09 червня 2021 року Справа № 160/8229/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Серпіковій А.Ю.
за участі:
представника позивача Волинець Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
24.05.2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність уповноважених посадових осіб Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) по складанню та затвердженню акту про придбання з торгів, які відбулися 30 березня 2021 року щодо лоту №470285 - трикімнатної квартири загальною площею 56,9 кв.м., розташованої за адресою АДРЕСА_1 ;
- зобов'язати уповноважених посадових осіб Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) скласти та затвердити акт про придбання з торгів, які відбулися 30 березня 2021 року щодо лоту №470285 - трикімнатної квартири загальною площею 56,9 кв.м., розташованої за адресою АДРЕСА_1 .
Також, в позовній заяві позивачем заявлено клопотання про зобов'язання Шевченківський відділ державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) надати звіт про виконання судового рішення та встановити 7-денний строк для його подачі з моменту набрання законної сили судовим рішенням.
В обґрунтування позову зазначено, що за наслідком електронних торгів, які відбулись 30 березня 2021 року за лотом №470285 - трикімнатна квартира загальною площею 56,9 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1 , позивач був визнаний переможцем, про що автоматизованою системою було сформовано протокол №532076 проведення електронних торгів. Позивач виконав усі умови щодо оплати, звертався до відповідача письмово та приходив на особистий прийом до в.о. начальника Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), проте в порушення вимог чинного законодавства уповноваженими особами відповідача не було складено та надано позивачу акт про проведення електронних торгів.
Ухвалою суду від 26.05.2021 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) учасників справи в порядку статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України і призначено судове засідання на 02.06.2020 року; зобов'язано відповідача надати до суду копії матеріалів виконавчого провадження №62755232.
В судовому засіданні оголошувались перерви до 07.06.2021 року та 09.06.2021 року для надання можливості відповідачу виконати вимоги суду та надати до суду копії матеріалів виконавчого провадження №62755232.
Проте, в жодне судове засідання представник відповідача не з'явився, витребувані судом документи не надав; про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином.
На підставі частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з огляду на наступне.
З матеріалів справи встановлено, що 30 березня 2021 року у системі онлайн-торгів арештованим майном «СЕТАМ» відбулись торги з реалізації лоту №470285 - трикімнатна квартира загальною площею 56,9 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1 , який був виставлений на торги Шевченківським відділом державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в межах виконавчого провадження №62755232 (в Автоматизований системі виконавчих проваджень зазначено, що боржником у ВП № 62755232 є ОСОБА_2 ).
О 22:00:15 год. 30 березня 2021 року автоматизованою системою було сформовано протокол №532076 проведення електронних торгів, в якому позивача було визнано переможцем за ціною продажу 375000 грн. та встановлено строк для оплати - до 13 квітня 2021 року.
02 квітня 2021 року позивачем здійснено доплату до гарантійного внеску (додаткову винагороду організатору) до 5% від ціни продажу, що становило 795,02 грн. (квитанція №0.0.2074423993.1).
12 квітня 2021 року позивачем здійснено остаточний розрахунок та перераховані грошові кошти на загальну суму 356 250,00 грн. на рахунок відповідача:
- 95 500,00 грн. згідно квитанції 0.0.2084525302.1;
- 20 000,00 грн. згідно квитанції №М8А4-АВМК-4569-ВК91;
- 240 750,00 грн. згідно квитанції №99017.
20 квітня 2021 року представник позивача подала письмовий запит до відповідача щодо оформлення акту про проведені торги.
Боржник за ВП 62755232 ОСОБА_2 оскаржила електронні торги до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська та подала заяву про забезпечення позову, якою просила суд накласти арешт на квартиру та заборонити здійснення реєстраційних та інших дій щодо квартири, яка була предметом торгів. Ухвалою Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 23 квітня 2021 року у справі №932/2721/21 в задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову було відмовлено.
