Місце розташування контейнерів позначено на схемі прибудинкової території будинку АДРЕСА_1 , затвердженої рішенням Макарівської селищної ради від 18.04.2012 № 045.

Крім того, у колективному зверненні мешканців багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 зазначено, що місце, де на даний час розташований контейнерний майданчик, знаходилися контейнери для сміття більш як 40 років.

Досліджуючи питання визначення місця розташування контейнерного майданчика, зважаючи на розташування проїзної частини двору, розміщення у дворі будинку зелених насаджень та прилеглої території будинку АДРЕСА_1 , суд доходить висновку про те, що комісія діяла з дотриманням п. 2.10 Санітарних норм, а тому не вбачає порушень законодавства при визначенні місця розташування контейнерного майданчика вказаного в оскаржуваному акті.

Як встановлено судом, до складу тимчасової комісії увійшли: заступник селищного голов из питань діяльності виконавчих органів Макарівської селищної ради ОСОБА_3 (голова комісії), спеціаліст 1 категорії (юрист) селищної ради ОСОБА_4 (секретар комісії), завідувач сектору містобудування та архітектури Макарівської районної державної адміністрації Головатенко С.А., керівник громадського формування з охорони громадського порядку «Макарівська муніципальна інспекція» Ушатенко В.М.. майстер КП «Макарів ВУЖКГ» Гузь В.П., начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби в Макарівському районі Запольська О.П., депутат від виборчого округу № 5 Негода О.О. , мешканка багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_2 .

При цьому, оскаржуваний акт не був підписаний усіма членами комісії, а саме завідувачем сектору містобудування та архітектури Макарівської районної державної адміністрації Головатенко С.А., яка на момент складання оскаржуваного акту перебувала у відпустці.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позовна вимога про скасування акту тимчасової комісії з вирішення спірних питань визначення місця розташування контейнерів для тимчасового зберігання побутових відходів по АДРЕСА_1 від 17.08.2020 підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Макарівської селищної ради прибрати незаконно встановлений контейнер (та накриття над ним) на відстань 20 метрів від будинку АДРЕСА_1 згідно вимог законодавства України, суд зазначає наступне.

Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: "Класс та інші проти Німеччини" від 6 вересня 1978 року, "Фадєєва проти Росії" (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, "Кумпене і Мазере проти Румунії" (Заява № 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Так, враховуючи, що розгляд питання щодо визначення місця розташування контейнерного майданчика належить до компетенції комісії за участю посадових осіб спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури і державної санітарно-епідеміологічної служби, а також представників балансоутримувача будинку та органу самоорганізації населення, оскільки саме вказаний орган наділено відповідними повноваженнями та не входить до компетенції суду, та враховуючи, що суд не може перебирати на себе функцій суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Макарівської селищної ради прибрати незаконно встановлений контейнер (та накриття над ним) на відстань 20 метрів від будинку АДРЕСА_1 згідно вимог законодавства України.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Також суд звертає увагу, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського Суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010).

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати акт тимчасової комісії з вирішення спірних питань визначення місця розташування контейнерів для тимчасового зберігання побутових відходів по АДРЕСА_1 від 17.08.2020.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 08 червня 2021 р.