ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" червня 2021 р. справа № 300/774/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа Державне підприємство «Національні інформаційні системи» про визнання протиправним та скасування наказу від 26.02.2021 №39/4, визнання дій протиправними, -
Приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа Державне підприємство «Національні інформаційні системи» про визнання протиправним та скасування наказу від 26.02.2021 №39/4, визнання дій протиправними.
Вимоги позивача вмотивовані тим, що відповідачем на підставі довідки «Про результати проведеної позапланової перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства» від 08.02.2021 прийнято оскаржуваний наказ із грубим порушенням ст.29-1 Закону України «Про нотаріат», оскільки зазначеним законом чітко встановлено присічний строк на який може бути зупинена діяльність приватного нотаріуса у випадку направлення подання на анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - шість місяців. Однак, пунктом 1 наказу від 26.02.2021 №39/4 зупинена діяльність приватного нотаріуса безстроково. Крім того, позивач вказав на те, що перевіркою не встановлено жодних порушень, які б не можна було усунути після проведення перевірки. Також зазначив, що усі виявленні порушення при проведені перевірки є незначними та були усунуті позивачем в строк, визначений відповідачем, про що направлено відповідачу підтверджуючі документи та пояснення від 22.02.2021. Враховуючи наведене, просить суд позов задовольнити.
До подання адміністративного позову позивачем, 03.03.2021, подано заяву про забезпечення позову.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 заяву приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 03.03.2021 про забезпечення позову задоволено; позов забезпечено шляхом зупинення дії наказу Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) «Про зупинення діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1» №39/4 від 26.02.2021.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача, 07.04.2021, надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача проти позовних вимог заперечив, вказавши на те, що твердження позивача викладені в позовні заяві про безстроковість наказу не відповідають дійсності, оскільки термін зупинення нотаріальної діяльності залежить від вирішення по суті питання розгляду подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату при Міністерстві юстиції України і не встановлюється територіальним органом Міністерстві юстиції України. Також заначив, що твердження позивача, що підставою для прийняття оскаржуваного наказу слугувала довідка «Про результати проведеної позапланової перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства» від 08.02.2021 не відповідають дійсності, оскільки такою підставою є подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 26.02.2021 №7-24/588-21.
Від Державного підприємства «Національні інформаційні системи», 30.04.2021 надійшли пояснення, в яких представник третьої особи зазначив, що вони виконують виключно технічну функцію підтримки функціонування Єдиного реєстру нотаріусів, а за достовірність та своєчасність надання відомостей для внесення до Єдиного реєстру відповідають виключно територіальні органи Міністерства юстиції.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
13.08.2012 ОСОБА_1 видано Свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8832, яке є підставою для призначення на посаду державного нотаріуса або реєстрації приватної нотаріальної діяльності.
Наказом Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 01.10.20013 №110/4 зареєстровано приватну нотаріальну діяльність по Івано-Франківському міському нотаріальному округу.
Південно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) видано Наказ від 20.01.2021 №03/5 «Про проведення позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства».
Наказом Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 29.01.2021 №06/5 внесено зміни до Наказу від 20.01.2021 №03/5, а саме змінено склад комісії.
За результатами проведеної перевірки, 08.02.2021, складено Довідку про результати проведеної позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
Південно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) видано Наказ від 08.02.2021 №32/5 «Про результати проведення позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства».
Даним наказом встановлено строк до 22.02.2021 для усунення виявлених недоліків та виконання рекомендацій визначених у Довідці про результати проведеної позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
На виконання Наказу від 08.02.2021 №32/5 приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 направлено листа №41/01-16 від 22.02.2021, яким повідомлено Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про вжитті заходи щодо усунення зазначених недоліків.
Листом Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 26.02.2021 направлено Вищій кваліфікаційній комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України Подання №7-24/588-21 від 26.02.2021 «Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 ».
