Окрема ухвала від 31.05.2021 по справі 200/517/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ОКРЕМАУХВАЛА

31 травня 2021 р. Справа №200/517/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка

Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Купріян В.Ю. за результатами розгляду адміністративної справи за позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління ДПС у Донецькій області (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59)

про скасування рішення №93924/10/05-99-04-34 від 31.12.2020 року про анулювання реєстрації платником єдиного податку

за участю: позивача ОСОБА_1

представника позивача - Тарасенка О.І.

представника відповідача - Яковлевої А.С.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, в якому просив суд: скасувати та визнати протиправним рішення №93924/10/05-99-04-34 від 31.12.2020 року про анулювання реєстрації платником єдиного податку.

Ухвалою від 16 січня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №200/517/21-а за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування рішення №93924/10/05-99-04-34 від 31.12.2020 року про анулювання реєстрації платником єдиного податку. Справа була призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши адміністративну справу, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк.

У результаті розгляду справи та дослідження доказів у зазначеній справі судом були встановлені чисельні порушення з боку посадових осіб відповідача, про які зазначено нижче.

Предметом спору у адміністративній справі було скасування та визнання протиправним рішення №93924/10/05-99-04-34 від 31.12.2020 року про анулювання свідоцтва платника єдиного податку ОСОБА_1 .

Як вбачається із матеріалів справи позивач зареєстрований як фізична особа - підприємець 24.05.2004 року, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію.

Підставою для анулювання свідоцтва платника єдиного податку є Рішення №93924/10/05-99-04-34 від 31.12.2020р. про анулювання реєстрації платником єдиного податку, яке прийнято на підставі Акту про результати камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку вимог перебування на спрощеній системі оподаткування від 28.12.2020 року.

Згідно до Акту посадовою особою Мар'їнського відділу податків і зборів з фізичних осіб Управління податкового адміністрування Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області ОСОБА_2 встановлена наявність податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів згідно абз.8 пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 Кодексу, а саме: третій та четвертий квартали 2020 року у розмірі 139085,87 грн. При цьому у Акті перевірки не визначено, яка сума податкового боргу була наявна у позивача на перше число місяця - 1 листопада, 1 жовтня, 1 вересня, 1 серпня, 1 липня 2020 року.

У відповідності до спірного Рішення позивач був виключений із Реєстру платників єдиного податку 31.12.2020 року.

Під час розгляду справи були встановлені наступні обставини, які за позицією суду вимагають реагування та належної оцінки з боку відповідача.

Так, у відповідності до протокольної ухвали Донецького окружного адміністративного суду, ухваленої у судовому засіданні 15 лютого 2021 року без викладення окремим документом, суд зобов'язав представників сторін здійснити звірку між сторонами відносно орендної плати за землю відносно позивача за 2014-2020 роки.

Як доповів позивач у судових засіданнях, в тому числі і 31.05.2021 року, коли він з'явився після судового засідання до Мар'їнського відділу податків і зборів з фізичних осіб Управління податкового адміністрування Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області, то посадовими особами відповідача було зазначено, що для здійснення такої звірки йому потрібно написати відповідну заяву і чекати.

Представник відповідача у судовому засіданні 31.05.2021 року підтвердила, що відповідні посадові особи, до ведення яких віднесено реалізацію питання здійснення звірки були попереджені щодо виконання вимог ухвали та складення відповідного документу.

Доказів здійснення звірки розрахунків сторонами на протязі усього розгляду справи сторонами до суду не надано, чим не виконано вимоги ухвали про витребування доказів у справі.

Досліджуючи ІКП позивача за період з 2014 по 2020 рік з орендної плати за землю судом встановлені порушення діючого законодавства України при веденні зазначеної звітності.

Так, аналізуючи ІКП за вищезазначені періоди судом встановлено наступне.

Згідно до Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2013 N 765 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 р. за N 217/24994 (Дата втрати чинності: 10.06.2016 в редакція яка діяла з 28.02.2014 року) було передбачено:

П. 1 Розділу ІІІ « Облік нарахованих платежів» Нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають:

зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником;

суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником;

зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, визначені територіальним органом Міндоходів та узгоджені відповідно до чинного законодавства;

пеня за порушення встановлених строків погашення узгоджених сум зобов'язань за податками, зборами, митними платежами, єдиним внеском;

пеня на суму заниження податкового зобов'язання, нарахованого територіальним органом Міндоходів або платником;

проценти за користування розстроченням (відстроченням).

3. Зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, розраховані територіальним органом Міндоходів, відображаються ним в інтегрованій картці платника за даними електронного реєстру повідомлень-рішень у частині узгоджених сум.

Тобто із вищезазначених норм вбачається що відображенню в ІКП підлягають суми, які були узгоджені в порядку передбаченому Податковим Кодексом України, як- то: не оскаржені платником податків в установленому законом порядку, оскаржені та за якими прийнято відповідно рішення у судовому або адміністративному порядку.

Так, із матеріалів справи вбачається, що у провадженні Великоновосілківського районного суду Донецької області перебувала адміністративна справа 220/928/14-а за позовом ОСОБА_1 до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції про оскарження податкового повідомлення-рішення за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за кодом 13050500 від 17.06.2014 року у розмірі 40679,44 грн.

Так, ухвалою від 10.07.2014 року було відкрито провадження у зазначеній справі.

29.08.2014 року у ІКП збільшена сума недоїмки у розмірі 40679,44 грн.

Постановою від 25.09.2014 Великоновосілківським районним судом Донецької області позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені та скасовано податкове повідомлення-рішення за платежем орендна плата з фізичних осіб за кодом платежу 1305500 від 17.06.2014 року, виданого Мар'їнською об'єднаною Державною податковою інспекцією (Великоновосілківське відділення).

Станом на 31.12.2014 року за позивачем обліковувалась в ІКП вищезазначена сума неузгодженого податкового зобов'язання на яку нараховувалась пеня і розмір якої склав 15,08 грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.06.2015 року апеляційна скарга Мар'їнської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Донецькій області була задоволена частково - Постанова Великоновосілківського районного суду Донецької області від 25 вересня 2014 року у справі № 220/928/14-а була скасована, а у задоволенні адміністративного позову позивача до Мар'їнської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення було відмовлено.

Суми, які сплачував позивач направлялись на погашення вищезазначеного неузгодженого податкового зобов'язання із обчисленням штрафних санкцій та пені, сума недоїмки обліковувалась за позивачем до дня прийняття вищезазначеної постанови, так і після її прийняття.

Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі в тексті Рішення - Порядок), затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07 квітня 2016 року № 422 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 р. за № 751/28881 (втратив чинність згідно з наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року N 5, дата втрати чинності: 05.04.2021) визначав організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: первинні документи - документи, що складені платниками податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску та/або органами ДФС, іншими органами влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, митні декларації, аркуші коригування, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення контролюючого органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), інформація органів Державної казначейської служби України про надходження податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску тощо) (п. 2. Розділу І ).

У відповідності до пп. 1 Глави 7 Розділу ІІІ «Правила нарахування та погашення пені за несвоєчасно сплачені суми платежів, що контролюються органами ДФС»:

Нарахування пені розпочинається: після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня:

1) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Податковим кодексом України;

2) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Податковим кодексом України;

у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

Нарахування пені (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2 та 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 глави 12 розділу II Податкового кодексу України) здійснюється у день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу).

Згідно Глави 8 розділу ІY «Формування податкового повідомлення-рішення про сплату податків»: 1. Структурні підрозділи органів ДФС за місцезнаходженням земельної ділянки, які за своїми функціональними обов'язками забезпечують адміністрування плати за землю, здійснюють формування податкового повідомлення-рішення про сплату фізичними особами плати за землю за поточний рік у термін до 01 травня поточного року.

Сформовані податкові повідомлення-рішення реєструються, друкуються та надсилаються платникам податку з повідомленням про вручення.

2. Інформація про дату вручення платнику податку податкового повідомлення-рішення вноситься до інформаційної системи ДФС структурними підрозділами органів ДФС, якими сформовані податкові повідомлення-рішення, не пізніше дня, наступного за днем отримання такої інформації.

