08 червня 2021 року
Київ
справа №815/7255/16
касаційне провадження №К/9901/40591/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бившевої Л.І.,
суддів: Хохуляка В.В., Ханової Р.Ф.,
перевіривши заяву-клопотання ОСОБА_1 про зупинення дії постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2017 у справі № 815/7255/16 за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Одеській окружний адміністративний суд постановою від 11.01.2017, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2017, у задоволені позову відмовив.
Позивач, не погоджуючись з рішенням судів попередніх інстанції, подав до суду касаційної інстанції касаційну скаргу.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 18.04.2017 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою позивача.
Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» від 02.06.2016 № 1401-VIII, який набрав чинності з 30.09.2016, статтю 125 Конституції України викладено в редакції, згідно з якою Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України.
Згідно з пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, який набрав чинності з 30.09.2016, з дня початку роботи Верховного Суду у складі, визначеному цим Законом, Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України припиняють свою діяльність та ліквідуються у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, який набрав чинності з 30.09.2016, постановою Пленуму Верховного Суду від 30.11.2017 № 2 «Про визначення дня початку роботи Верховного Суду» днем початку роботи Верховного Суду визначено 15.12.2017.
Законом України від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017, Кодекс адміністративного судочинства викладено в новій редакції.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу
До Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду надійшла заява-клопотання позивача про зупинення дії постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2017, обґрунтоване посиланням на те, що податковий орган може здійснити нарахування штрафних санкцій за визначеним боргом.
Відповідно до статті 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до частини першої статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Зупинення виконання оскаржених судових рішень та зупинення їх дії є повноваженнями суду касаційної інстанції, завданням яких є не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати, у зв'язку з виконанням оскаржених судових рішень.
При цьому, оскарження в касаційному порядку рішення, яке не передбачає примусового виконання, не є безумовною підставою для зупинення дії такого рішення.
В свою чергу, для визнання обґрунтованим клопотання про зупинення дії судових рішень необхідна наявність вагомих причин, які б підтверджували наявність підстав для виникнення порушень прав, свобод та охоронюваних законом інтересів учасників справи при настанні наслідків, пов'язаних з виконанням вирішених позовних вимог.
Наведені позивачем обставини в підтвердження обґрунтованості заяви-клопотання про зупинення дії постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2017 Суд не вбачає достатніми для визнання таких обставин поважними та задоволення заяви-клопотання.
Керуючись частиною першою статті 340, 375, підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2017 прийняти до провадження.
В задоволенні заяви-клопотання ОСОБА_1 зупинення дії постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2017 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
Л.І. Бившева
В.В. Хохуляк
Р.Ф. Ханова ,
Судді Верховного Суду