Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 червня 2021 р. Справа№200/3863/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська» про анулювання спеціальних дозволів на користування надрами від 21.01.2009 року № 4859, -
Державна служба геології та надр України звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська» про анулювання спеціальних дозволів на користування надрами від 21.01.2009 року № 4859. Позивач просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4859 від 21.01.2009 року наданого товариству з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що надрокористувач порушив вимоги п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра.
12 квітня 2021 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник відповідача, був належним чином повідомлений про розгляд справи судом, свої правом не скористався та не надав суду відзив на позовну заяву.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
У зв'язку з чим суд приходить висновку про необхідність вирішення спору за наявними матеріалами справи.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - Державна служба геології та надр України, код ЄДРПОУ 37536031, є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою КМУ від 30 грудня 2015 року № 1174.
Відповідачу - товариству з обмеженою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська», код ЄДРПОУ 36253019, надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4859 від 21.01.2009 року з метою видобування вугілля і супутніх корисних копалин, строком на 11 років до 30.12.2020 року.
07 грудня 2011 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська» та Державною службою геології та надр України укладена Угода № 4859 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин.
Згідно з п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та пп. 7.2 п. 7 угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною виданого відповідачу спеціального дозволу на користування надрами, відповідач як надрокористувач зобов'язався у встановленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
03 липня 2020 року на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково - виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами які станом на 03.07.2020 року не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік.
За результатами опрацювання вказаного листа позивачем встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська» в порушення вимог п. 3 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, п. 7.2 угоди № 4859 від 07.12.2011 року про умови користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин за 2019 рік.
Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 року № 346 - зупинено дію спеціального дозволу товариства з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська» та встановлення термінів усунення порушень, про що розміщено на офіційному веб-сайті Держгеокадастр оголошення, в якому доводила до відома наказ Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 року № 346.
11 листопада 2020 на адресу позивача надійшов лист Державного науково - виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») № 03/303-3539 стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоінформ України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр.
Відповідно до переліку надрокористувачів, товариство з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська» повторно не подало вищевказану звітність.
18 грудня 2020 року на офіційному сайті Державної служби геології та надр України було опубліковано оголошення для надрокористувачів, що зареєстровані на непідконтрольній території, в якому Держгеонадра просили надати у 15-дений строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до пп. 9 та 10 п. 4 Положення про Державну службу геології та надр України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) відповідно до покладених на неї завдань, зокрема видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Згідно з пп. 12 п. 4 цього Положення Держгеонадра здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.
Згідно з п. 24 вказаного Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Відповідно до п. 22 вказаного Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України «Про нафту і газ» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Статтею 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
У разі відсутності спору, Державна служба геології та надр України має право самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.
Отже, орган, який від імені держави надав дозвіл на користування надрами, повноважний припинити право користування надрами у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
При цьому ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання про анулювання спеціального дозволу не може розцінюватися, як відсутність заперечень (незгоди).
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема в постановах від 26 червня 2018 року у справі № 802/923/14-а, від 22 січня 2019 року у справі № 810/3865/17, від 19 березня 2019 року в справі №П/811/708/16.
Згідно з п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та пп. 7.2 п. 7 угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною виданого відповідачу спеціального дозволу на користування надрами, відповідач як надрокористувач зобов'язався у встановленому порядку подавати до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Відповідного звіту за 2019 рік відповідач не подавав, чим порушив вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, що відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами.
Вжиті позивачем заходи не призвели до усунення вказаних порушень законодавства.
З огляду на наведене право відповідача на користування надрами підлягає припиненню шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, приймаючи до уваги наведене, а саме те, що відповідачем не надавалась звітність, передбачена угодою, що є порушенням вимог, визначених чинним законодавством та спеціальним дозволом, вжиті позивачем заходи щодо усунення порушень норм чинного законодавства до такого усунення не привели, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи приписи частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, код ЄДРПОУ 37536031) до товариства з обмеженою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська» (місцезнаходження: 83009, Донецька область, м. Донецьк, вул. Свєтлова, 1, код ЄДРПОУ 36253019) про анулювання спеціальних дозволів на користування надрами від 21.01.2009 року № 4859 - задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4859 від 21.01.2009 року наданого товариству з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта Путилівська» (місцезнаходження: 83009, Донецька область, м. Донецьк, вул. Свєтлова, 1, код ЄДРПОУ 36253019).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко