Копія
09 червня 2021 р. Справа № 160/9209/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Златін С.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, Виконавчого комітету Петриківської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів ОСОБА_2 про скасування рішення та скасування державної реєстрації права власності, -
Позивач звернувся з позовом до суду, у якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області восьмого скликання четвертої сесії від 29.01.2021 року № 66-4/VIII про затвердження ОСОБА_2 проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства (01.03) та передачі у власність земельну ділянку прощею (га) 0,25 за місце знаходженням АДРЕСА_1 - кадастровий номер 1223755100:03:027:0006, припинив право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею (га) 0,25 за місце знаходженням АДРЕСА_1 - кадастровий номер 1223755100:03:027:0006;
скасувати рішення державного реєстратора Бабець Н.В. Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 56654028 від 17.02.2021 року земельної ділянки площа, 0,25 га, кадастровий номер 1223755100:03:027:0006 за ОСОБА_2 , розмір частки 1/1 з вилученням запису з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру забобон відчуження об'єктів нерухомого майна.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що оскаржуваним рішеннями порушено право користування позивача іншою земельною ділянкою, до складу якої входить земельна ділянка кадастровий номер 1223755100:03:027:0006, яка перебуває у власності ОСОБА_2 .
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру забобон відчуження об'єктів нерухомого майна від 17.02.2021 року, копія якого додано до позовної заяви, право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку кадастровий номер 1223755100:03:027:0006 зареєстровано у реєстрі
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктами 1, 2, 7 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.З зазначених правових приписів вбачається, що публічно-правовим, вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб'єкт повинен виконувати саме в тих правовідносинах, у яких виник спір.
Як свідчать встановлені обставини справи, предметом спірних правовідносин виступає правомірність рішень державного реєстратора та внесених ним реєстраційних записів.
В свою чергу, позивач обґрунтовує протиправність прийняття вказаного рішення посиланням на те, що оскаржуваним рішеннями порушено право користування позивача іншою земельною ділянкою, до складу якої входить земельна ділянка кадастровий номер 1223755100:03:027:0006, яка перебуває у власності ОСОБА_2 .
Отже, з зазначеного вбачається, що поданий позивачем позов спрямований на захист та відновлення його цивільного права, оскільки ним фактично оспорюється правомірність набуття та реєстрації речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_2 .
Необхідно відзначити, що приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу.
В даному випадку, визнання протиправними та скасування рішень державного реєстратора в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є захистом цивільних прав позивача на нерухоме майно від їх порушення іншою особою, за якою зареєстровано право власності щодо того ж самого нерухомого майна.
Отже, даний спір не є спором між учасниками публічно-правових відносин, оскільки відповідач, приймаючи оскаржуване рішення про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, не мав публічно-правових відносин саме з позивачем. Прийняте державним реєстратором оскаржувані рішення про державну реєстрацію стосувалось реєстрації прав іншої особи, а не позивача.
Вказані правові висновки також відповідають правовим висновкам Великої Палати Верховного Суду, яка в постанові від 04.09.2018 року по справі № 823/2042/16 вказала, що спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно чи обтяження такого права за іншою особою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є цивільно-правовим, а тому вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін, що враховується судом апеляційної інстанції відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Стаття 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно із частинами першою, четвертою статті 11 ЦК цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 10 частини другої статті 16 ЦК цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Отже, якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, спричинених рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
На підставі викладеного позовна заява не підсудна адміністративним судам, а підлягає розгляду, з урахуванням суб'єктного складу сторін, судом в порядку ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 170, 256 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, Виконавчого комітету Петриківської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень та скасування державної реєстрації права власності.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до пп. 15.5 п. 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Суддя (підпис) С.В. Златін
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Помічник судді Лісна А.М.