У відповідності до Глави 9 розділу ІV « Відображення в ІКП нарахованих сум податків за податковими повідомленнями-рішеннями»:

1. Після внесення до інформаційної системи органів ДФС інформації про дату вручення податкового повідомлення-рішення облікові показники щодо нарахованих органом ДФС податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю відображаються в ІКП датою граничного строку сплати (60 календарних днів з дня вручення платнику податкового повідомлення-рішення) з використанням відповідних облікових показників (кодів операцій) та беруть участь у розрахунках.

2. Інформація щодо початку/продовження та результатів адміністративного або судового оскарження податкового повідомлення-рішення вноситься до підсистеми, що забезпечує облік платежів, працівником структурного підрозділу органу ДФС, яким податкове повідомлення-рішення було сформовано, на підставі документів, зазначених у розділі VII цього Порядку (заяви - оскарження податкового повідомлення-рішення, ухвали суду про відкриття провадження, рішення про результати розгляду скарги (заяви), рішення суду, прийнятого по суті), протягом 3-ох днів з дати отримання такого документа.

На підставі інформації про початок/продовження у законодавчо встановлені строки процедури адміністративного оскарження (скарга (заява) платника податків) або про початок/продовження процедури судового оскарження нарахована сума податків вважається неузгодженою, а в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо її виключення.

За результатами адміністративного або судового оскарження:

при частковому скасуванні сум формується нове повідомлення-рішення на суму, що залишилась;

при збільшенні донарахованої суми формується повідомлення-рішення на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику податків (вноситься дата вручення до інформаційної системи органів ДФС та виконуються процеси, описані у главі 8 цього розділу).

У разі якщо за результатами адміністративного оскарження нарахована сума податку у повному обсязі підтверджується, та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо її поновлення.

У разі якщо за результатами судового оскарження (рішення суду, прийняте по суті) нарахована сума податку у повному обсязі підтверджується, та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо поновлення такої суми.

У разі якщо за результатами судового оскарження нарахована сума у повному обсязі скасовується, то в ІКП відображення облікових показників щодо поновлення такої суми не проводиться.

Главою 10 розділу ІV «Здійснення контролю за повнотою, своєчасністю та достовірністю відображення внесеної до системи інформації про визначені органами ДФС податкові зобов'язання платників податків у випадках, не пов'язаних із порушенням податкового законодавства» будо передбачено, що «Інформаційною системою органів ДФС в автоматичному режимі формуються переліки податкових повідомлень-рішень та реєстри розбіжностей (нерухоме майно / транспортний податок / земельний податок) на основі показників, внесених до інформаційної системи працівниками структурних підрозділів органів ДФС, які здійснюють адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки / транспортного податку / земельного податку (далі - майнові податки)» (п.1).

З метою здійснення контролю за повнотою та достовірністю внесеної до ІКП інформації про оскарження податкових повідомлень-рішень щодо визначення органами ДФС податкових зобов'язань з майнових податків, сформованих засобами інформаційних систем органів ДФС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та судового оскаржень, реєстри документів про початок, продовження та результати адміністративного та/або судового оскарження підлягають відпрацюванню не пізніше 3-ого робочого дня, наступного за днем надходження таких реєстрів до підрозділів, що здійснюють адміністрування майнових податків (п. 3).

У Розділі V «Перенесення до ІКП визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи сум грошових зобов'язань, податкових, митних та інших платежів та методи контролю відповідності показників результатів контрольно-перевірочної роботи даним ІКП» було встановлено наступне.

Глава 4 Розділу V «Відображення в інформаційній системі органів ДФС результатів адміністративного та/або судового оскарження донарахованих сум з відповідним перенесенням до ІКП»:

1. Працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження органу ДФС, до компетенції яких належать розгляд скарг при проведенні процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах при проведенні процедури судового оскарження прийнятих податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем забезпечують внесення даних до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв'язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати КПР.

Відображенню в інформаційній системі органів ДФС підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв'язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є: скарга (заява) платника податків; рішення про результати розгляду скарги (заяви); ухвала суду про відкриття провадження; рішення суду, прийняте по суті.

2. Залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему органів ДФС з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами:

1) інформація із заяви-оскарження податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску.

На підставі інформації з інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, про початок/продовження у законодавчо встановлені строки процедури адміністративного оскарження (скарга (заява) платника податків) донарахована/зменшена сума вважається неузгодженою (статус повідомлень-рішень / рішень / вимог та рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Оскаржується в адміністративному порядку").

У разі внесення вказаної інформації:

до настання граничного строку сплати/зменшення відповідні облікові показники (операції) в ІКП блокуються, а донараховані/зменшені суми не відображаються та не беруть участі у розрахунках;

після настання граничного строку сплати/зменшення ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо виключення з обліку донарахованих/зменшених сум у зв'язку із запізненням надходження скарги;

2) інформація з ухвали суду про відкриття провадження.

На підставі інформації з інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про початок/продовження процедури судового оскарження (ухвала суду про відкриття провадження) донарахована/зменшена сума вважається неузгодженою (статус податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та рішення щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Оскаржується в судовому порядку").

У разі внесення вказаної інформації: до настання граничного строку сплати/зменшення - відповідні облікові показники (операції) в ІКП блокуються, а донараховані/зменшені суми не відображаються та не беруть участі у розрахунках;

після настання граничного строку сплати/зменшення - в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо виключення з обліку донарахованих/зменшених сум у зв'язку із запізненням надходження ухвали суду про порушення провадження у справі.

Інформація з інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про продовження процедури судового оскарження в касаційній інстанції відображається в ІКП лише у випадку відкриття провадження та прийняття судом рішення про забезпечення адміністративного позову;

3) інформація з рішення про результати розгляду скарги (заяви).

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус повідомлень-рішень / рішень / вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється залежно від наслідків розгляду скарги (заяви) відповідно до інформації з інформаційної системи, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, на статуси "Скасовується в адміністративному порядку", або "Вручено, адміністративний розгляд", або "Анульовано" при частковому скасуванні.

При частковому скасуванні сум формується нове повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.

При збільшенні зазначених у повідомленні-рішенні / рішенні / вимозі та/або рішенні щодо єдиного внеску сум формується повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику податків (вноситься дата вручення до інформаційної системи та виконуються процеси, описані у главі 3 цього розділу)…

4) інформація з рішення суду, прийнятого по суті.

Статус повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) ("Скасовується в судовому порядку" / "Вручено, судовий розгляд" / "Анульовано").

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус повідомлень-рішень / рішень / вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на "Скасовується в судовому порядку" / "Вручено, судовий розгляд" / "Анульовано" при частковому скасуванні.

При частковому скасуванні формується нове повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.

При збільшенні зазначених у податковому повідомленні-рішенні / рішенні / вимозі та/або рішенні щодо єдиного внеску сум формується повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику податків (вноситься дата вручення до інформаційної системи органів ДФС та виконуються процеси, описані в пункті 2 глави 1 цього розділу).

На підставі інформації про результати судового оскарження (рішення суду, прийнятого по суті) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Вручено, судовий розгляд"), та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку) / зменшення суми.

У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Скасовується в судовому порядку"), то в ІКП відображення облікових показників (операцій) щодо донарахування/зменшення суми не проводиться.

Інформація, внесена та збережена відповідальними працівниками підрозділів адміністративного/судового оскарження до інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, щоденно автоматично відображається в реєстрі "Апеляційне та судове оскарження" підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Відповідальні працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем органів ДФС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.

Згідно до п. 1, 2 Глави 5. «Здійснення контролю за відповідністю показників, відображених у ІКП, даним інформаційної системи органів ДФС, в тому числі за результатами адміністративного та/або судового оскарження» Розділу V:

З метою контролю за відповідністю показників, відображених в ІКП, даним підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, кожний робочий день формуються електронні реєстри розбіжностей сум узгоджених/неузгоджених грошових зобов'язань / фінансових санкцій (недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску) та/або зменшення суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення суми ПДВ, вказаних у податкових повідомленнях-рішеннях / рішеннях / вимогах та/або рішеннях щодо єдиного внеску та наявних в ІКП (далі - реєстр розбіжностей КПР ІКП).

До реєстру розбіжностей КПР ІКП включається інформація щодо податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску, помилково відсутніх/наявних в ІКП або які мають невідповідність сум в ІКП даним підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Реєстр розбіжностей КПР ІКП опрацьовується ДФС та її органами.

2. Терміни опрацювання реєстру розбіжностей КПР ІКП:

на рівні органу ДФС, що склав податкове повідомлення-рішення / рішення / вимогу та/або рішення щодо єдиного внеску - кожний робочий день;

на територіальному рівні (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ та Севастополь) - щодекади, протягом трьох робочих днів з дня, наступного за останнім днем декади;

на всіх рівнях ДФС - щомісяця, протягом 3-ох робочих днів з дня, наступного за останнім днем звітного місяця.

Опрацювання реєстру розбіжностей КПР ІКП забезпечують підрозділи, які здійснюють контрольно-перевірочні заходи, разом з підрозділами, до компетенції яких належить ведення обліку платежів та супроводження і збереження баз даних.

У процесі опрацювання реєстру розбіжностей КПР ІКП виконуються роботи щодо з'ясування причин відсутності / помилкової наявності окремих показників податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в ІКП, шляхів виправлення можливих помилок вводу та/або роботи інформаційної системи органів ДФС, виправлення (усунення) помилок і їх недопущення надалі.

У відповідності до п. 2 глави 1 Розділу VII «Визначення первинних показників, відображених в інформаційних системах органів ДФС, призначених для збереження, обробки та надання користувачам інформації про стан адміністративного оскарження та про стан розгляду справ у судах за участю органу ДФС при адміністративному/судовому оскарженні рішень органу ДФС» було передбачено що, визначення первинних показників в інформаційній системі органів ДФС, яка призначена для збереження, обробки та надання користувачам інформації про стан розгляду справ у судах за участю органу ДФС, на підставі яких здійснюється зв'язок з відповідними показниками підсистем, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Первинними документами, на підставі яких вносяться первинні показники до інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, є: ухвала суду про відкриття провадження; ухвала про забезпечення позову; ухвала суду про відкриття апеляційного провадження; ухвала суду про відкриття касаційного провадження; ухвала суду касаційної інстанції про зупинення виконання рішення; рішення суду, прийняте по суті, що набрало законної сили (перша інстанція, апеляційна чи касаційна інстанція, Верховний Суд України).

До первинних показників належать такі дані первинних документів:

учасники процесу (тип учасника, податковий номер або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), найменування або П. І. Б. учасника, код органу ДФС реєстрації учасника, тип сторони);

номер та дата ухвали про відкриття провадження;

номер та дата ухвали про забезпечення позову;

номер та дата рішення суду, прийнятого по суті;

сума позову;

сума, визначена рішенням суду, що набрало законної сили.

До базового запису про порушення провадження у справі в інформаційну систему органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, приєднуються оскаржені документи, що внесені в інформаційну систему органів ДФС, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи шляхом встановлення зв'язку із відповідними записами зазначеної підсистеми (перенесення атрибутів документів, суміжних до інформаційної системи, яка відображає результати судового оскарження).

У відповідності до аналізу та тлумачення Наказу Мінфіну № 422 можна зробити висновок про те, що інформація щодо адміністративного та/ або судового оскарження податкового повідомлення - рішення, як і саме податкове рішення, узгодження та/ або неузгодження сум податкових зобов'язань повинна бути відображена в ІКП.

У випадку узгодження суми податкового зобов'язання визначеного у ППР, така інформація повинна бути відображена в ІКП.

У випадку судового та або адміністративного оскарження ППР сума визначена у ньому є неузгодженою і не повинна відображатись у ІКП з дати відкриття провадження в адміністративній справі згідно до ухвали суду або прийняття адміністративної скарги.

Тільки після набранням законної сили судовим рішенням, яким було відмовлено у скасуванні ППР повністю або частково, то така сума підлягає відображенню в ІКП.