З інформації, роздрукованої з особистого кабінету ОСОБА_1 в системі електронних торгів, вбачається, що торги за зазначеним лотом припинено у зв'язку з закінченням 01.06.2021 року виконавчого провадження №62755232.
Оскільки позивач не отримав від відповідача акт про проведення електронних торгів, вимушений був звернутися з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону №1404-VIII, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Частиною першою статті 13 цього Закону передбачено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною першою статті 18 Закону №1404-VIII на виконавця покладено обов'язок вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Частиною 1 статті 61 Закону №1404-VIII передбачено, що реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.
Відповідно до частини 4 статті 61 Закону №1404-VIII порядок реалізації майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону, крім цінних паперів, визначається Міністерством фінансів України за погодженням з Національним банком України.
Пунктами 1, 2 розділу VIII Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 2831/5 від 29.09.2016 року (далі - Порядок) визначено, що, після закінчення електронних торгів (закінчення строку аукціону з урахуванням його можливого продовження) на Веб-сайті відображаються відомості про завершення електронних торгів. Не пізніше наступного робочого дня Система автоматично формує та розміщує на Веб-сайті протокол електронних торгів за лотом. До протоколу вноситься така інформація:
дата і час початку та завершення електронних торгів;
реєстраційний номер лота;
назва лота;
стартова ціна та ціна продажу лота, цінові пропозиції учасників, особливі ставки купівлі лота учасників, якщо вони мали місце;
сума сплаченого гарантійного внеску;
розмір винагороди за організацію та проведення електронних торгів, яку повинен сплатити переможець електронних торгів, та реквізити рахунку для її сплати;
відомості про переможця електронних торгів (унікальний реєстраційний номер учасника, прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - переможця торгів, найменування юридичної особи, якщо переможцем є юридична особа);
дата, до якої переможець електронних торгів повинен повністю сплатити ціну лота;
реквізити рахунку відділу державної виконавчої служби (приватного виконавця), на який необхідно перерахувати кошти за придбане майно.
Не пізніше наступного робочого дня Система розміщує аналогічний протокол електронних торгів за лотом з повною інформацією про переможця електронних торгів в особистому кабінеті переможця.
У протоколі зазначаються серія та номер документа, що посвідчує фізичну особу - переможця, місце проживання та номер контактного телефону (за наявності). У разі якщо переможцем електронних торгів є юридична особа, зазначаються її код за ЄДРПОУ, місцезнаходження та номер контактного телефону (за наявності).
У разі визнання електронних торгів такими, що не відбулися, у протокол електронних торгів вноситься відповідна підстава.
До протоколу електронних торгів можуть бути внесені й інші відомості.
Протокол електронних торгів підписується Організатором та не пізніше наступного робочого дня з дня формування Системою розміщується у відповідному особистому кабінеті відділу державної виконавчої служби (приватного виконавця).
Пунктом 1 розділу Х Порядку передбачено, що на підставі копії протоколу переможець електронних торгів протягом десяти банківських днів з дня визначення його переможцем здійснює розрахунки за придбане на електронних торгах майно в такому порядку:
зазначена в протоколі електронних торгів сума коштів, яка дорівнює різниці між ціною продажу придбаного лота і сумою винагороди за організацію та проведення електронних торгів за цим лотом, перераховується переможцем на рахунок відділу державної виконавчої служби (приватного виконавця);
сума гарантійного внеску, зарахованого на рахунок Організатора, визнається частиною оплати переможцем придбаного ним на електронних торгах майна та розподіляється Організатором відповідно до пункту 2 розділу III цього Порядку;
різниця між сумою гарантійного внеску та сумою винагороди за організацію та проведення електронних торгів перераховується переможцем на рахунок Організатора у разі, якщо майно реалізовано за ціною, вищою від стартової.
у разі проведення електронних торгів у порядку, визначеному пунктом 1 розділу VIІ цього Порядку, сума винагороди за організацію та проведення електронних торгів перераховується переможцем на рахунок Організатора.
