ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позову без розгляду
04 червня 2021 року м. Київ№ 640/7191/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Літвінова А.В. здійснюючи в порядку спрощеного позовного провадження розгляд адміністративної справи
за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області
до товариства з обмеженою відповідальністю «Укртехінвестгаз»
про стягнення податкового боргу,
Відокремлений підрозділ єдиної юридичної особи (ДПС України), а саме - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ: 44070171) звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Укртехінвестгаз» про стягнення податкового боргу у сумі 241414,02 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження та запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що у правовідносинах, де їх учасником з боку фіскального органу є ДПС України, звернулось неправосуб'єктне утворення - Головне управління ДПС у Хмельницькій області, яке по суті має статус філії, яка не є самостійним учасником спірних відносин.
Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Частиною третьою статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
У відповідності до вимог частин першої та другої статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Таким чином, позивачами в адміністративних справах можуть, у тому чисті, підприємства, установи, організації (юридичні особи) лише за умови, якщо такі юридичні особи публічного права мають адміністративну процесуальну правосуб'єктність, тобто зареєстровані у статусі юридичної особи.
При цьому адміністративній процесуальній правосуб'єктності притаманна така юридична властивість яка складається з правоздатності, дієздатності і деліктоздатності.
Відповідно до частини першої статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з частиною третьою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів позовної заяви до суду з даним позовом звернулося Головне управління ДПС у Хмельницькій області без статусу юридичної особи, відносно якого вказано код з ЄДРПОУ: 44070171 (код філії). Позовну заяву підписано від імені не ДПС України, яке є учасником спірних відносин, як єдина юридична особа в системі державної податкової служби, а ГУ ДПС у Хмельницькій області (відокремлений підрозділ, філія) та в особі власного (ГУ ДПС) представника Миханчук Л., не маючи повноважень діяти від імені філії (ГУ ДПС).
В той же час, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за вказаним кодом 44070171 відсутні відомості відносно Головного управління ДПС у Хмельницькій області, з огляду на що судом не встановлено наявності у вказаної особи статусу правосуб'єктного утворення.
Більш того, до суду надано із зазначенням, що надано витяг з ЄДР відносно іншої юридичної особи - Державної податкової служби України, яка має код в ЄДРПОУ: 43005393.
При цьому, зі змісту наданого витягу вбачається, що ОСОБА_1 має повноваження вчиняти дії від імені юридичної особи, тобто від імені Державної податкової служби України (повноваження: вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо (діє виключно в судах України без окремого доручення керівника (самопредставництво ДПС, Головного управління ДПС у Хмельницькій області, як відокремленого підрозділу ДПС) з правом посвідчення копій документів щодо повноважень, без права відмови, відкликання, визнання позову, відмови, відкликання апеляційних, касаційних скарг) - представник.
По суті, у даному випадку та щодо даних відносин позивачем має виступати ДПС України з окремим відображенням (в особі) того, що від імені ДПС України діє ГУ ДПС як відокремлений підрозділ (філія).
Однак, по-перше, Державна податкова служба України не є позивачем за даною позовною заявою, по-друге, у позовній заяві Головне управління ДПС у Хмельницькій області зазначено не як відокремлений підрозділ ДПС України, по-третє, зі змісту наданого витягу не вбачається наявності у ОСОБА_1 права підписувати позовні заяви від імені Головного управління ДПС у Хмельницькій області, по-четверте, на підставі наданого витягу ОСОБА_1 може вчиняти дії від імені саме юридичної особи, тобто ДПС України, яка не є позивачем у справі.
Згідно з пункту 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Що ж стосується можливості звернення до суду суб'єктів владних повноважень, які не є юридичними особами, слід зазначити, що дана норма (конструкція) не поширюється на даний випадок, оскільки стосується створених колегіальних органів, Кабінету Міністрів України і ті, які не мають надбудови та конструкції організації державного управління у вигляді, як у даному випадку, - юридичної особи (ДПС України) та її філій, відокремлених підрозділів, які діють від імені юридичної особи, у даному випадку - ДПС України, що власне відображено і в ЄДРПОУ відносно ДПС України, де її представником визначено ОСОБА_1 .
В силу статті 95 Цивільного кодексу України філії, відокремлені підрозділи юридичної особи здійснюють всі або частину функцій юридичної особи, тобто діють від імені юридичної особи.
Відтак, зважаючи на те, що позивачем за поданою позовною заявою є особа, яка не має статусу правосуб'єктного утворення, а відтак не підтверджено наявності у Головного управління ДПС у м. Києві адміністративної процесуальної дієздатності, тоді як позовну заяву підписано особою - ОСОБА_1 , яка не має права підписувати позовні заяви, суд приходить до висновку про залишення позовної заяви без розгляду.
Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини четвертої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись статтями 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Залишити без розгляду позовну заяву по справі №640/7191/21 за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070171) до товариства з обмеженою відповідальністю «Укртехінвестгаз» про стягнення податкового боргу.
Роз'яснити позивачу його право на звернення до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.