На порушення вищезазначених норм посадовими особами відповідача до ІКП не вносились данні щодо податкових повідомлень - рішень, які оскаржувались позивачем у судовому порядку. При цьому у ІКП за 2014 -2021 роки, яка долучена до матеріалів справи відсутня будь - яка інформація щодо порушення провадження в адміністративних справах (ухвалах про відкриття провадження у судових справах), відсутня інформація за 2014- 2017 роках про прийняті судові рішення судами першої, апеляційної та касаційних інстанцій.

Так, у провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебували наступні адміністративні справи: № 805/3004/17-а, № 0540/5230/18-а, № 200/7997/19-а, 200/6566/20-а.

Предметом спору за справою № 805/3004/17 (позивач - ОСОБА_1 , відповідач Головне управління ДФС у Донецькій області) було скасування податкове повідомлення рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №10615-0000 від 09.06.2017 про визначення податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2017 рік у сумі 240 192 (двісті сорок тисяч сто дев'яносто дві) грн 06 коп.

Згідно даних ІКП наданих відповідачем 29.08.2017 року нараховано та збільшено недоїмку у розмірі 240 192 грн 06 коп. відповідно до податкового повідомлення - рішення № 18882-0000 від 30.06.2017 року.

При цьому відповідач, як і позивач не надали доказів існування такого ППР з таким номером та датою. При цьому сума податкового зобов'язання співпадає із сумою, яка була у застосована у відповідності із скасуванням податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №10615-0000 від 09.06.2017.

При цьому податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №10615-0000 від 09.06.2017 у розмірі 240 192 грн 06 коп., яке було предметом судового спору взагалі не відображено у ІКП.

За наявності можливо двох ППР прийнятих у червні 2017 року на загальну суму 480384,12 грн., така сума не відображена у ІКП.

У відповідності до ухвали Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/3004/17 провадження відкрито 28.08.2017 року.

02.10.2017 року у відповідності до Постанови Донецького окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення №10615-0000 від 09.06.2017 року було задоволено та судом скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №10615-0000 від 09.06.2017 про визначення податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2017 рік у сумі 240 192 (двісті сорок тисяч сто дев'яносто дві) грн 06 коп.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 року судом було відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року в справі № 805/3004/17-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення.

Ухвалою від 24 квітня 2018 року Верховного суду касаційна скарга Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області була залишена без задоволення, а ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року у справі № 805/3004/17-а залишена без змін.

Тільки 10.08.2018 року в ІКП зменшено нарахування в минулих податкових періодах за податковим повідомленням - рішенням №10615-0000 від 09.06.2017 у сумі -240192,06 грн., незважаючи на той факт, що судове рішення першої інстанції вступило в законну силу 12.12.2017 року.

Предметом спору за справою № 0540/5230/18-а (позивач - ОСОБА_1 , відповідач - Головне управління ДФС у Донецькій області) було скасування податкових повідомлень-рішень від 30.05.2018 № 9625-0000-0538 та податкового боргу у сумі 284 188,87 грн.

Згідно даних ІКП наданих відповідачем 29.08.2018 року нараховано та збільшено недоїмку із плати за землю у розмірі 100080,03 грн., відповідно до податкового повідомлення - рішення від 30.06.2018 № 9625-0000-0538.

Сторонами не надано доказів того, що спірне податкове повідомлення - рішення було прийнято саме 30.06.2018 року, а не 30.05.2018 року.

Ухвалою від 06 липня 2018 р. суд позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень та податкового боргу залишив без руху.

У відповідності до ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 р. по справі № 0540/5230/18-а судом було відкрито провадження у адміністративній справі.

Рішенням від 14 серпня 2018 року Донецький окружний адміністративний суд позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення № 9625-0000-0538 від 30 травня 2018 року задовольнив повністю та скасував податкове повідомлення-рішення № 9625-0000-0538 від 30 травня 2018 року, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в сумі 100 080,03 грн.

Ухвалою від 02 жовтня 2018 року по справі №0540/5230/18-а Перший апеляційний адміністративний суд відмовив у відкритті провадження в адміністративній справі №0540/5230/18-а за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2018 року у справі №0540/5230/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення.

Ухвалою від 26 листопада 2018 року по справі №0540/5230/18-а Перший апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2018 року у справі №0540/5230/18-а повернув відповідачу.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 0540/5230/18-а від 28 жовтня 2019 року було відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Донецькій області на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2019 у справі №0540/5230/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення.

Тільки 12.03.2019 року у ІКП був внесений запис «Скасовано нарахований в поточному році …(…плата за землю). Податкове повідомлення - рішення « 1795 від 12.03.2019 термін сплати 12.03.2019 року» зменшено нарахування у сумі 100080,03 грн., не зважаючи на те, що судове рішення у цій справі набрало чинності (вступило в силу) 02 жовтня 2018 року.

Предметом спору за справою № 200/7997/19-а (позивач - ОСОБА_1 , відповідач - Головне управління ДФС у Донецькій області) було:

скасування податкового повідомлення-рішення № 43153-4982-0538 від 16 травня 2019 року у розмірі 100 080,03 грн;

- скасування боргу відповідно до податкового повідомлення-рішення № 43153-4982-0538 від 16 травня 2019 року у розмірі 47 582,45 коп.;

- скасувати пені відповідно до податкового повідомлення-рішення № 43153-4982-0538 від 16 травня 2019 року у розмірі 3013,75 грн.

Ухвалою від 01 липня 2019 року Донецький окружний адміністративний суд залишив позовну заяву позивача без руху.

У відповідності до ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 р. судом відкрито провадження у справі № 200/7997/19-а .

Згідно даних ІКП наданих відповідачем 29.08.2019 року нараховано плату за землю та збільшено недоїмку із плати за землю у розмірі 100080,03 грн. відповідно до податкового повідомлення - рішення від 30.06.2019 № 43153-4982-0538.

Сторонами не надано доказів того, що спірне податкове повідомлення - рішення було прийнято саме 30.06.2019 року, а не 16.05.2019 року за наявності податкового боргу у розмірі 100 080,03 грн., який був визначений вищезазначеним податковим повідомлення - рішенням від 16.05.2019 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2019 р. по справі №200/7997/19-а адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, скасування боргу та скасування пені, про прийняття рішення, яким вирішити нараховані та сплачені грошові кошти надміру сплаченими та такими, що підлягають поверненню був задоволений частково.

Судом було скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 16 травня 2019 року № 43153-4982-0538, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за 2019 рік в сумі 100 080,03 грн., в задоволенні інших позовних вимог позивачу було відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2020 року по справі №200/7997/19-а апеляційну скарга Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2019 року в справі № 200/7997/19-а була залишено без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2019 року в справі № 200/7997/19-а було залишено без змін.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 200/7997/19-а від 25.02.2020 року було відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2020 року у справі №200/7997/19-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, скасування боргу та скасування пені, про прийняття рішення, яким вирішити нараховані та сплачені грошові кошти надміру сплаченими та такими, що підлягають поверненню.

25.02.2020 року, тобто через місяць після набрання законної силі судовим рішенням, в ІКП «Зменшено нарахування в минулих роках податок на майно громадян (нерухоме майно, транспортний податок, плата за землю) Податкове повідомлення - рішення (форма Ф) № 200/7997/19-а від 15.01.2020 термін сплати 25.02.2020.

Предметом спору за справою № 200/6566/20-а (позивач - ОСОБА_1 , відповідач - Головне управління ДПС у Донецькій області) було:

скасування та визнання протиправним ППР від 22.04.2020 року №24128- 5782-0538 у розмірі 100080грн. 03коп. (сто тисяч вісімдесят грн. 03 коп.);

визнання безнадійним боргу відповідно до квитанції ППР від 22.04.2020року №24128-5782-0538 у розмірі 49160грн. 34 коп.(сорок дев'ять тисяч сто шістдесят грн.. 34 коп.);

визнання безнадійною пеню відповідно до квитанції ППР від 22.04.2020 року №24128-5782-0538 у розмірі 1202 грн. 06 коп.(одна тисячі двісті дві грн.. 06 коп.);

нараховані та сплачені за період проведення АТО суми в розмірі 4 737.90грн. з орендної плати за землю у період з 14.04.2014р. по 08.06.2016р. вважати надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями та такими, що підлягають поверненню;

Згідно даних ІКП наданих відповідачем 29.08.2020 року нараховано та збільшено недоїмку із плати за землю у розмірі 100080,03 грн. відповідно до податкового повідомлення - рішення від 22.04.2020 року №24128- 5782-0538.

Ухвалою від 14 липня 2020 року Донецький окружний адміністративний суд залишив позовну заяву позивача без руху.

У відповідності до ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 р. по справі №200/6566/20-а судом було відкрито провадження у адміністративній справі.

Рішенням від 22 жовтня 2020 р. по справі № 200/6566/20-а Донецький окружний адміністративний суд позов Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, скасування боргу та скасування пені, про прийняття рішення, яким вирішити нараховані та сплачені грошові кошти надміру сплаченими та такими, що підлягають поверненню був задоволений частково.

Суд першої інстанції скасував та визнав протиправним податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 22 квітня 2020 року № 24128-5782-0538 яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за 2020 рік в сумі 100 080,03 грн., в задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Постановою від 18 лютого 2021 року справа №200/6566/20-а Перший апеляційний адміністративний суд постановив апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2020 року у справі № 200/6566/20-а залишити без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2020 року у справі № 200/6566/20-а було залишено без змін.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі №200/6566/20-а від 18 березня 2021 року було відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року у справі № 200/6566/20-а.

Тільки 05.03.2021 року в ІКП здійснений запис «Зменшено нарахування в минулих роках податок на майно громадян (нерухоме майно, транспортний податок, плата за землю) Податкове повідомлення - рішення (форма Ф) 200/6566/20-а від 22.02.2021 термін сплати 05.03.2021.

Суд зазначає, що результати судового оскарження своєчасно відображені тільки відносно справ №200/7997/19-а та № 200/6566/20-а у 2020-2021 роках. Відносно адміністративних справ № 805/3004/17-а, № 0540/5230/18-а в ІКП взагалі в ІКП не було відображений хід судового оскарження на будь якій інстанції судового оскарження.

Суд звертає увагу відповідача на ту обставину, що наявність у ІКП неузгоджених податкових зобов'язань відповідно до вищезазначених ППР потягло за собою направлення сплачених позивачем платежів з орендної плати за землю на погашення неузгодженого податкового боргу, нарахування пені та штрафних санкцій у позивача.

Неналежне невідображення/ несвоєчасне відображення в ІКП відомостей щодо відкриття провадження у судових справах, результатів розгляду адміністративних справ і позовів, включення до Акту перевірки від 28.12.2020 року не існуючого боргу у сумі 1000080,03 грн., який був скасований Рішенням Донецького окружного адміністративного суду 22 квітня 2020 року у справі №200/6566/20-а, невідображення розміру податкового боргу, який існував на протязі двох послідовних кварталів на кожне перше число місяця потягло за собою тривалий розгляд судової справи та порушення прав позивача.

Крім того, виключення позивача із реєстру відбулось з 31.12.2020 року, а не з 01.01.2021 року.

Вищезазначене порушення виникло з боку відповідальних працівників структурних підрозділів органів ДФС, які здійснюють адміністрування земельного податку (орендної плати), підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції ДФС у Донецькій області, Мар'їнського відділу податків і зборів з фізичних осіб Управління податкового адміністрування Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області.

З огляду на викладене, суд вважає за доцільне направити Головному управлінню ДПС у Донецькій області окрему ухвалу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли викладеним в ній порушенням законодавства.

Керуючись статтями 243, 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Направити Головному управлінню ДПС у Донецькій області окрему ухвалу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли викладеним в ній порушенням законодавства.

З метою забезпечення усунення порушень діючого законодавства України встановлених під час розгляду справи, які містяться в окремій ухвалі, встановити Головному управління ДПС у Донецькій області строк щодо застосування заходів на усунення зазначених порушень - тридцять днів з дня надходження окремої ухвали.

Вступну та резолютивну частини ухвали складено, підписано та проголошено 31 травня 2021 року.

Повний текст рішення буде складено та підписано 07 червня 2021 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко