про залишення позовної заяви без руху
09 червня 2021 рокум. Ужгород№ 260/250/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ващиліна Р.О.
при секретарі судового засідання Неміш Т.О.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 , представник - Коцур Ю.І.,
відповідача: представник - Славич Б.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Закарпатської обласної державної адміністрації про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закарпатської обласної державної адміністрації, в якому просить стягнути із Закарпатської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у зв'язку з невидачею трудової книжки за період з 3 січня 2020 року по 21 січня 2021 року у розмірі 220996,27 грн.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
14 травня 2021 року відповідач подав до суду заяву №1214/06-16/1 від 14.05.2021, в якій просив суд залишити позовну заяву без руху з підстав несплати позивачем судового збору за звернення до суду з даним позовом.
В судовому засіданні 09 червня 2021 року представник відповідача подану заяву підтримав в повному обсязі та просив суд таку задовольнити.
Позивач та його представник в засіданні суду залишили вирішення вказаного питання на розсуд суду.
Розглянувши подану представником відповідача заяву, суд зазначає наступне.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон).
Так, ч. 1 ст. 3 Закону передбачено, що судовий збір справляється, в тому числі, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Нормами ст. 5 Закону встановлені пільги щодо сплати судового збору. Так, відповідно до п. 1 ч. 1 зазначеної статті, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Спірні правовідносини виникли з приводу стягнення з Закарпатської обласної державної адміністрації, як роботодавця, середнього заробітку за час вимушеного прогулу у зв'язку з невидачею трудової книжки за період з 03 січня 2020 року по 21 січня 2021 року у розмірі 220996,27 грн.
Так, зокрема, ч. 5 ст. 235 Кодексу законів про працю України передбачено, що у разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
Отже, стягнення з роботодавця середнього заробітку за час затримку видачі трудової книжки з його вини є спеціальним видом відповідальності, який нараховується у розмірі середнього заробітку і спрямований на захист прав звільнених працівників.
Тому для встановлення наявності чи відсутності підстав для застосування приписів п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону необхідно визначити, чи входить середній заробіток за час затримку видачі трудової книжки до структури заробітної плати, у справах про стягнення якої позивачі звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Згідно ч. 1 ст. 50 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.
При цьому, відповідно до ч. 2 зазначеної статті, до складу заробітної плати державного службовця входить: посадовий оклад, надбавка за вислугу років; надбавка за ранг державного службовця; премія (у разі встановлення).
З наведених норм чинного законодавства вбачається, що середній заробіток за час затримку видачі трудової книжки за своєю правовою природою не є складовою заробітної плати державного службовця, а тому з 01 вересня 2015 року пільга щодо сплати судового збору, передбачена п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону, не поширюється на вимоги позивачів про стягнення середнього заробітку за час затримку видачі трудової книжки під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях.
Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 30 січня 2019 року у справі №910/4518/16, від 30 листопада 2016 року у справі №226/168/15-ц, а також постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі №761/9584/15-ц.
Згідно з положеннями ст. 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, поданого фізичною особою, ставка судового збору складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021 року встановлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб у сумі 2270,00 грн.
Суд зазначає, що заявлені до суду вимоги про стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримку видачі трудової книжки, що мають вартісний вимір та безпосереднім наслідком чого є зміна майнового стану позивача, є майновими.
Тому ціна даного позову становить 220996,27 грн.
Отже, за подання до адміністративного суду даного позову позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 2209,96 грн.
Реквізити для сплати судового збору в Закарпатському окружному адміністративному суді (за подання до адміністративного суду адміністративного позову) є наступними: отримувач коштів ГУК в Зак. обл./ Ужгородська ТГ/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37975895; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA988999980313141206084007493; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом _________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Ч. 13 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
За таких обставин, згідно з вимогами ч. 13 ст. 171 КАС України позовну заяву необхідно залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків шляхом подачі до суду документа про сплату судового збору в розмірі 2209,96 грн.
На підставі наведеного та керуючись ч. 13 ст. 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Закарпатської обласної державної адміністрації про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу подати до суду протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху докази сплати судового збору в розмірі 2209,96 грн.
Попередити позивача, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява залишається без розгляду.
3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя Р.О. Ващилін