ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
07 червня 2021 року м. Київ № 640/16357/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у в м. Києві
про визнання протиправним дії, зобов'язання вчинити дії. -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фондуУкраїни в м. Києві щодо відмови у розрахуванні коефіцієнту заробітку для пенсії ОСОБА_1 з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розрахувати коефіцієнт заробітку для пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000 року, відповідно довідки №06/835 від 29.03.1991 року.
Позовні вимоги мотивовано тим, що на переконання позивача, він має право для розрахунку коефіцієнту заробітку з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000 року, а тому ним було подано до ГУ ПФУ в м. Києві заяву про перерахунок пенсії з урахуванням відповідного коефіцієнту. Проте, листом від 22.04.2020 відповідач повідомив позивача, що розмір його пенсії обрахований відповідно до чинного законодавства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.07.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.09.2019 у справі №640/3365/19, розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.09.1991 по 31.08.1996 та з 01.07.200 по 31.03.2010, а механізм розрахунку пенсії з урахуванням заробітної плати лише за один рік чинним законодавством не передбачений.
Позивач надав відповідь на відзив, в якій наголосив, що наявні всі передбачені чинним законодавством підстави для перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за 12 місяців роботи на території радіоактивного забруднення за період з 01.03.1987 по 28.02.1988 відповідно до довідки №06/835 від 29.03.1991 починаючи з моменту звернення, а саме 17.12.2018.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 вересня 2019 року у справі № 640/3365/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати за 12 місяців роботи на території радіоактивного забруднення за період з 01 березня 1987 року по 28 лютого 1988 року відповідно до довідки №06/835 від 29 березня 1991 року починаючи з 01 січня 2019 року.
31.03.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України у в м. Києві надійшла заява ОСОБА_1 щодо виконання рішення суду по справі №640/3365/19, а також надання інформації щодо обчислення його пенсії з урахуванням заробітної плати після 2000 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у в м. Києві від 22.04.2020 представника позивача було повідомлено, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), розмір якої станом на 01.01.2019 становив 8396,13 грн., а з 01.04.2020 становить 9679,71 грн. та з посиланням на приписи Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що механізм розрахунку пенсії з урахуванням заробітної плати лише за один рік чинним законодавством не передбачений.
Позивач, вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у розрахуванні коефіцієнту заробітку для пенсії ОСОБА_1 з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000 року, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1, 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Частиною першою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Таким чином, у наведеній формулі обчислення заробітної плати Згі = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).
Коефіцієнт заробітної плати є співвідношенням між заробітною платою, яку особа фактично отримує в певний місяць, з якої сплачено страхові внески, до середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за цей місяць, і безпосередньо залежить від величини отримуваної особою, в даному випадку заробітної плати Позивача. Зазначений коефіцієнт визначається щомісячно.
Відповідач зазначає, що відповідно до наведених норм розмір пенсії Позивача обчислено з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.09.1991 по 31.08.1996 та з 01.07.2000 по 31.03.2010, що позивачем не заперечується, натомість, позивач не згоден з врахуванням заробітної плати за періоди з 01.07.2000 по 31.03.2010 та просить суд зобов'язати відповідача розрахувати коефіцієнт заробітку для пенсії з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000 року
Водночас, суд погоджується з твердженнями відповідача відносно того, що чинним законодавством не передбачений механізм розрахунку пенсії з урахуванням заробітної плати лише за один рік.
При цьому, як зазначено відповідачем у відзиві на позовну заяву, не заперечується позивачем та підтверджено матеріалами пенсійної справи, копії якої наявні у суду, а саме розрахунком заробітку для обчислення пенсії, у разі обчислення пенсії позивача за двоскладовою формулою, розмір пенсії буде меншим ніж розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд наголошує, що вирішуючи дану справу, суд виходить виключно з обставин, які склалися між сторонами при обчисленні пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.09.1991 по 31.08.1996 та з 01.07.2000 по 31.03.2010 та погоджується з доводами відповідача відносно того, що законодавством не передбачений механізм розрахунку пенсії з урахуванням заробітної плати лише за один рік, а тому позовні вимоги щодо розрахунку коефіцієнту заробітку для пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000 року не підлягають задоволенню, водночас обставини щодо врахування заробітної плати відповідно до довідки №06/835 від 29.03.1991 року були встановлені судом рішенням у справі №640/3365/19, а тому не підлягають дослідженню в межах даних правовідносин.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відтак, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись положеннями статей 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, ст. ст.241-246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа