Справа № 569/11337/21
08 червня 2021 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Доля В.А., за участю прокурора Набухотного С.В., особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого АДРЕСА_1 , старшого лейтенанта поліції, за ч. 2 ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду інспектора-чергового роти поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Рівненській області (далі - РПОП ГУНП в Рівненській області), як суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у період з 29.07.2008 по 30.12.2020 входив до виконавчого органу підприємства, шо має на меті одержання прибутку, а саме обіймав посаду директора товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕРМІТБУД» (код ЄДРПОУ 36050009), чим порушив обмеження встановлені пунктом 2 частини 1 статті 25 Закону України «Про запобігання корупції».
Належність до кола осіб, на яких поширюється дія Закону.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну поліцію», Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Абзацом 1 пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» №3781-ХІІ від 23.12.1993 визначено, що Національна поліція є правоохоронним органом.
Згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Так, 07.11.2015 ОСОБА_1 склав Присягу поліцейського.
Наказом Головного управління Національної поліції в м. Києві від 07.11.2015 № 77о/с, ОСОБА_1 призначено на посаду заступника командира взводу полку патрульної служби поліції особливого призначення «Київ» ГУНП у м. Києві та присвоєно спеціальне звання - «молодший лейтенант поліції».
Наказом Головного управління Національної поліції в м. Києві від 30.11.2016 № 935о/с, ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання - лейтенант поліції.
20.07.2018 ОСОБА_1 призначено старшим інспектором-черговим сектору реагування патрульної поліції №2 Дубенського відділу поліції ГУНП в Рівненській області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області 5 Л 30.11.2018 № 292о/с, ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання - старший лейтенант поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 19.12.2018 № 311о/с, ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора роти поліції особливого призначення ГУНП в Рівненській області.
В подальшому, наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 31.07.2019 № 177о/с, ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора-чергового чергової частини роти поліції особливого призначення ГУНП в Рівненській області.
Підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що поліцейські є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону.
З огляду на викладене, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 з 07.11.2015 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Норми Закону, порушення яких призвело до вчинення адміністративного правопорушення.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Пунктом 1 частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
Відповідно до статті 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції».
Пунктом 2 частини 1 статті 25 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особам, зазначеним у пункті 1 Частини 1 статті 3 цього Закону заборонено входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
Сутність вказаного обмеження полягає в тому, що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не може входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку, а сам факт такого входження, навіть без активної поведінки особи (як у випадку заборони займатись іншою оплачуваною діяльністю), є порушенням вимог Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідальність за зазначене порушення настає за сукупністю двох умов:
1) особа входить до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації;
2) підприємство або організація до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради яких входить особа згідно з установчими документами, створена з метою отримання прибутку.
Відповідальність за входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку, настає незалежно від того, чи було отримано дохід таким підприємством або організацією, а також незалежно від того, чи отримала дохід особа від такої діяльності.
Суть вчиненого адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 80 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі - ЦК України) юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Згідно частини 2 статті 81 ЦК України, юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.
Частиною 4 статті 87 ЦК України визначено, що юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-ХІІ, товариство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації.
Частиною 1 статті 89 ЦК України визначено, що юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
29.07.2008 Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією проведено державну реєстрацію (номер запису 10741020000030795) створення Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕРМІТБУД», код ЄДРПОУ 36050009, юридична адреса: АДРЕСА_2; розмір статутного капіталу 52 500 грн; види економічної діяльності: 45.21.1 Будівництво будівель (основний);
Монтаж та встановлення збірних конструкцій; 45.25.1 Інші спеціалізовані будівельні роботи; 52.48.9 Роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, н.в.і.г. (далі - ТОВ «ТЕРМІТБУД), одноосібним засновником та виконавчим органом (директором) якого був ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), станом на 23.12.2020, щодо юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 36050009:
- найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності: Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕРМІТБУД», ТОВ «ТЕРМІТБУД»;
- організаційно-правова форма юридичної особи: товариство з обмеженою відповідальністю;
- види економічної діяльності: 45.21.1 Будівництво будівель (основний); 45.21.7 Монтаж та встановлення збірних конструкцій; 45.25.1 Інші спеціалізовані будівельні роботи; 52.48.9 Роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, н.в.і.г
- перелік засновників (учасників) юридичної особи: ОСОБА_1 , Місцезнаходження: АДРЕСА_2 , Розмір внеску до статутного фонду (грн.): 52500,00;
- керівник юридичної особи, а також відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, тощо: ОСОБА_1 - керівник, ОСОБА_1 - представник.
- інформація для здійснення зв'язку. НОМЕР_2 .
З наявної в особовій справі ОСОБА_1 анкети від 20.04.2015, абонентський номер телефону НОМЕР_3 зазначений як контактний телефон останнього.
Згідно частини 2 статті 97 ЦК України органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до частини 4 статті 39 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є «директор», якщо статутом не передбачена інша назва.
Частинами 1-3 та 10 статті 39 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» визначено, що виконавчий орган товариства:
- здійснює управління поточною діяльністю товариства;
- до компетенції виконавчого органу товариства належить вирішення всіх питань, пов'язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників та наглядової ради товариства (у разі утворення);
- підзвітний загальним зборам учасників і наглядовій раді товариства (у разі утворення) та організовує виконання їхніх рішень;
- одноосібний виконавчий орган товариства або голова колегіального виконавчого органу товариства може діяти від імені товариства без довіреності. Статут товариства може передбачати можливість кожного або окремих членів колегіального виконавчого органу діяти від імені товариства без довіреності або можливість усіх чи окремих членів виконавчого органу вчиняти дії від Імені товариства без довіреності виключно разом. Якщо член виконавчого органу на час своєї відсутності призначив тимчасового виконувача обов'язків, такий член виконавчого органу несе солідарну відповідальність перед товариством разом із призначеною ним особою.
Згідно абзацу 2 частини 2 статті 83 ЦК України товариства поділяються на підприємницькі та непідприємницькі.
Зі змісту частини 1 статті 84 ЦК України вбачається, що підприємницькі товариства (товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками), можуть бути створені лише як господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство) або виробничі кооперативи чи сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські кооперативні об'єднання, що діють з метою одержання прибутку. У Реєстрі неприбуткових установ та організацій (https://cabinet.tax.gov.ua/ registers/non-profit) за критерієм пошуку - код ЄДРПОУ 36050009, відсутня інформація стосовно ТОВ «ТЕРМІТБУД».
З огляду на це, ТОВ «ТЕРМІТБУД» мало на меті отримання прибутку.
Відповідно до акту приймання-передачі частки у статутному капіталі ТОВ «ТЕРМІТБУД» від 24.12.2020, ОСОБА_1 передав свою частку у розмірі 52 500 грн, що становить 100% статутного капіталу товариства для ОСОБА_2 .
В подальшому, 29.12.2020 об 11:47:39 год. була проведено державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, а саме: зміна складу засновників (учасників) або зміна відомостей про засновників (учасників) юридичної особи.
30.12.2020 о 15:26:01 год. була проведена державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, а саме:
- зміна інформації для здійснення зв'язку з юридичною особою;
- зміна видів економічної діяльності юридичної особи;
- зміна кінцевого бенефіціарного власника (контролера) або зміна відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера);
- зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи;
- зміна місцезнаходження юридичної особи;
- зміна найменування юридичної особи (повного та/або скороченого);
- зміна фізичних осіб або зміна відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо;
- зміни до установчих документів, які не пов'язані з внесенням змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
В подальшому, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було проведено державну реєстрацію відповідних змін.
Таким чином, у період з 29.07.2008 по 29.12.2020 ОСОБА_1 , будучи поліцейським, входив до складу учасників (засновників) ТОВ «ТЕРМІТБУД» та по 30.12.2020 входив до складу одноосібного органу управління зазначеного товариства.
Відповідальність.
Диспозицією ч. 2 ст. 172-4 КУпАП передбачено відповідальність за порушення особою встановлених законом обмежень щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особа здійснює функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляє інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації).
Відповідно до Примітки до статті 172-4 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пункті 1 частини 1 статті 3 Закону України - Про запобігання корупції», за винятком депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі), присяжних, помічників-консультантів народних депутатів України, працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, Першого заступника Голови Верховної Ради України та заступника Голови Верховної Ради України, працівників секретаріатів депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України.
Враховуючи викладене, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , проходячи службу в органах Національної поліції України, на посаді інспектора-чергового РПОП ГУНП в Рівненській області, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону України, порушив встановлене пунктом 2 частини 1 статті 25 Закону України «Про запобігання корупції» обмеження щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку та у період з 29.07.2008 по29.12.2020 входив до складу учасників (засновників) ТОВ «ТЕРМІТБУД», а з 29.07.2008 по 30.12.2020 входив до складу одноосібного виконавчого органу зазначеного товариства, вчинив таким чином адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 172-4 КУпАП.
Відповідно до частини 4 статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано, проаналізовано фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлене діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначається при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Отже, днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-4 КУпАП, слід вважати дату складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є останнє місце проходження служби ОСОБА_1 - РПОП ГУНП в Рівненській області, що знаходиться за адресою вул. Відінська, 5, м. Рівне.
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є: 30.12.2020 - день, коли ОСОБА_1 припинив участь у складі одноосібного виконавчого органу ТОВ «ТЕРМІТБУД».
Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 172-4 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення за вищевказаних обставин визнав, при вирішенні справи просив застосувати стягнення у виді штрафу мінімального розміру в межах санкції статті.
Прокурор просив суд визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченогоч. 2 ст. 172-4 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у розмірі передбаченому санкцією ч. 2 ст. 172-4 КУпАП без конфіскації доходу від такої діяльності враховуючи, що ТОВ «ТЕРМІТБУД» було не прибутковим.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 2 ст. 172-4 КУпАП підтверджується матеріалами справи, які відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 3 від 31.05.2021, копією присяги на вірність Українському народові від 07.11.2015, довідкою УКЗ ГУНП в Рівненській області від 01.04.2021 № 989/12/02-2021, довідкою УКЗ ГУНП в Рівненській області від 01.04.2021 № 992/12/02-2021, довідкою УКЗ ГУНП в Рівненській області від 01.04.2021 № 990/12/02-2021, витягом з наказу ГУНП в Рівненській області від 07.08.2018 № 165 о/с, витягом з наказу ГУНП в Рівненській області від 30.11.2018 № 292 о/с, витягом з наказу ГУНП в Рівненській області від 19.12.2018 № 311 о/с, витягом з наказу, копією анкети ОСОБА_1 від 20.04.2015, витягом з ЄДР №451716296080 від 24.02.2021, витягом з ЄДР №101632854618 від 24.02.2021, документами з реєстраційної справи № 107403079543, поясненнями ОСОБА_1 даними під час розгляду справи та іншими матеріалами справи.
Приймаючи до уваги визнання особою, яка притягується до адміністративної відповідальності винуватості у вчиненому, враховуючи характер вчиненого правопорушення, вищевказані докази які беззаперечно вказують на винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених частиною ч.2 ст. 172-4 КУпАП, приходжу до висновку про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-4 КУпАП застосувавши адміністративне стягнення у розмірі передбаченому санкцією ч.2 ст. 172-4 КУпАП, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, та є достатнім і необхідним для виховання особи, запобігання новим проступкам
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.
На підставі викладеного, Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ч. 2 ст. 172-4, ,284 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбачених ч. 2 ст. 172-4 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень без конфіскації отриманого доходу.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні судового збору.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Доля В.А.