Цього ж дня, Південно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) видано Наказ від 26.02.2021 №39/4 «Про зупинення діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 .
Листом Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 25.03.2021 повідомлено позивача про те, що 05.04.2021 о 10:00 год. відбудеться засідання Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України, порядком денним якого буде, серед іншого, розгляд подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу виданого на ім'я ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з діями відповідача щодо винесення Наказу від 26.02.2021 №39/4 «Про зупинення діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1» та діями щодо направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу виданого на ім'я ОСОБА_1 , позивач звернувся в суд.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Відповідно до статті 2-1 Закону України «Про нотаріат», державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України та його територіальними органами.
Порядок проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства №357/5 від 17.02.2014 (надалі також Порядок №357/5) визначає механізм здійснення Міністерством юстиції України (далі - Міністерство юстиції), територіальним органом Міністерства юстиції перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
Так, відповідачем, 01.02.2021, проведено позапланову комплексну перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
Згідно із пунктом 31 Порядку №357/5, перевіркою встановлюється, чи дотримуються державні і приватні нотаріуси загальних положень чинного законодавства, яке регулює порядок вчинення нотаріальних дій та проведення під час їх вчинення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до пункту 32 Порядку №357/5, державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу надається право на усунення виявлених під час перевірки недоліків, якщо таке можливо безпосередньо під час перевірки. У такому разі такі недоліки у довідці про результати перевірки не зазначаються.
Пунктом 33 Порядку №357/5 визначено, що за наслідками перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства комісія протягом п'яти робочих днів з часу закінчення перевірки складає довідку у двох примірниках про результати проведеної перевірки із зазначенням оцінки роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса та з викладеними у ній висновками і рекомендаціями.
Таким чином, відповідачем за результатами перевірки складено Довідку про результати проведеної позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
Згідно висновку викладеного у зазначеній Довідці, комісією встановлено, що нотаріус загалом дотримується вимог порядку вчинення нотаріальних дій, правил ведення нотаріального діловодства, однак останнім у своїй діяльності допущено порушення вимог законодавства, а саме: пункт «є» частини 2 статті 132 Земельного кодексу України щодо зазначення прав і обов'язків сторін правочину (поодинокі випадки); пункт 7.16 розділу VII Правил ведення нотаріального діловодства щодо складання відповідного акта, у разі виявлення помилки в нумерації нотаріальних дій (поодинокі випадки); додаток 14 до Правил нотаріального діловодства щодо форми Журналу обліку викликів нотаріуса для вчинення нотаріальних дій поза приміщенням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приміщенням, яке є робочим місцем приватного нотаріуса (один випадок); пункт 7 глави 7 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій щодо проставлення відмітки "згідно з оригіналом" з проставленням дати та підпису нотаріуса на копіях (фотокопіях) документів поданих для вчинення нотаріальних дій (систематично); пункт 6.7 розділу VI Правил ведення нотаріального діловодства щодо проставлення на оформленому документі підпису із скріпленим печаткою (поодинокі випадки); пункт 6.21 Правил ведення нотаріального діловодства щодо долучення до примірника договору, який залишається у справах нотаріуса документу, що викладений на кількох аркушах, що не прошиті та їх кількість не скріплено підписом та відбитком печатки, особи, що його видала (один випадок); частину третю статті 65 Сімейного кодексу України, підпункт 4.2 пункту 4 глави 1 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій щодо посвідчення згоди другого з подружжя на розпорядження спільним майном до укладення договору відчуження (один випадок); пункт 9 Порядку витрачання, зберігання, обігу спеціальних бланків нотаріальних документів і звітності про їх використання щодо прикріплення сейфу в якому зберігаються спеціальні бланки нотаріальних документів; пункт 4 глави 8 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій щодо перевірки справжності кожного аркуша документа, який викладений на спеціальних бланках нотаріальних документів та подається для вчинення нотаріальних дій перевіряється за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів (поодинокі випадки); пункт 2 глави 9 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій щодо зазначення серії та номера використаних на нотаріальну дію спеціальних бланків нотаріальних документів, на примірнику документа, що залишається у справах нотаріуса, після посвідчувального напису у правому нижньому куті аркуша (систематично); статті 717-718 Цивільного кодексу України щодо використання терміну «дар» (систематично); підпункт 5.6 глави 4 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій щодо повного зазначення ім'я та по батькові нотаріуса який посвідчує основну довіреність, у довіреності, виданій у порядку передоручення (систематично); абзац четвертий статті 5 та пункт 1 частини першої статті 49 Закону України «Про нотаріат» щодо обов'язку відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України міжнародним договорам. Враховуючи вищезазначене, Комісія вважає роботу приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 незадовільною.
Згідно із пунктом 41 Порядку №357/5, строк, який надається державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу для усунення виявлених під час перевірки порушень та помилок, визначається у кожному випадку окремо, але не більше одного місяця з дня отримання наказу.
Після закінчення строку, установленого для усунення порушень та помилок, завідувач державної нотаріальної контори, завідувач державного нотаріального архіву, приватний нотаріус, діяльність яких перевірялась, зобов'язані письмово повідомити про заходи, які були вжиті ними для усунення цих порушень і помилок, та надати письмові пояснення, якщо виявлені порушення та помилки усунути неможливо.
Південно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) видано Наказ від 08.02.2021 №32/5 «Про результати проведення позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства».
Даним наказом встановлено строк до 22.02.2021 для усунення виявлених недоліків та виконання рекомендацій визначених у Довідці про результати проведеної позапланової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 , дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
Пунктом 43 Порядку №357/5 визначено, якщо порушення, виявлені під час проведеної перевірки, не усунуті у наданий для цього строк чи не можуть бути усунуті або якщо державною нотаріальною конторою, державним нотаріальним архівом, державним чи приватним нотаріусом ігноруються висновки за результатами перевірки чи не виконуються рішення, прийняті за її наслідками, Міністерство юстиції, територіальний орган Міністерства юстиції приймають рішення про застосування до цих осіб заходів реагування, передбачених чинним законодавством.
Судом встановлено, що на виконання Наказу від 08.02.2021 №32/5 приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 направлено листа №41/01-16 від 22.02.2021, яким повідомлено Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про вжитті заходи щодо усунення зазначених недоліків.
Однак, відповідач жодним чином не відреагував та не надав оцінку повідомленню позивача про вжитті ним заходи щодо усунення виявлених недоліків та включив дані порушення до подання №7-24/588-21 від 26.02.2021.
Порядок внесення Міністерством юстиції України, територіальними органами Міністерства юстиції або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату №1904/5 від 28.07.2011 (надалі також Порядок №1904/5) розроблений відповідно до статті 10 Закону України "Про нотаріат" (далі - Закон) з метою удосконалення процесу внесення Міністерством юстиції України (Мін'юст), територіальними органами Міністерства юстиції або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляду Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату.
Пунктом 2 Порядку №1904/5 визначено зокрема, що подання Мін'юсту, територіальних органів Міністерства юстиції або Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю (далі - Подання) вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі - Комісія) не пізніше тридцяти днів з дня встановлення підстав для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, якщо інший строк не передбачено законом.
У разі витребовування додаткової інформації такий строк може бути продовжено за вмотивованим поданням до сорока п'яти днів за погодженням начальника територіального органу Міністерства юстиції або територіального уповноваженого Нотаріальної палати України.
Згідно із пунктом 2 Порядку №1904/5, подання Мін'юсту, територіального органу Міністерства юстиції повинно містити:
інформацію про наявність підстав, визначених пунктом 2 частини першої статті 12 Закону;
зазначення конкретних порушень, які були допущені нотаріусом;
пропозиції щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Пунктом 4 Порядку №1904/5 серед іншого встановлено, що до подання Мін'юсту, територіального органу Міністерства юстиції додаються:
засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів, на підставі яких внесено Подання;
доповідна записка про перевірку роботи нотаріуса;
пояснення нотаріуса на предмет обставин, викладених у Поданні (у разі наявності);
копії документів, що свідчать про виявлені в діяльності нотаріуса порушення;
документи, що свідчать про вжиті заходи щодо виявлених в роботі нотаріуса порушень;
відповідні документи органів дізнання і слідства, прокуратури, суду тощо;
засвідчена в установленому порядку копія рішення Мін'юсту, територіального органу Міністерства юстиції про направлення до Комісії Подання, яке прийняте відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" або Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Перелік документів, які додаються до Подання, визначається Мін'юстом, територіальним органом Міністерства юстиції залежно від підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 12 Закону.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 12 Закону, свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Міністерства юстиції України, його територіальних органів, у випадках:
а) втрати громадянства України або виїзду за межі України на постійне проживання;
б) винесення щодо нотаріуса обвинувального вироку суду, який набрав чинності;
в) винесення ухвали про застосування щодо нотаріуса примусових заходів медичного характеру, що набрала законної сили;
г) закриття кримінального провадження щодо нотаріуса з нереабілітуючих підстав;
д) винесення рішення суду, що набрало законної сили, про обмеження дієздатності особи, яка виконує обов'язки нотаріуса, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, оголошення її померлою;
е) неодноразового порушення нотаріусом законодавства або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, фізичним та юридичним особам, при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону, за умови що такі порушення встановлені рішенням суду;
є) невідповідності нотаріуса займаній посаді внаслідок стану здоров'я, що перешкоджає нотаріальній діяльності;
ж) порушення нотаріусом вимог, передбачених частиною четвертою статті 3, частиною першою статті 8 та статтею 9 цього Закону;
з) набрання законної сили рішенням суду про порушення нотаріусом вимог законодавства при вчиненні ним нотаріальної дії;
и) знищення чи втрати нотаріусом або з його вини архіву нотаріуса або окремих документів;
і) неодноразового порушення нотаріусом правил професійної етики, затверджених Міністерством юстиції України;
Судом встановлено, що підставою для направлення подання Міністерства юстиції України є неодноразове порушення нотаріусом законодавства або грубе порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, фізичним та юридичним особам, при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону, за умови що такі порушення встановлені рішенням суду.
Однак, долучені відповідачем до подання рішення судів щодо порушень нотаріуса, не можуть бути підставою для розгляду, оскільки в силу вимог пункту 2 Порядку №1904/5 порушують 30 денний строк з дня встановлення підстав для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Крім того, в поданні, серед іншого, відповідач вказує на порушення, які не підтвердженні відповідними рішеннями суддів.
Таким чином, дії відповідача щодо направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України Подання №7-24/588-21 від 26.02.2021 «Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1» є протиправними, оскільки, до нього відповідачем долучено рішення суду за порушення, що перевищують 30 денний строк, а також включені порушення, які непідтверджені відповідними судовими рішеннями.
Статтею 29-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин зокрема, у разі направлення територіальним органом до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.
Судом встановлено, що підставою для винесення Наказу від 26.02.2021 №39/4 «Про зупинення діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1» є направлення територіальним органом до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо направлення до Міністерства юстиції України подання, яке стало підставою для винесення Наказу від 26.02.2021 №39/4 «Про зупинення діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1», такий наказ підлягає скасуванню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, №303-A, пункт 29).
Крім того, згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій, та, як наслідок, суд дійшов висновку що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, то в силу вимог частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 1816,00 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) від 26.02.2021 №39/4 «Про зупинення діяльності приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1»
Визнати протиправними дії Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) щодо направлення подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 26.02.2021 №7-24/588-21.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 43316386) на користь приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76018, РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1816 (одної тисячі вісімсот шістнадцять) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.