09 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/5091/21
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Єфіменко О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до Державного підприємства "Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№73)" про стягнення податкової заборгованості,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС у Житомирській області із позовом, в якому просить стягнути з Державного підприємства "Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№73)" (далі - ДП "Підприємство ДКВС України (№73)") податкову заборгованість в сумі 291543,40 грн.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи на 27.04.2021. Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Відповідач у встановлений строк відзив на позовну заяву не надіслав.
В судовому засіданні 27.04.2021 представник позивача просив задовольнити позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві. Представник відповідача до суду не з'явився, не подав заяви чи клопотання.
Суд усною ухвалою, внесеною секретарем до протоколу судового засідання 27.04.2021 перейшов до розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені позивачем доводи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ДП "Підприємство ДКВС України (№73)"зареєстроване як юридична особа 23.07.1995 і як платник податків перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Житомирській області.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - Кодекс; ПКУ) , платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що податковий борг - де сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п. 41.1 ст. 41 Кодексу контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Статтею 19-1 Кодексу визначено функції контролюючих органів, зокрема, здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів (ст. 19-1.1.22 Кодексу), функції звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.
У відповідача існує податковий борг на загальну суму 291543,40 грн. по таким податковим зобов'язанням:
1. Рентна плата за спеціальне використання води на загальну суму 2138,44 грн.
Згідно з п.257.1 ст.257 ПКУ базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Відповідно до пп.257.3.4 п.257.3 ст.257 ПКУ платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II ПКУ граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації.
Згідно з п.257.5 ст.257 ПКУ сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Відповідачем до ГУ ДПС у Житомирській області подано податкову декларацію з рентної плати, (а.с.8-9) самостійно визначено грошове зобов'язання в сумі 2138,44 грн, та не сплачено в строки, визначені ПКУ, тому дане зобов'язання має статус податкового боргу
2. Надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 165,37 грн - основний платіж.
Відповідно до п. 1 ст. 240 ПКУ платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються, в тому числі: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання).
Згідно з п. 3 ст. 249 ПКУ суми податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, обчислюються платниками податку самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів викидів, ставок податку.
Відповідно до п.2 ст. 250 ПКУ платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації:
Відповідачем до ГУ ДПС у Житомирській області подано податкову декларації з екологічного податку №9288858273 від 06.11.2020 (а.с.10-11), самостійно визначено грошове зобов'язання в сумі 166,41 грн (залишок боргу становить 165,37 грн) та не сплачено в строки, визначені ПКУ, тому дане зобов'язання має статус податкового боргу.
3. Надходження від розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання) в сумі 17,22 грн - основний платіж.
Відповідачем до ГУ ДПС у Житомирській області подано податкову декларацію з екологічного податку №9288858273 від 06.11.2020, самостійно визначено грошове зобов'язання в сумі 18,32 грн (залишок боргу становить 17,22 грн) та не сплачено в строки, визначені Податковим кодексом, тому дане зобов'язання має статус податкового боргу.
4.Земельний податок з юридичних осіб в сумі 92196,22 грн, в тому числі: 48542,55 грн - основний платіж; 23711,28 грн - штрафна санкція; 19942,39 грн-пеня.
Відповідно до п. 2 ст. 286 ПКУ - платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. (п.3 ст. 287 ПКУ).
Відповідачем подано податкову декларацію № 9012832718 від 06.02.2018 (а.с.14-15) з земельного податку з юридичних осіб, самостійно визначено грошове зобов'язання в сумі 48542,55 грн та не сплачено в строки, визначені ПКУ.
Відповідно до п.57.1. ст. 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, згідно п.54.3 ст.54 ПКУ - контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно ст. 75 Кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку , встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до ст. 86 Кодексу результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо так: порушення відсутні, складається довідка. За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного та відповідно за результатами перевірок складено акти про встановлення порушень, а саме:
- відповідно до акту перевірки № 5578/06-30-50-12 від 11.09.2018 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання земельного податку з юридичних осіб визначеного ст. 126 ПКУ та на підставі п. 54.1, ст. 54 та п. 287.3 ст. 287 ПКУ застосовано штрафну (фінансову санкцію) на суму 393,35 грн (залишок несплаченого боргу становить 289,39 грн) (копія податкового повідомлення - рішення № 0070105012 від 12.09.2018 а.с. 16);
- згідно з актом перевірки № 5578/06-30-50-12 від 11.09.2018 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання земельного податку з юридичних осіб визначеного ст. 126 ПКУ та на підставі п. 54.1 ст. 54 та 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 ПКУ застосовано штрафну (фінансову санкцію) на суму 20222,96 грн (копія податкового повідомлення - рішення № 0070085012 від 12.09.2018 а.с. 17);
- актом перевірки № 6164/06-30-50-12 від 03.10.2018 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання земельного податку з юридичних осіб визначеного ст. 126 ПКУ та на підставі п. 54.1 ст. 54 та 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 ПКУ застосовано штрафну (фінансову санкцію) на суму 346,55 грн. (копія податкового повідомлення - рішення № 00777855012 від 03.10.2018 а.с.18);
- відповідно до акту перевірки № 7466/06-30-50-12 від 19.11.2018 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання земельного податку з юридичних осіб визначеного ст. 126 ПКУ та на підставі п. 54.1 ст. 54 та 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 ПКУ застосовано штрафну (фінансову санкцію) на суму 465,66 грн. (копія податкового повідомлення - рішення № 0098555012 від 20.11.2018 а.с.19);
- згідно з актом перевірки №8009/06-30-50-12 від 06.12.2018 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання земельного податку з юридичних осіб визначеного ст. 126 ПКУ та на підставі п. 54.1 ст. 54 та 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 ПКУ застосовано штрафну (фінансову санкцію) на суму 1577,66 грн (копія податкового повідомлення - рішення № 0001325012 від 10.01.2019 а.с.20);
- актом перевірки № 2483/06-30-50-12 від 08.04.2019 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання земельного податку з юридичних осіб визначеного ст. 126 ПКУ та на підставі п. 54.1 ст. 54 та 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 ПКУ застосовано штрафну (фінансову санкцію) на суму 809,06 грн. (копія податкового повідомлення - рішення № 0038885012 від 24.04.2019 а.с.21).
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПКУ, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися в судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов'язання) відповідача в сумі 23711,28 грн вважається узгодженим.
Відповідачу відповідно до п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ нараховано пеню по земельному податку з юридичних осіб в сумі 19942,39 грн.
5. Податок на доходи фізичних осіб в сумі 193160,69 грн, в тому числі 40182,5 грн - штрафна санкція; 152978,19 грн -пеня.
Актом перевірки № 894/06-30-13-06/08680000 від 30.07.2018 встановлено порушення пп. 14.1.39, пп. 14.1.175, пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14, пп. 16.1.4, п. 16.1 ст. 16, п.31.1 ст. 31, ст. 36, пп. 168.1.2, пп. 168.1.4, пп. 168.1.5 п. 168.1, пп. 168.4.4, пп. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, пп. «а» п. 176.2 ст. 176 ПКУ та застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі абз. 2,3 п. 126.1 ст. 126, пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ та на підставі пп. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1, п.58.2 ст. 58 ПКУ збільшено суму грошового зобов'язання, у тому числі, за штрафними санкціями на суму 37749,58 грн. та пеню в сумі 149001,08 грн (копія податкового повідомлення - рішення № 0020511306 від 20.08.2018 а.с.25).
Згідно з актом перевірки № 13619/5033/08680000 від 27.04.2020 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання податку на доходи фізичних осіб визначеного ст. 126 ПКУ та на підставі п. 54.1 ст. 54 та 57.1 ст. 57 ПКУ застосовано штрафну (фінансову санкцію) на суму 2432,92 грн. (копія податкового повідомлення - рішення № 0164005033 від 01.06.2020 а.с.26).
Зазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися в судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов'язання) в сумі 189183,58 грн вважається узгодженим.
Відповідачу відповідно до п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ нараховано пеню по земельному податку з юридичних осіб в сумі 3977,11 грн.
6. Військовий збір в сумі 3865,46 грн, в тому числі 2882,34 грн - штрафна санкція, 983,12 грн - пеня.
Актом перевірки № 894/06-30-13-06/08680000 від 30.07.2018 встановлено порушення пп. 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ 14.1.39, пп. 14.1.175, пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14, пп. 16.1.4, п. 16.1 ст. 16, п.31.1 ст. 31, ст. 36, пп. 168.1.2, п. 168.1 ст. 168, пп. «а» п. 176.2 ст. 176 ПКУ та застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі абз. 2,3 п. 126.1 ст. 126, пп.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ та на підставі пп. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1, п.58.2 ст. 58 ПКУ збільшено суму грошового зобов'язання, у тому числі, за штрафними санкціями на суму 2882,34 грн та пеню в сумі 983,12 грн (залишок боргу по пені) (копія податкового повідомлення-рішення № 0020501306 від 20.08.2018 а.с.28).
Правовими положеннями п. 59.1 статті 59 Кодексу встановлено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (ст.59.5 ПКУ).
На підставі вищевикладеного, відповідачу було вручено податкові вимоги № 1 від 29.10.2001 та № 2 від 15.10.2002 (копії корінців податкових вимог а.с. 30).
Податкові вимоги відповідачем в адміністративному та судовому порядках не оскаржувалась, у зв'язку з чим не вважаються відкликаними у порядку ст.60 Кодексу.
За змістом підпункту 20,1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.87.1, ст.87 Кодексу, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до п. 95.1 ст.95 Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а у разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Крім того, п. 95.4. ст. 95 ПКУ визначено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законодавством України; система оподаткування, податки і збори встановлюються виключно законами України.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Позивачем на підтвердження суми заборгованості відповідача додано до позовної заяви зведений розрахунок сум податкового боргу, згідно з якими заборгованість відповідача складає 291 543,40 грн.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд задовольняє адміністративний позов.
Враховуючи положення частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ: 44096781) до Державного підприємства "Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№73)" (вул. Центральна, 1, с. Райки, Бердичівський район, Житомирська область, 13333, код ЄДРПОУ: 08680000) про стягнення податкової заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№73)" податкову заборгованість у сумі 291543 (двісті дев'яносто одна тисяча п'ятсот сорок три) грн 40 коп з готівкових коштів та рахунків у банку, що обслуговують такого платника податків.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 09 червня 2021 року.
Суддя О.В. Єфіменко