При перерахуванні коштів за придбане майно переможець зобов'язаний зазначати в розрахунковому документі номер лота, за яким здійснюється оплата.
На підставі пункту 4 розділу Х Порядку після повного розрахунку переможця за придбане майно (у тому числі сплати винагороди за організацію та проведення електронних торгів) на підставі протоколу про проведення електронних торгів та платіжного документа, що підтверджує сплату додаткової винагороди за організацію та проведення електронних торгів (у випадку, якщо майно реалізувалося за ціною, вищою стартової), виконавець протягом п'яти робочих днів складає акт про проведені електронні торги. Державний виконавець додатково затверджує акт про проведені електронні торги у начальника відділу, якому він безпосередньо підпорядкований.
Досліджені в судовому засіданні докази засвідчили, що за наслідком проведених електронних торгів за лотом №470285 - трикімнатна квартира загальною площею 56,9 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1 , який був виставлений на торги Шевченківським відділом державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в межах виконавчого провадження №62755232 переможцем торгів визнано ОСОБА_1 . Автоматизованою системою було сформовано протокол №532076 проведення електронних торгів, в якому позивача було визнаний переможцем за ціною продажу 375000 грн. та встановлено строк для оплати - до 13 квітня 2021 року.
Позивачем у встановлений строк здійснено повну оплату за придбане майно та додаткову винагороду; платіжні документи, копії яких долучені до матеріалів справи містять номер лота, за яким здійснюється оплата.
З Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що на час розгляду цієї справи електронні торги недійсними не визнані, а ухвалою Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 23 квітня 2021 року у справі №932/2721/21 відмовлено у задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони ОСОБА_1 , державним або приватним реєстраторам та нотаріусам і іншим особам у будь-який спосіб вчиняти дії щодо відчуження, здійснення реєстраційних дій, внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо квартири АДРЕСА_1 .
Таким чином, за наслідком розгляду справи на підставі долучених до матеріалів справи документів судом встановлено, що торги з реалізації зазначеної квартири відбулись, про що оформлено відповідні документи (протокол №532076), позивач сплатив повну вартість майна та додаткової винагороди, жодні обмеження у складанні акту про проведені електронні торги - відсутні.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано доказів виконання вимог пункту 4 розділу Х Порядку в частині складання акту про проведені електронні торги.
За наведених обставин, суд приходить до висновку про наявність протиправної бездіяльності відповідача, обгрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову в повному обсязі.
В частині клопотання позивача про встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає, що положеннями статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а саме: суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судове рішення, яке набрало законної сили згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Даною нормою встановлено, що законна сила рішення суду є його правовою дією, яка проявляється в тому, що встановлені рішенням суду права підлягають беззаперечному відновленню на вимогу уповноважених осіб.
Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не обов'язком, яке не виключає існування принципу обов'язковості судового рішення.
Таким чином, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень.
В судовому засіданні представник позивача заявила клопотання про стягнення судових витрат після ухвалення рішення по суті для надання можливості представнику позивача подати докази, що підтверджують розмір понесених позивачем судових витрат.
Відповідно до частин 3 та 4 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог; для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Отже, суд вважає за можливе вирішити питання про судові витрати в судовому засіданні, призначеному на іншу дату.
На підставі викладеного, керуючись статями 143, 241-246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність уповноважених посадових осіб Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) по складанню та затвердженню акту про придбання з торгів, які відбулися 30 березня 2021 року щодо лоту №470285 - трикімнатної квартири загальною площею 56,9 кв.м., розташованої за адресою АДРЕСА_1 .
Зобов'язати уповноважених посадових осіб Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) скласти та затвердити акт про придбання з торгів, які відбулися 30 березня 2021 року щодо лоту №470285 - трикімнатної квартири загальною площею 56,9 кв.м., розташованої за адресою АДРЕСА_1 .
Для вирішення питання про судові витрати призначити судове засідання на 10 червня 2021 року о 16 годині 00 хвилин.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строк, передбачений частиною 6 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар