Рішення від 09.06.2021 по справі 200/4265/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2021 р. Справа№200/4265/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників справи) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що 26.02.2021 вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із зарахуванням до її страхового стажу періодів роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш», починаючи з 01.07.2015. Проте листом від 18.03.2021 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачці посилаючись на відсутність сплачених страхових внесків ПрАТ «Азовзагальмаш». На думку позивачки, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Позивачка вважає такі дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, оскільки вони вчинені із порушенням норм чинного законодавства та порушують її конституційні права.

З огляду на вищевикладене, ОСОБА_1 просить суд:

визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до її страхового стажу періоду роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш» починаючи з 01.07.2015 року по день винесення судом рішення у цій справі та зарахувати цей період до страхового стажу;

зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з урахуванням до страхового стажу період з 01.07.2015, по день винесення судом рішення у цій справі, включно;

зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області сплатити різницю між пенсією після перерахунку з врахуванням страхового стажу за період з 01.07.2015 по день винесення судом рішення у цій справі включно.

26 травня 2021 року від представника Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надійшов відзив на позов, в якому останній зазначив, що ПрАТ «Азовзагальмаш» не сплачені страхові внески, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачки з урахуванням стажу з 01.07.2015 по теперішній час. Щодо позовних вимог в частині перерахунку, нарахування та виплати пенсії відповідач зауважує, що в разі їх задоволення відбудеться втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень (відповідача) та прийняття рішення замість нього, що не входить до компетенції суду. З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою від 19.04.2021 Донецький окружний адміністративний суд задовольнив клопотання позивачки про поновлення строку звернення до суду із даною позовною заявою. Визнав поважними причини пропуску позивачкою строку звернення до адміністративного суду із даним адміністративним позовом та поновив пропущений строк звернення до суду. Клопотання позивачки про відстрочення або звільнення від сплати судового збору - задовольнив. Відстрочив позивачці сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі. Прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/4265/21. Розгляд адміністративної справи № 200/4265/21 визначив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, суд встановив наступне.

Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.03.2010 (а.с. 16).

26 лютого 2021 року позивачка звернулася до відповідача із заявою, в якій просила: 1) зарахувати до страхового стажу, необхідного для призначення/перерахунку пенсії, період з 01.07.2015 по 26.02.2021; 2) зробити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.07.2015 по 26.02.2021 включно (а.с.14-15).

18 березня 2021 року відповідачем розглянуто заяву позивачки про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про звернення громадян», роз'яснено, що для здійснення перерахунку пенсії з додаванням стажу за період роботи в ПрАТ «Азовзагальмаш» з 01.07.2015 року відсутні законні підстави, оскільки підприємством не сплачувались страхові внески (а.с. 16).

Позивачка оскаржує вищевказані дії відповідача, як такі, що вчинені з порушенням норм чинного законодавства та порушують її конституційні права.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

На підставі частини 1 статті 44 Закону № 1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058).

За приписами ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058).

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок

Зокрема ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.

Згідно з ч. 2. ст. 25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п. 171.1 ст. 171 Податкового кодексу України).

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону № 1058 застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі.

З аналізу наведених норм законів суд доходить висновку, що несвоєчасна сплата підприємством загальнообов'язкових страхових внесків не повинна порушувати конституційні, законні права позивачки, зокрема, порушувати її право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати покладена на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку внаслідок чого несвоєчасна сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі № 208/6680/16-а(2а/208/245/16).

Суд зазначає, що відповідно до матеріалів справи, а саме копії витягу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування (форми ОК-7) та довідки ПрАТ «Азовзагальмаш» підтверджено факт роботи позивачки з липня 2015 по лютий 2021 року включно (а.с.13, 17-18).

За таких обставин суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на включення до страхового стажу періоду роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш» з липня 2015 року по лютий 2021 року включно.

Доказів того, що з березня 2021 року по червень 2021 року позивачка продовжувала працювати на ПрАТ «Азовзагальмаш» до суду не надано, а тому відсутні підстави для зарахування вказаного періоду до її страхового стажу.

З огляду на вищевикладене, з метою поновлення порушених прав позивачки, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш», починаючи з 01.07.2015 року по 28.02.2021 та зарахувати цей період до страхового стажу. Крім того, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з урахуванням до вказаного страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 на ПрАТ «Азовзагальмаш», починаючи з 01.07.2015 року по 28.02.2021 та сплатити різницю між пенсією після перерахунку.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частин 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає частковому задоволенню.

Посилання представника відповідача на те, що питання перерахунку, нарахування та виплати пенсії є дискреційними повноваженнями суд вважає помилковим, з огляду на наступне.

Так, поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Отже, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

В цій справі судом встановлено, що Пенсійним органом протиправно не зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш», починаючи з 01.07.2015 по 28.02.2021.

На переконання суду, дискреційним є право суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може». Натомість у цій справі відповідач помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Разом з тим, суд зауважує, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (ч. 8 ст. 139 КАС України).

Оскільки позивачкою при поданні до суду адміністративного позову судовий збір не сплачувався, а ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року їй відстрочено сплату судового збору, суд вважає необхідним стягнути на користь Державного бюджету України судовий збір за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру з відповідача у розмірі 908, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 255, 262, 295, 297, 371, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27-а) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш», починаючи з 01.07.2015 по 28.02.2021.

Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши до її страхового стажу період роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш», починаючи з 01.07.2015 по 28.02.2021.

Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області сплатити ОСОБА_1 різницю між пенсією після перерахунку з врахуванням страхового стажу роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш» за період з 01.07.2015 по 28.02.2021.

В решті заявлених вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908, 00 грн (дев'ятсот вісім гривень).

Повний текст рішення складено 09.06.2021.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб