про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
09 червня 2021 р. Справа № 120/5738/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Маслоід Олена Степанівна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку (вул. Стрілецька, б. 17, м.Вінниця, 21007)
до: Замостянського відділу державної виконавчої служби м.Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Соборна, б. 15а, м.Вінниця, 21050)
про: визнання протиправними дій та бездіяльності, скасування постанови
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку (далі - позивач) до Замостянського відділу державної виконавчої служби м.Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та бездіяльності, скасування постанови.
Одночасно позивачем у прохальній частині позовної заяви заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору. З цього приводу суд зауважує, що клопотання жодним чином не обґрунтоване, доказів, які б засвідчували фінансовий стан позивача не надані.
Розглянувши вищевказане клопотання позивача, суд встановив наступне.
Згідно ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
У ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» закріплено аналогічне положення, де визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача-фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Вказані норми є імперативними та не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з відповідними клопотаннями про відстрочення судового збору.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем є суб'єкт владних повноважень, а предметом його спору є оскарження постанови відповідача про накладення штрафу, а не захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю, як того вимагає Закон України «Про судовий збір».
Зважаючи на це, а також беручи до уваги виключність підстав для можливості відстрочення сплати судового збору, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
У відповідності до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Ст. 5 КАС України передбачено право на звернення до адміністративного суду.
Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені ст. 160, 161 КАС України.
Норми ст. 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
У відповідності до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем не сплачено судовий збір.
У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру сума судового збору становитиме 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно цієї ж статті за подання суб'єктом владних повноважень юридичною особою або фізичною особою - підприємцем до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру сума судового збору становитиме 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» визначено, що у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу для основних соціальних і демографічних груп населення, а саме, працездатних осіб: з 1 січня - 2270 гривень, з 1 липня - 2379 гривень, з 1 грудня - 2481 гривня.
З матеріалів справи вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії, бездіяльність відповідача щодо винесення постанови про накладення штрафу від 19.05.2021 року у виконавчому провадженні № 64622052; скасувати постанову відповідача про накладення штрафу від 19.05.2021 року у виконавчому провадженні № 64622052 у сумі 5 100 грн. 00 коп..
Таким чином, позивачем заявлено дві позовні вимоги: перша немайнового характеру, друга - майнового.
Згідно ч. 3 ст. 6 ЗУ «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
За таких обставин, сума судового збору за позовну вимогу немайнового характеру становитиме: 2 270 грн. 00 коп..
За позовну вимогу майнового характеру - 76 грн. 50 коп. (5 100 грн. 00 коп. Х 1,5%). Так як отримана сума є меншою за законодавчо встановлений мінімум судового збору, відповідно позивачеві за звернення до суду з цією позовною вимогою слід сплатити 2 270 грн. 00 коп..
В цілому, позивачеві для звернення до суду слід сплатити судовий збір у сумі 4 540 грн. 00 коп. (2 270 грн. 00 коп. Х 2).
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Всупереч наведеним приписам процесуального закону у позовній заяві не вказано щодо відповідача відомі номери засобів зв'язку.
Відтак, позивачу у позовній заяві необхідно вказати зазначену інформацію про учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. У позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України).
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.
У рамках адміністративного судочинства:
дії - це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України.
Разом з тим, перша вимога позивача у прохальній частині позовної заяви сформульована наступним чином: «Визнати протиправними дії, бездіяльність Замостянського відділу державної виконавчої служби у м.Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) щодо винесення постанови про накладення штрафу від 19.05.2021 року у виконавчому провадженні № 64622052»
Зі змісту вказаної позовної вимоги, вбачається, що щодо одних і тих самих обставин справи (винесення постанови про накладення штрафу) позивач просить визнати одночасно протиправними і дії, і бездіяльність. При чому, у тексті позовної заяви позивач жодним чином не обґрунтовує протиправність бездіяльності відповідача, лише - дії.
Саме тому, позивачеві необхідно усунути недоліки позовної заяви та уточнити прохальну частину заявленого позову, привівши зміст позовних вимог у відповідність до обставин, якими такі вимоги обґрунтовує, визначитись із належним способом захисту порушеного права та конкретизувати свої позовні вимоги.
Також, в силу п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак цієї вимоги Кодексу адміністративного судочинства України позивачем теж не дотримано, що зумовлює необхідність зазначення у позові вказаного підтвердження.
У відповідності до ч. 2 ст. 161 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Разом з тим, до позовної заяви не додано доказу надіслання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Водночас необхідно зазначити, що у спірних правовідносинах позивач виступає суб'єктом владних повноважень, який звертається до суду відповідно до закону. Отже, положення частини другої ст. 160 КАС України у цьому випадку поширюються й на нього.
За правилами визначеними ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого адміністративного позову вимогам ст. 161 КАС України, позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, шляхом надання оригіналу підтверджуючого документу про сплату судового збору у сумі 4 540 грн. 00 коп.; надання до суду доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів; зазначення власне письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; приведення змісту позовних вимог у відповідність до обставин, якими такі вимоги обґрунтовує, визначитись із належним способом захисту порушеного права та конкретизувати свої позовні вимоги; зазначення у тексті позовної заяви номерів засобів зв'язку відповідача.
Керуючись Законом України «Про державний бюджет України на 2021 рік», Законом України «Про судовий збір» та ст. 160, 161, 169 КАС України, суд
Позовну заяву Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку до Замостянського відділу державної виконавчої служби м.Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій та бездіяльності, скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачеві 10-денний строк, з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання оригіналу підтверджуючого документу про сплату судового збору у сумі 4 540 грн. 00 коп.; надання до суду доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів; зазначення власне письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; приведення змісту позовних вимог у відповідність до обставин, якими такі вимоги обґрунтовує, визначитись із належним способом захисту порушеного права та конкретизувати свої позовні вимоги; зазначення у тексті позовної заяви номерів засобів зв'язку відповідача.
Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Маслоід Олена Степанівна