Рішення від 08.06.2021 по справі 520/8128/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

08 червня 2021 року № 520/8128/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року виходячи з розрахунку 70 % відповідних сум грошового забезпечення замість 74%.

-визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року по Довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.02.2021 №ФХ-111507/ВСЗ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на пенсіонера Міністерства оборони України, майора ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, що складена та направлена відповідачу на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 року по справі № 520/14452/2020.

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 :

з 01 січня 2018 року виходячи з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення і здійснити виплату йому єдиним платежем перерахованої суми пенсії з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати пенсії виходячи з розміру 74% відповідних сум грошового забезпечення;

з 01 квітня 2019 року виходячи з відповідних сум грошового забезпечення, зазначених у Довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.02.2021 №ФХ-111507/ВСЗ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на пенсіонера Міністерства оборони України, майора ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 та здійснити виплату йому єдиним платежем перерахованої суми пенсії з 01 квітня 2019 року виходячи зі 100% перерахованої суми пенсії з урахуванням розміру (норму) пенсії з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що відмова ГУ ПФУ у неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті пенсії з 01.04.2019 р. позивачу в розмірі обчисленого з грошового забезпечення визначеного військкоматом у довідці від 18.02.2021 №ФХ-111507/ВСЗ, порушує право позивача як людини які передбачені ст. 1 Протоколу №1 к конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Вважає, що позивача протиправно щомісяця лишають частини його власності у вигляді частини основного розміру пенсії.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ветеран військової служби, з 05.08.1980р. по 15.11.2004р. перебував на військовій службі у Збройних Силах колишнього Союзу РСР, а з створенням Збройних Сил України - у Збройних Силах України.

Наказом Міністра оборони України від 05.11.2004р. №917, по особовому складу, майора ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас «за скороченням штатів» з правом носіння військової форми одягу.

Наказом начальника Харківського військового університету, по стройовій частині, від 15.11.2004р. №752 в зв'язку зі звільненням з військової служби в запас «за скороченням штатів», 15.11.2004р. виключено зі списків особового складу, всіх видів забезпечень університету та направлено на військовий облік до Комінтернівського ОРВК м. Харкова (нині Слобідський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Харкова).

Отже, з 05.08.1979р. по 15.11.2004р. перебував на військовій службі, на момент звільнення з військової служби та виключення із списків особового складу університету мав повних календарних 24 роки вислуги військової служби, а в пільговому обчисленні 28 років вислуги військової служби та військове звання «майор».

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 року по адміністративній справі №520/14452/2020 позов ОСОБА_1 був задоволений у повному обсязі, а саме: вирішено визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262- XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011 -XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру його пенсії.

Рішення суду у справі №520/14452/2020 ІНФОРМАЦІЯ_4 (нині - Харківський ОТЦК та СП) в апеляційним порядку не оскаржувалося та набрало законної сили.

Харківський ОТЦК та СП на виконання рішення суду у справі №520/14452/2020 добровільно, без залучення органів державної виконавчої служби України, направив Головному управлінню ПФУ в Х/обл. із супровідним листом від 18.02.2021 №ФХ- 111.507/1064ВСЗ Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України №ФХ-111507/ВСЗ від 18.02.2021 станом на 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року .

Не дочекавшись повідомлення Головного управління ГІФУ в Х/обл. щодо прийнятого рішення про проведення чи у відмові проведення перерахунку моєї пенсії на підставі виданої, на виконання рішення суду, Харківським ОТЦК та СП Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 18.02.2021 №ФХ-111507/ВСЗ, позивач самостійно 08 квітня 2021 року, поштою з письмовим запитом на інформацію від 07.04.21р. звернувся до Головного управління ПФУ в Х/обл.

20 квітня 2021 року позивачем поштою отримана відповідь Головного управління від 14.04.2021р. за №2000-0203-8/54111 про відмову в перерахунку пенсії.

Позивач вважає, що відповідачем порушуються права позивача на соціальний захист на отримання пенсії в повному обсязі, оскільки при проведенні перерахунку пенсійних виплат не враховуються і не беруться до уваги щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених чинним законодавством на підставі оновленої Довідки, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку наведеному, суд вказує, що згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

З 05.03.2019р., внаслідок набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Київ від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18. залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду визнано противоправними та не чинними пункти 1,2 постанови КМ У країни від 21.02.201 8р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та де яким іншим категоріям осіб» та зміни до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХП, затвердженого постановою КМ України від 13.02.2000р. №45, підстави для застосування пунктів 1 і 2 постанови КМ України при проведенні перерахунку пенсії позивача відпали.

Таким чином, з 05.03.2019р. дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 - скасовані внесені до Порядку №45 постанови КМ України №103.щодо складових грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018р.. та зняті обмеження щодо виплати підвищення до пенсії колишніх військовослужбовців, перерахованої згідно з постанови КМ України №103.

Враховуючи, що зміни внесені постановою КМ України №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45 . визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані противоправними та не чинними, з 05.03.2019р. дня набрання законної сили рішенням у справі№826/3858/201 8 редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, які повинні вчинити відповідачі в зв'язку із втратою чинності положень пунктів 1,2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку№45 не змінився.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) пенсій відповідно до Закону №2262 - XII. крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку№3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону №2262 - XII. Пенсіонери подають органам які призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3 -1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно ст.63 Закону №2262 -XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюються хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або в зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень ) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи у них зазначають зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій , спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМ України, про що державні органи, визначені порядком№45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема Верховного Суду України від 22.04,2014р. у справі №21-484а 13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а.

Постановою КМ України №704 установлені додаткові види грошового забезпечення.

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови КМ України №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати приміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019р. -з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій призначених згідно із Законом №2262 -XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач мас право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових , розрахованих згідно з постановою КМ України №704 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону №2262 - XII та ст.9 Закону №201 1 - XII.

В силу п.24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01,2007р.№3-1 «про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України» «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка погоджена з Міноборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402. обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міноборони га відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом №2262 -XII.

За змістом положень пункту 24 Порядку №3-1 органи ГІФУ не наділені повноваженями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених в таких довідках (висновок Верховного Суду України викладений у постанові від 25.1 1.2014р. у справі №21-322а14).

Діскреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи бездіяти, а якщо діяти! то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закроплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь - ким.

Враховуючи порядок дій пенсійного органу передбачений постановою КМ України №45 та Порядком №3-1, ГУ ПФУ не має діскреційного повноваження що до перерахунку пенсій позивачу після отримання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Згідно ч.4ст.78 КАС України обставини встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Право позивача на перерахунок пенсії з 01,04.2019р. встановлено судовим рішенням яке набрало законної сили, а тому не підлягає доказуванню.

Таким чином, відповідач, як державний орган, який зобов'язаний відповідно до ст. І 9 Конституції України діяти лиш на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що придбачені Конституцією та законами України. зобов'язаний був у відповідності до ст.5 1.63 Закону №2262-ХІІ, Порядку №45 здійснити такий перерахунок після отримання довідки про грошове забезпечення від уповноваженого органу - військкомату. Однак, як підтвержується матеріалами справи, відповідачем не було вчинено дій що до його проведення. в зв'язку з чим бездіяльність відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2ст.2 КАС України, від так, позовні вимоги є обґрунтованими та такими. що підлягають задоволенню.

Також суд зазначає, що відповідно до абзацу третього ст.5 1 закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії. провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Щодо вимоги позивача виплатити єдиним платежем недоплачену частину основного розміру пенсії , то суд вказує, що це не є позовними вимогами та ці питання вирішуються під час виконання рішення суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держнром, 3 під'їзд, 2 поверх , код ГДРПОУ: 14099344) щодо перерахунку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01 січня 2018 року виходячи з розрахунку 70 % відповідних сум грошового забезпечення замість 74%.

Визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року по Довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.02.2021 №ФХ-111507/ВСЗ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на пенсіонера Міністерства оборони України, майора ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, що складена та направлена відповідачу на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 року по справі № 520/14452/2020.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ):

з 01 січня 2018 року виходячи з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення і здійснити виплату йому перерахованої суми пенсії з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати пенсії виходячи з розміру 74% відповідних сум грошового забезпечення;

з 01 квітня 2019 року виходячи з відповідних сум грошового забезпечення, зазначених у Довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.02.2021 №ФХ-111507/ВСЗ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на пенсіонера Міністерства оборони України, майора ОСОБА_1 (РНОКЇІП НОМЕР_1 ) станом на 05.03.2019 та здійснити виплату йому перерахованої суми пенсії з 01 квітня 2019 року виходячи зі 100% перерахованої суми пенсії з урахуванням розміру (норму) пенсії з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.00 коп.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.