15.08.2006 Справа № 6/106
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Ясир Л.О. (доповідач)
суддів: Джихур О.В., Герасименко І.М.
при секретарі судового засідання Нурулаєва Г.Ю.
за участю представників сторін
від позивача: Стеценко О.О., довіреність №93/07 від 12.01.06, юрисконсульт;
від відповідача представник у судове засідання, не з'явився.
розглянувши апеляційну скаргу Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції м.Олександрія
на постанову господарського суду Кіровоградської області від 13.06.06 у справі №6/106
за позовом: відкритого акціонерного товариства “Кіровоградобленерго» м.Кіровоград
до: Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції м.Олександрія
про скасування актів
Відкрите акціонерне товариство “Кіровоградобленерго» звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень -рішень №0000062300/1 від 05.04.2006р; №0002062300/1 від 05.04.2006р, якими визначено позивачу податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин як по сумі основного платежу так і по штрафним санкціям.
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 13.06.2006 року у справі №6/106 позов задоволено повністю. Рішення мотивовано відсутністю у податкового органу правових підстав для донарахування позивачу податку з власників транспортних засобів відповідно до нових ставок цього податку.
Олександрійська об'єднана державна податкова інспекція не погодилась з рішенням господарського суду Кіровоградської області, просить його скасувати. Скаржник вважає, що суд невірно застосовував норми матеріального права, зокрема, господарський суд не розмежував поняття, викладені у ч.3 ст.1 та ч.8 ст.1 Закону України “Про систему оподаткування», а тому помилково застосував при розгляді даної справи вимоги ч.8 ст.1 вказаного закону, незважаючи на те, що Законом України “ Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік та деяких інших законодавчих актів України» були змінені лише ставки податку з власників транспортних засобів, які підлягають застосуванню з 31.03.2005 року.
До суду надійшло клопотання від Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції, яким вона просить розглядати справу №6/106 без участі представника.
Наявні у справі матеріали достатні для розгляду справи по суті , тому клопотання податкового органу підлягає задоволенню.
Заслухавши представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Олександрійською об'єднаною державною податковою інспекцією проведена позапланова виїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Олександрійською міською філією відкритого акціонерного товариства “Кіровоградобленерго» за період з 01.04.2005року по 28.12.2005 р.
За наслідками перевірки складено акт № 22/23-00-23686804 від 25.01.2006р.
Перевіркою встановлено порушення ст.ст.2,3 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машині механізмів» у редакції Закону України від 18.02.1997 року №75/97-ВР із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 25.03.2005 року №2505 “Про внесення змін до закону України »Про державний бюджет України на 2005 рік інших законодавчих актів», в результаті чого занижено податок з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів за 2 квартал 2005 року на 875,00грн через заниження ставки податку.
На підставі акту перевірки Олександрійською об'єднанню державною податковою інспекцією прийнято податкові повідомлення -рішення №0000062300/1 від 05.04.2006року про визначення позивачу податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин по основному платежу в сумі 875,00 грн, по штрафним санкціям 437,00 грн, а всього в сумі 1312,00грн та №0002062300/1 від 05.04.2006року про визначення позивачу податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин по основному платежу в сумі 31,00 грн, по штрафним санкціям 16, 00 грн, а всього 47, 00 грн.
Оподаткування власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів регулюється Законом України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 12.11.1991 року № 1963-ХII.
Відповідно до ст.6 вказаного закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів самостійно обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів проводиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів за ставками, зазначеними у статті 3 даного Закону.
Згідно зі ст. 5 цього закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами -щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Виходячи з вказаних норм закону товариством нараховано податок на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машині механізмів станом на 1 січня 2005 року та подано річний розрахунок на суму 6664,00 грн за місцем постійного базування транспортних засобів до Олександрійської ОДПІ, сума щоквартальних платежів становить 1666грн.
Узгоджене податкове зобов'язання своєчасно та в повній сумі перераховано позивачем, що підтверджується платіжними дорученнями №25303-0549 від 13.04.2005р., №25303-0977 від 13.07.2005р., №25303-1486 від 13.10.2005р та №25303-0028 від 12.01.2006р.
У зв'язку з перетворенням філій відкритого акціонерного товариства “Кіровоградобленерго» в виробничі структурні підрозділи -райони електромереж позивач 16.12.2005 року подав уточненні розрахунки суми податку на 2005р.
При цьому по особовому рахунку Олександрійської філії відкритого акціонерного товариства “Кіровоградобленерго» було зменшено зобов'язання за 3 та 4 квартали 2005 року на 3332,00 грн. По особовому рахунку відкритого акціонерного товариства “Кіровоградобленерго» було проведено нарахування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів по розрахунку №29551 від 16.12.2005 року (3 та 4 квартали 2005 року).
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» від 25.03.2005р, який набув чинності 31.03.2005 року, збільшено ставки податку з власників транспортних засобів.
Виходячи з цього Закону, податковий орган вважає, що позивач як власник транспортних засобів, повинен зробити перерахунок суми податку за 2005 рік та подати до ДПІ уточнюючий розрахунок і довідку.
Оскільки перерахунок податку за новими ставками відповідачем не проведено та не сплачено, за результатами перевірки ДПІ донарахувала за 2005 рік податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відповідно до статті 14 Закону України “Про систему оподаткування» відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).Стаття 1 Закону України “Про систему оподаткування» передбачає, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Пунктом 20 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про Державний бюджет України -закон, який затверджує повноваження органів державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду, отже закон про Державний бюджет України не є закон про оподаткування в розумінні Закону України “Про систему оподаткування».
Згідно зі ст. 3 Закону України “Про систему оподаткування» одним з принципів побудови системи оподаткування є стабільність -забезпечення незмінності податків і зборів (обов'язкових платежів) і їх ставок, а також податкових пільг протягом бюджетного року.
Відповідно до ч.8 ст. 1 ЗУ “Про систему оподаткування» зміни і доповнення до цього Закону, інших законів України про оподаткування стосовно зміни податків, зборів (обов'язкових платежів) вносяться до цього Закону, інших законів України про оподаткування не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року. Це правило не застосовується у випадках зменшення розміру ставок податків, зборів (обов'язкових платежів) або скасування пільг з оподаткування та інших правил, які призводять до порушення правил конкуренції та створення податкових переваг окремим суб'єктам підприємницької діяльності або фізичним особам.
З врахуванням вищевикладеного судова колегія вважає, що місцевий господарський суд правомірно дійшов до висновку, що хоча розділ 12 Закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік» та деяких законодавчих актів України від 25.03.2005 року набув чинності 31.03.2005 роуку і норми Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» щодо ставок цього податку є зміненими з 31.03.2005 року, за Законом України “Про систему оподаткування» вони набувають чинності з 01.01.2006 року, тобто з нового бюджетного року. Отже у податкового органу були відсутні правові підстави для донарахування позивачу податку з власників транспортних засобів за новими ставками цього податку за спірний період.
Згідно зі ст. 195 КАСУ суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. ОДПІ оскаржує рішення по справі №6/106 лише в частині висновку суду про час набуття чинності нових ставок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин. Доводи скаржника, наведені в апеляційній скарзі, базуються на невірному тлумаченні ним змісту ч.3 та 8 ст. 1 ЗУ “Про систему оподаткування» та спростовуються вище викладеним.
Постанова господарського суду Кіровоградської області відповідає обставинам справи та чинному законодавству і підстави для її зміни чи скасуванню відсутні.
Керуючись ст. ст. 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції м.Олександрія -залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Кіровоградської області від 13.06.06 у справі №6/106 -без змін.
Головуючий Л.О.Ясир
Суддя І.М.Герасименко
Суддя О.В. Джихур